ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

لوازم خانگی هست ولی در انبار محتکران

تاریخ درج : یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
وضعیت بازار اصفهان روز به روز نابسامان‌تر می‌شود

سعیده غفاری

 

 

کمبود و عرضه نشدن کالا توسط فروشندگان لوازم خانگی وضعیت عجیبی را در بازار به وجود آورده‌است. این در‌حالی است که از اوایل تابستان مسئولان پیش‌بینی می‌کردند در پاییز، مشکلات بازار لوازم خانگی برطرف خواهد‌شد و تولیدکنندگان داخلی با شرط ممنوعیت واردات کالاهای خارجی، وعده تامین نیاز بازار را داده بودند. ولی با گذشت چند ماه مشخص شد به بهانه گرانی ارز، خبری از لوازم خانگی داخلی نیست. در کنار این موضوع عده‌ای از این فرصت نهایت استفاده را کرده و رو به احتکار لوازم خانگی آورده اند، به طوری که حتی مدیران نمایندگی لوازم خانگی خارجی نیز گفتند در ابتدای سال نیاز چند ماه خرید مردم تامین شده بود ولی اکنون معلوم نیست این محصولات در کجا انبار شده‌اند!

 

وضعیت فعلی بازار لوازم خانگی موجب شده کاسبان هم از فروش سر باز بزنند، زیرا با عرضه اجناس خود، دیگر کالایی برای جایگزینی نخواهد‌بود. همچنین قیمت‌گذاری یکی از معضلات بازار لوازم خانگی است، زیرا قیمت اجناس حتی تولید داخلی مدام در حال تغییر است.

 

    تولید کنندگانی داخلی به قول خود عمل نکردند
عدم عرضه محصولات جدید یکی از اصلی‌ترین مشکلات بازار لوازم خانگی است، چرا که تولیدکنندگان داخلی بر این باورند که به زودی باید شاهد افزایش قیمت‌ها باشیم. طبق گفته‌های رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، وضعیت بازار لوازم خانگی مناسب نیست و اگر فروشنده‌ها از فروش اجناس خود سرباز می‌زنند به این دلیل است که امکان جایگزین کردن کالای جدید در وضعیت فعلی را ندارند. در واقع این روزها وضعیت بازار لوازم خانگی در مقایسه با ابتدای تابستان تفاوتی ندارد و نه تنها تولید کنندگان داخلی تمایلی به تولید محصولات جدید ندارند، بلکه فروشندگان نیز از ترس از دست دادن سرمایه خود، موجودی لوازم خانگی را در فروشگاه‌هایشان به صفر رسانده‌اند، این درحالی است که مسئولان چند ماه قبل با تزریق ارز دولتی به بازار، بهبود وضعیت آن را پیش‌بینی کرده‌بودند.رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی درباره مشکلات به وجود آمده در این بازار گفت: تولیدکنندگان داخلی میزان تولید خود را به‌طرز چشمگیری کاهش داده‌اند در حالی که فشار زیادی به دولت برای ممنوعیت واردات وارد ساختند و چند ماه گذشته اعلام کردند که می‌توانند بازار را تامین کنند ولی این اتفاق نیفتاد و شرایط به‌قدری نابسامان است که برای مثال با ممنوعیت واردات ماشین ظرفشویی و کولر گازی،‌ امکان تولید وجود ندارد و مشکلاتی از این نوع در بازار لوازم خانگی به‌ وجود آمده‌است. در نتیجه تولیدکنندگان داخلی به قول خود عمل نکرده و از تولید سر باز می‌زنند ولی باید این نکته را مدنظر قرار داد که گرانی ارز نیز در این موضوع بی‌تاثیر نیست.

 

 

      سوء‌استفاده محتکران از آب گل آلود
نوسانات نرخ ارز در ابتدای سال باعث شد مردم از ترس گرانی، به خرید از بازار لوازم خانگی روی بیاورند، به طوری که سيد عليرضا موسوی مجد رئیس هیئت مدیره تولیدکنندگان لوازم صوت و تصویر اظهار داشت: شرایط به وجود آمده در ابتدای سال در بازار ارز و تخلف برخی عرضه کنندگان سبب شد مردم هراسان شوند و خرید شش ماه آینده خود را همان ماه های اول سال انجام دهند و با شيطنت برخی از عرضه کنندگان در احتکار کالا بازار اين صنف دچار تلاطم شد. احتکار را می توان جدی‌ترین مشکل بازار لوازم خانگی به حساب آورد، زیرا در کنار عدم‌عرضه توسط تولیدکنندگان داخلی، محتکران نیز از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و با انبار کردن کالاهای خریداری شده، روز به روز باعث افزایش قیمت‌ها در بازار می شوند.در ادامه باید به این موضوع اشاره کرد که در ابتدای سال میزان زیادی لوازم خانگی خارجی در بازار وجود داشت که آنها نیز در حال حاضر در کنار محصولات داخلی در انبارها هستند، به صورتی که طبق گفته مدیر ارتباطات شرکت سامسونگ، با شروع سال 97 به اندازه نیاز بازار تا شش ماه کالا وارد کشور شده ‌بود ولی این اجناس در انبارها احتکار شده‌اند و حتی درتابستان نیز در بازار موجود نبودند. در کنار آن مدیر بازاریابی شرکت ال جی  می‌گوید: هم ‌اکنون موجودی اجناس به‌ اندازه‌ کافی در انبارها وجود دارد ولی دسترسی به آنها ممکن نیست.در مقابل این میزان از احتکار این سوال مطرح می شود که چرا دولت هیچ واکنشی نسبت به این مشکل در بازار لوازم خانگی نشان نمی دهد؟درپاسخ باید گفت نمی‌توان سازمان و گروه خاصی را مقصر دانست، زیرا عدم اطمینان از وضعیت ارز در کشور از یک سو و نبود توان برای جایگزین کردن کالا از سوی دیگر باعث شده که بازار به‌ شدت نابسامان شود. در این خصوص رئیس اتاق اصناف کشور چندی پیش اعلام کرد: از چند هفته گذشته تاکنون چند هزار قلم لوازم خانگی احتکار شده، کشف و پیدا شده‌اند ولی همچنان این اجناس در بازار توزیع نشده است که در مقابل، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی درباره توزیع کالاهای احتکارشده، گفت: سازمان تعزیرات هیچ وظیفه ای برای توزیع کالا های احتکار شده در بازار ندارد و این برعهده اتحادیه و ادارات کل صنعت، معدن و تجارت است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84524

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی