ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

فشارخونتان چند است؟

تاریخ درج : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

با توجه به بسیج ملی کنترل فشار خون، مرکز بهداشت استان نشست خبری با حضور معاونت بهداشتی و دیگر مسئولان و خبرنگاران برگزار کرد. در این نشست به نکاتی در رابطه با فشار خون و عوامل آن  و نیز اقدامات مرکز بهداشت پرداخته شد که به بخشی از آن اشاره می شود:

 

روند صعودی فشار خون بالا
دکتر کمال حیدری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: در حال حاضر کشور ما از بیماری‌های غیر واگیر رنج زیادی می برد. یکی از این بیماری ها، فشار خون بالاست که از پنج نفر یک نفر مبتلا به آن است. اکنون یک سوم جمعیت ایران دارای فشار خون بالا هستند که ده میلیون نفر از آنها بر اثر ابتلا جان خود را از دست می دهند و همچنان روند فزاینده ای از این بیماری داریم.از میان حدود 16 میلیون نفر بیمار، تنها 60 درصد از بیماری خود مطلع هستند و زمانی متوجه می شوند که دچار عوارض و هزینه های زیادی شده اند؛ این در حالی است که می توان فشار خون را به راحتی و با داروی کم‌هزینه کنترل و از عواقب بعدی آن پیشگیری کرد. علاوه بر آن می توان با کنترل فشار خون، ده سال روی عمر فرد تاثیر گذاشت.عوامل خطر این بیماری کم تحرکی، مصرف زیاد نمک، آلودگی هوا و استرس است که اغلب توسط فرد قابل کنترل است و به راحتی و با خودمراقبتی می توان از این بیماری پیشگیری کرد.  به طور کلی با اصلاح سبک زندگی شامل: تغذیه سالم، کنترل استرس، پیشگیری از مصرف دخانیات و دوری از آلودگی هوا، فعالیت بدنی کافی و انجام ورزش متناسب می توان از فشار خون بالا جلوگیری کرد.بدین منظور باید سطح سواد جامعه بالا برود و با دریافت اطلاعات بیشتر به سلامت خود و خانواده کمک کرد.در این بین معاونت بهداشتی اقدام به راه‌اندازی پایگاه‌های ثابت و سیار غربالگری وبررسی برای اندازه‌گیری فشار خون همراه با کمپین جهت اطلاع‌رسانی کرده‌اند؛ همچنین اپلیکیشنی تهیه شده است که افراد با ورود به سامانه  salamat.gov.ir و ارائه اطلاعات می توانند ضمن شرکت در این کمپین، در صورت داشتن فشار خون بالا برای پیگیری آن به مراکز بهداشت مراجعه و از خدمات آن استفاده کنند. به هر حال اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم نقش حیاتی دارد و در این خصوص تمام دستگاه ها می توانند بسیار کمک‌کننده باشند.
 

 

ورود به اپلیکیشن جهت کنترل فشارخون

دکتر مهشید احمدیان، مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان و دکتر حسین خانی، مسئول برنامه بیماری‌های غیرواگیر: این بیماری را نباید دست کم گرفت؛ چون علائم ابتدایی ندارد؛ به خاطر همین به «قاتل خاموش» معروف است و زمانی که فشار به شدت بالا می رود، فرد دچار علائمی مثل خونریزی، سر درد، احساس فشار در قفسه سینه و نهایت سکته خواهد شد. از جمله پیامدهای مهم آن هم نارسایی های قلبی عروقی است. از این رو کنترل فشار خون را جدی بگیرید و بدانید کهفشار نرمال 120 روی 80 یعنی 12 روی 8 است و از 14 تا 9 پیش فشار خون است که باید کنترل را از همین میزان فشار خون شروع کرد تا بالاتر نرود. این افراد باید ماهی یک بار فشار خونشان را اندازه گیری کنند و اشخاص سالم سالی یک بار. همچنین مبتلایان ضمن اندازه‌گیری فشار خون، باید به اصلاح سبک زندگی خود بپردازند. در توضیح اپلیکیشن بسیج ملی فشار خون باید گفت که افراد با مراجعه به پایگاه‌هایی که به این منظور  تدارک دیده شده است و ثبت نام و ارائه کد ملی، عضو این بسیج می شوند تا در صورت نیاز، به پایگاه‌های سلامت مراجعه و خدمات لازم را دریافت کنند. در ضمن این برنامه راهنمای اندازه گیری فشار خون دارد و هر فرد با ورود به سامانه salamat.gov.ir می تواند اقدام به عضویت کند. گفتنی است، برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون تا 15 تیر ماه دایر است و به تک تک افراد آموزش‌های لازم داده می شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/95465

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی