ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

شهیدحججی در تولیدات فرهنگی

تاریخ درج : یکشنبه ۲۱ امرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

یک سال از شهادت شهیدحججی گذشت
و در طول این مدت محصولات فرهنگی‌ متفاوتی تولید شد. از نوشتن کتاب تا ساخت آهنگ برای تنها فرزندش تا آماده شدن برای ساخت فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی. آنچه در ادامه می‌خوانید مروری بر اتفاقات فرهنگی است که در طول یک سال گذشته با محوریت شهید محسن حججی تولید و منتشر شده است.

 

 

   روایت مکتوب محسن در «سربلند»
کتاب «سربلند» روایتی است مستند داستانی از کودکی تا شهادت محسن حججی که مراحل پایانی چاپ خود را می‌گذراند. این اثر به قلم محمدعلی جعفری قرار است مخاطب را با ابعاد مختلف شخصیتی شهید آشنا کند، ابعادی از زاویه دید خانواده، دوستان و همرزمان. همچنین گفتنی است این کتاب حاوی اسناد، تصاویر و دلنوشته‌های شهید حججی نیز است.

 

   شهیدحججی در کتاب درسی
کتاب‌هایی که برای این شهید گردآوری شد فقط در مجموعه داســـتان نبـــود، به گفته مسئولان آموزش‌وپرورش با توجه به خاص بودن این شهید بزرگوار از سال تحصیلی 97-96 یک درس به نام شهیدحججی در کتاب‌های پایه دوازدهم مدارس گنجانده شده است. محتوای این درس نیز با توجه به همایشی که به نام این شهید در تهران برگزار شده، تعیین شد.

 

 

   ترانه و موسیقی حجت اشرف‌زاده
قاسم صرافان در حوزه شعر و ترانه برای علاقه‌مندان به این حوزه شناخته شده است. زمانی که شهیدحججی به شهادت رسید، صرافان با آن نگاه ویژه در شعر، ترانه‌ای را برای این شهید سرود که با این مطلع شروع می‌شد:«تصور هم نمی‌کردم ببینم کوه راه میره/ ببینم داره با لبخند به سوی قتلگاه میره
رسیدی و همون‌هایی که چشماشونو می‌بستن/ حالا با دیدن چشمات میگن تا آخرش هستن
تو بی‌سر سرتری از من چقدر زیباتری از من/ داری میری و با چشمات داری دل می‌بری از من»
بعد از سرودن این شعر، حجت اشرف‌زاده این ترانه را ماندگار کرد و خواند. وی در گفت‌وگویی که سال گذشته با رسانه‌ها داشت در مورد خواندن این ترانه گفت: «خبر شــهادت محسن حججی تمام اقشار جامعه را متاثر کرد و هرکس به‌ نوع خود واکنش نشان داد. حتی برخی از بازیگرانی که مردم توقع نداشتند واکنش نشان دهنــد هم عکس‌العمل‌هایی نشان دادند. چون شهادت او خیلی مظلومانه بود، ولی معتقدم اگر او و امثال او نبودند، ما هم امنیــت نداشتیم. به‌ هر حال این اثر در قالب یک تک آهنگ بود که به مناسبت ارادتی که به او و امثال او داشتم، منتشر کردم.»حامد زمانی نیز از جمله خوانندگانی بود که ترانه‌ای با عنوان «جهاد» و کلیپی هم با همین عنوان برای شهیدحججی تولید کرد.

 

 

   نقاشی حسن روح‌الامین
حسن روح‌الامین که با نقاشی‌هایش معروف شده است، نقاشی را از شهیدحججی به تصویر کشید. او دربـــــاره آن نقاشــــی می‌گویـــــد: «وقتی تصاویــــــر شهیدحججی را دیدم، به خودم گفتم برای این اتفاقی که افتاده است من نمی‌خواهم کاری کنم؟ تصویر معمولی این است که تکفیری‌ها او را کشتند، اما حقیقت این است که شهیدحججی به وصالی رسیده است که تمام خلقت آرزویش را دارند. ما اعتقاد داریم که حضرت زهرا (س) به دیدار شهدا می‌آید و هر شخصی که می‌میرد هم امیرالمومنین(ع) را می‌بیند. من گفتم باید این مسئله به جامعه مخاطب بازگو شود که شهیدحججی کشته نشده است. برکت خونش را هم می‌بینیم که چه اتحادی در جامعه ایجاد کرده است. من احساس کردم یک کار تبلیغاتی باید کرد. اصلا هنر مهم نیست و باید به قول سردار سلیمانی برای شهیدی که نماینده تمام شهدای مدافع حرم است، کاری انجام می‌دادم.

 

 

   نماهنگ علی کوچولو
همزمان با اولین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم محسن حججی، نماهنگ «علی کوچولو» برای فرزند شهیدحججی منتشر شد. این نماهنــــگ تولیـــــد «مأوا» بوده و با الهـــــام از برنامـــــه کـــــودک خاطره‌انگیـــــز علی کوچولــــو با آهنگسازی مرحوم اســتاد بابک بیات و کارگردانی حامد حیدری همراه است. در این نماهنگ همه فرزندان مدافعان حرم حضور دارند، اما کل نماهنگ با الهام از شهیدحججی و فرزندش ساخته شده است.

 

 

   سریال شهید حججی
نگارش سریال «شهیدحججی» به نویسندگی مهدی‌کیا و تهیه‌کنندگی سعید کمانی و محمد معماریان آغاز شده است. این سریال 26 قسمتی که پیش‌تر قرار بود توسط رسول صانعی نوشته شود، به گروه دیگری سپرده شد و طبق برنامه‌ریزی‌ها تا دو ماه دیگر وارد مرحله پیش‌تولید خواهد شد. سریال «شهیدحججی» به زندگی نظامی این شهید می‌پردازد و زندگی شخصی وی در این سریال به تصویر کشیده نخواهد شد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/79271

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی