ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

لوبیا؛ یار بیماران قلبی

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
حبوبات بهترین جایگزین برای گوشت است

لوبیا گیاهی است از تیره بقولات که زمانی که هنوز سبز است، با عنوان لوبیا سبز در سبد غذایی خانواده ها قرار دارد و زمانی که خشک می شود، پوست غلاف آن سفت و غیر قابل مصرف خوراکی شده و تنها دانه های داخل آن که به رنگ سفید یا قرمز است، قابل مصرف می شود.دکتر محمد دریایی، متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی در ادامه چنین می گوید: لوبیا از جمله حبوباتی است که از لحاظ خواص غنی است و انواع آن شامل لوبیا سبز، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا چیتی، لوبیا سفید و لوبیا قرمز است که در بین آنها لوبیا چیتی خواص بیشتری دارد.

 

 

خواص: این نوع از حبوبات ادرار ‌آور و درمان کننده دستگاه های ادراری است. همچنین دفع کننده سنگ کلیه، تمیز‌کننده روده، ضد یبوست و قاعده ‌آور است.  برای معالجه بیماری مرض قند نیز مفید است.ضمنا جالب است بدانید که لوبیا سینه و ریه را نرم می‌کند و درد ناشی از سیاتیک و روماتیسم را برطرف می کند. دیگر آنکه ضد سرطان است و برای رفع بیماری ‌های قلبی و عروقی بسیار مفید است و کلسترول  و فشار خون را پایین می ‌آورد.  در ضمن لوبیا جاگزین مناسبی برای گوشت است و نسبت به گوشت کالری کمتری دارد.در استعمال خارجی نیز مفید است به طوری که خمیر شده آرد لوبیا  بر روی زخم های اگزما التیام دهنده است.هر چند که لوبیا باعث نفخ می شود؛ اما یبوست که مادر بیماری هاست را کاهش می دهد و به خاطر فیبر بالا روده را پاکسازی کرده و به کاهش وزن کمک می کند. لوبیا غذایی نسبتا سنگین محسوب می شود به خاطر همین افرادی که معده ضعیفی دارند، خوردن آن را باید کاهش دهند که البته با خیساندن آن می توانند کمک زیادی در هضم راحت تر لوبیا داشته باشند. همین طور افرادی که اسید اوریک خون بالایی دارند و بیماری نقرس دارند، از خوردن لوبیا باید بپرهیزند.

 

 

    لوبیا چیتی با نفخ کمتر
لوبیا چیتی به نام لوبیا رومی هم شناخته می شود. برخی از افراد بر این باورند که لوبیا چیتی نسبت به دیگر لوبیاها طعم بهتری دارد و در عین حال نفخ کمتری نسبت به دیگر لوبیاها دارد. از لحاظ خواص دارای اسید آمینه فراوان است و نیاز بدن را به پروتیئن تامین می کند. قند موجود در لوبیا چیتی در مقایسه با لوبیا های دیگر کمتر است. علاوه بر این در خود انواع مواد معدنی مثل کلسیم، آهن، سدیم و پتاسیم را داراست.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61149

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی