ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

شهر و شهروند

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

چالش‏های اهدای نهال به شهروندان

سیاست سنجی-12

درخت از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین عناصر محیط زیست و چرخه حیات در اکوسیستم جهانی محسوب می‌شود. تأثیر مثبت آن در ایجاد تعادل آب و هوا، پاک‌سازی هوا، انسجام بافت خاک، حفظ زیستگاه موجودات مختلف، کاهش گرمای زمین، کاهش مشکل ریزگردها، در کنار فواید چوب، کاغذ و محصولات دیگر آن، نشانگر نقش مهم آن در تمامی ابعاد زندگی انسان‌هاست. در سرتاسر دنیا، روز یا روزهای خاصی به درخت‌کاری اختصاص داده شده است که با توجه به شرایط خاص و منحصر به فرد آب و هوایی هر کشور انتخاب می‏شود. کاشت درختان در روز درخت کاری و سایر روزهای سال را باید به نوعی سرمایه‌گذاری بلند‌مدت برای محیط قابل سکونت برای آیندگان و راهکاری برای کاهش تاثیرات منفی و سوئی دانست که توسط خودمان، به زمین و سرزمینمان وارد شده است. تمامی موارد ذکر شده دلیل‌های محکم و قابل قبولی بر نیاز به کاشت درختان هستند و روز درخت‌کاری، بهانه‌ای مناسب است که در کنار هم قدمی مثبت برای بهبود شرایط موجود برداریم.

در حال حاضر، در روز درختکاری، مردم می‌توانند نهال‏هایی که از طرف نهادهای دولتی به صورت رایگان در اختیار آنها گذاشته می‌شود را در فضاهای عمومی یا خصوصی که امکان کاشت درخت در آن وجود دارد بکارند. درگیر بودن در مراحل کاشت نهال درختان و پیگیری روند رشد و نگه‌داری آنها، حس مسئولیت پذیری در برابر محیط زیست را افزایش می‏دهد. اما سیاست اهدای نهال ما را به این نتایج رسانده است؟ حاصل سال‌ها اهدای نهال چه بوده است؟ آیا این سیاست باعث توسعه فضای سبز کشور و شهرمان شده است؟

در اصفهان به طور متوسط سالانه حدود 000/100 نهال توسط شهرداری در بین مردم توزیع می‏شود. حتی اگر میزان کاشت درختان توسط شهرداری و سایر نهادهای عمومی و خصوصی را هم نادیده بگیریم بعد از این سال‌ها اگر این میزان نهال به درختان شهر افزوده شده بود، ما اکنون به جای شهر در جنگل زندگی نمی‏کردیم؟ به قول مولوی:

گر نه موشی دزد در انبار ماست، گندم اعمال چل ساله کجاست

حال با این وجود زمان آن فرا رسیده تا مسئولان شهری در کنار فرهنگ‏سازی مناسب برای شهروندان، بازنگری جدی در اجرای اینگونه طرح‏ها داشته باشند. در مجموع توزیع نهال رایگان به دلایل ذیل باید جای خود را به روش‏های جایگزین بدهد:

عدم تناسب هزینه و فایده (در مقابل هزینه کلان فضای سبز شهر تغییر چندانی نداشته است.)

مرغوب نبودن نهال‌ها به دلیل توزیع انبوه در زمان کم (کنترل کیفی نا مناسب، حجم بالای خرید در زمان محدود و...)

نامرغوبی نهال‌ها به‌دلیل دوری چند روزه از آب و خاک (با توجه به فشردگی زمان و عدم امکان کنترل کیفی مناسب)

تحویل نهال بدون توجه به درخواست و علاقه شهروندان (جابه‌جایی درخواست، کمبود نهال مورد درخواست و...)

عدم آشنایی شهروندان با نحوه صحیح کاشت و نگهداری درختان

دریافت نهال به‌دلیل رایگان بودن بدون توجه به نیاز، نحوه دریافت، انتقال و کاشت مناسب نهال توسط مردم

دریافت نهال بدون توجه به نظر تصمیم‌گیران اصلی در خانواده یا مجتمع ساختمانی

انتقال نهال رایگان به باغ‌های خارج از شهر

فشار ناشی از رایگانی به پرسنل شهرداری (تقاضاهای دوستان، اقوام و...)

نارضایتی مردم علی رغم هزینه‌کرد شهرداری

نباید فراموش کنیم که هدف اصلی در اهدای نهال جلب مشارکت عمومی جهت حفظ و گسترش درختان بوده است، بنابراین اگر این روش با موفقیت چندانی روبه‌رو نبوده باید راه‏های جایگزین را مطرح و اجرا کرد. سرمایه‌گذاری بیشتر بر ارتقای انگیزه لازم جهت کاشت و نگهداری درختان توسط مردم و ارتقای ارزش هر نهال به عنوان منبعی جهت سالم‌سازی محیط زیست از طریق برگزاری جشن، اجرای تئاتر خیابانی، کاشت نهال یادبود، تور گردش در گلخانه‌ها، جشن تولد یک‌سالگی درختان، مسابقه باغبان نمونه و... می‏تواند به عنوان یک جایگزین مناسب جهت کاشت درختان و توسعه فضای سبز پیرامون محیط زیستمان بدان توجه کرد.

ارائه آموزش‌های عمومی نحوه کاشت و نگهداری درختان (فرهنگ‌سراها، مدارس، فضای مجازی و...) از طریق کارگاه، تولید فیلم آموزشی، بروشور، مسابقه، معرفی کتاب، مشاوره حضوری و تلفنی نگهداری گیاهان، تهیه اپلیکیشن، اینفوگرافی و... نیز در همین جهت باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

از سوی دیگر آموزش و ارائه تسهیلات آبیاری قطره‌ای و سایر راه‌های صرفه‌جویی در مصرف آب (چاره‌جویی مشکل کم آبی) از طریق مسابقه ایده، کارگاه آموزشی و... نیز به حفظ باغ‌ها و فضای سبز خانگی می‌تواند کمک چندانی بکند.

همچنین ارائه نهال با تخفیف ویژه در محل گلخانه‌های سطح شهر به عنوان جایگزین توزیع رایگان به مسئولان شهر پیشنهاد می‏شود که می‏تواند منجر به نتایجی از قبیل تهیه نهال با توجه به نیاز و علاقه شهروندان، ارزش قائل شدن برای نهال، با توجه به هزینه کردن توسط خود مردم، تفکیک متقاضیان واقعی از سایران، برقراری ارتباط شهروندان با گلخانه‌ها و گردش مالی این حرفه سودمند برای محیط زیست، توجه به کیفیت نهال با توجه به اصل مشتری‌مداری و واگذاری کنترل کیفی نهال به مردم و در صورت لزوم دریافت مشاوره از فروشندگان و تولیدکنندگان نهال و محل مناسب توزیع بروشورهای راهنما را به همراه داشته باشد.

هرچند امسال نیز برنامه‏های درخت‌کاری، هر چند به دلیل شیوع بیماری کم‌فروغ‏تر، برگزار شد، ولی اکنون بهترین زمان برای بازنگری و آسیب‏شناسی برنامه‏ها و جهت‏گیری‏هایمان در این خصوص است. در این راه، هدف اصلی را که کنشگری فعال مردم در موضوع درخت‌کاری و حفظ درختان است، باید سرلوحه قرار داد و چالش‏ها و آسیب‏های اقدامات گذشته را بررسی و نسبت به رفع آنها در آینده برنامه‏ریزی کرد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107714

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی