ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

شایع‌ترین مشکلات فنی در خودرو‌های صفر

تاریخ درج : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
اتومبیل‌های نو دارای نواقص ریز و درشت زیادی هستند

سعید غفاری

 

خریداران بعضی از خودرو‌های صفر کیلومتر از خرید خود رضایت ندارند و می‌گویند که اتومبیل آنها با وجود صفر بودن مشکلات‌ ریز‌ و درشت زیادی دارد که باید با صرف هزینه‌های میلیونی آن را برطرف کنند. این مشکلات در اکثر موارد مربوط به زیر‌بند یا برق خودرو است، درحالی‌که نمایندگی‌ زیر بار تعمیر بدون هزینه‌ خودرو نمی‌رود و آن را فاقد گارانتی معرفی می‌کند. البته خودرو‌های صفر بین دو تا پنج سال گارانتی دارند ولی نمایندگی‌ها می‌گویند که قطعات خاصی مانند صفحه‌ کلاج یک سال و لنت‌ها تنها سه هزار کیلومتر گارانتی می‌شوند.

   زیر‌برند
پژو‌پارس پرچم‌دار نواقص در بخش زیر‌بند است. این خودرو که تا چند سال قبل به عنوان یکی از با کیفیت‌ترین و البته پرطرفدار‌ترین اتومبیل‌های داخلی شناخته می‌شد؛ اما امروز در نمونه‌ صفر‌کیلومتر دارای مشکلات‌ بزرگی در بخش زیر‌بند اســــت؛ کافیست‌ یک‌ بار به نمایندگی‌ها مراجعه کنید تا ببینید که چه تعدادی پژو‌ پارس با مشکل زیر‌بند در دست تعمیر هستند. چند نفر از دارندگان این اتومبیل به اصفهان‌ زیبا گفتند که زیر بند خودروی صفر آنها تنها چند هزار کیلومتر بعد از استفاده صدا می‌دهد و تا به حال یکی دو میلیون‌ تومان برای آن خرج کرده‌اند ولی فایده‌ ندارد.یکی دیگر از افرادی که پژو پارس خریده‌ بود نیز گفت که پس از تعویض کل قطعات زیر‌بند اتومبیلش و با صرف هزینه‌ چهار میلیون تومان مشکل کاملا برطرف شد. البته مشکل زیر‌بند در خودرو‌های دیگری هم دیده‌ شده‌است که سمند و دنا تعداد بالاتری دارند. در مورد اتومبیل‌های چینی هم گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد که کیفیت زیر‌بند بعضی از آنها در حال کاهش است و پس از اتمام گارانتی به صدا می‌افتند.

 

 

    صفحه کلاج
اگر عبارت «نقد و بررسی‌ خودروی تیبا» را در موتور‌های جست‌وجو گر وارد کنید در سایت‌های مختلف به انبوهی از نظرات مردمی بر می‌خورید. مردمی‌ که تیبا خریده‌اند و در مدت کوتاه مجبور به تعویض صفحه کلاج آن شده‌اند. صفحه کلاج یک کالای مصرفی است که معمولا بین 50 تا 70 هزار کیلومتر کار می‌کند، حتی با بد‌ترین طرز استفاده نیز یک صفحه کلاج باید 40 هزار کیلومتر کار کند ولی‌ صفحه کلاج تیبا معمولا از کیلومتر 15 هزار به بعد صدا می‌دهد و قبل از کیلومتر 25 هزار نیاز به تعویض دارد، از طرفی گارانتی آن فقط 20 هزار کیلومتر است؛ در نتیجه هزینه‌ تعویض صفحه و کلاج کاملا برعهده‌ صاحب خودرو است.یکی از تعمیر‌کنندگان تیبا در نمایندگی‌ به اصفهان زیبا گفت که این مشکل در نیمی از تیبا‌ها وجود دارد و با تعویض صفحه کلاج کاملا برطرف می‌شود. البته گاهی لازم است سیم کلاج هم تعویض شود ولی‌ زیر‌بند تیبا همیشه صدا می‌دهد. اتومبیل‌های داخلی دیگر نیز مشکل صفحه‌ کلاج دارند که تعدادی از پراید‌ها در میان آنها قرار می‌گیرند ولی خودرو‌های چینی از نظر صفحه‌ کلاج دچار مشکلی نشده‌اند.

 

 

    برق
اتومبیل‌هایی که در داخل طراحی و تولید می‌شوند چند سال ابتدایی مونتاژ مشکل برق دارند. به عنوان مثال سمند در آغاز عرضه مشکل برق‌کشی داشت و تیبا نیز به شدت‌ با این مشکل طرف بود. اگر در اینترنت نیز جست‌وجو کنید در لینک‌های قدیمی متوجه می‌شوید که مشکل برق تیبا حاشیه‌های زیادی به وجود آورد و حالا رانا وارث بزرگ نقص در برق‌کشی است. خودروی رانا از نظر برق‌کشی مشکل دارد و حتی تعمیرکاران نیز از تعمیر آن عاجزند، البته این مشکل در حال برطرف شدن است ولی سوال اصلی اینجاست که آیا اتومبیل‌های جدید‌ مانند کوییک، پژو207 صندوق‌دار و نسل جدید‌ دنا نیز مشکل برق‌کشی خواهند داشت؟ یا خودروسازان موفق شده‌اند این نقطه ضعف بزرگ خود را برطرف کرده‌اند؟ برای پاسخ به این سوال باید تا عرضه‌ اولیه‌ این خودرو‌ها منتظر ماند.

 

 

   لنت
تعمیر‌کاران می‌گویند که لنت و سیستم ترمز بعضی از خودرو‌های داخلی خراب است. اول اینکه به دلیل کیفیت پایین لنت‌ و سیستم‌ ترمز هنگامی که راننده پا روی پدال ترمز می‌گذارد صدای سوت بلندی از چرخ‌ها بلند می‌شود که این قضیه در سمند و تیبا‌ شایع است و سپس لنت بعضی از خودرو‌ها نیز فاسد هستند! اما برای تعویض آن باید مشتری هزینه را به صورت کامل بپردازد.اگر می‌پرسید مگر لنت گارانتی ندارد؟ باید بدانید که عمر مفید لنت بین 40 تا 75 هزار کیلومتر است. به صورت معمول بد‌ترین لنت باید 40 هزار کیلومتر کار کند ولی تولید‌کنندگان آن را تنها سه هزار کیلومتر گارانتی می‌کنند! البته لنت بعضی از اتومبیل‌های صفر حتی کمتر از سه هزار کیلومتر کار می‌کنند ولی بیشتر خریداران با خود می‌گویند که برای سرویس اول که در کیلومتر پنج هزار است به نمایندگی مراجعه کنند و آن زمان دیگر گارانتی پاسخ‌گو نیست.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/67013

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی