ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سودای حذف کنکور تحصیلات تکمیلی

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

 تنور حذف کنکور سراسری همچنان داغ است اما به نظر می رسد  این تنور روزهای داغ تری را هم تجربه کند، چرا که وزارت علوم موافقت خود را با حذف کنکور تحصیلات تکمیلی هم اعلام کرده است. به گزارش ایرنا، البته از حرف تا عمل فاصله است، با این حال معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان قلب تپنده دانشگاه‌ها در زمینه آموزش و تحصیلات تکمیلی، موافق تر از این مراکز به نظر می رسد.

دانشگاه هنر: واگذاری پذیرش تحصیلات تکمیلی به دانشگاه ها

حسن سلطانی، رئیس دانشگاه هنر بر این باور است که وزارت علوم و سازمان سنجش در جذب دانشجویان دکتری و ارشد هماهنگی بیشتری با دانشگاه‌ ها داشته باشند و مانند سیستم جذب تمام دانشگاه های دنیا، پذیرش نهایی توسط گروه آموزشی تخصصی انجام شود. به اعتقاد سلطانی، جذب نهایی دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی پس از قبولی در نمره تئوری باید با بررسی آثار داوطلبان و مصاحبه توسط اساتید متخصص صورت گیرد.

دانشگاه امیرکبیر: اختیارات دانشگاه افزایش یابد
احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر در خصوص نحوه جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی از طریق آزمون تاکید دارد داوطلبان دکتری با روش مصاحبه جذب می شوند که تا حدودی مشکل ارزیابی سطح علمی آنها برطرف شده است.وی بر این باور است که اختیارات دانشگاه ها در جذب دانشجویان دکتری باید افزایش یابد، چرا که کیفیت در جذب دانشجو ضروری است. معتمدی  می‌گوید مشکل اصلی در جذب دانشجویان کارشناسی ارشد، پایین بودن سطح علمی آنهاست، ارزیابی دقیقی از توانمندی علمی‌شان صورت نمی‌پذیرد و کنکور، ملاک مناسبی برای پذیرش این داوطلبان نیست.

 دانشگاه خواجه نصیر: تست زنی مبنای سنجش نیست
علی خاکی صدیق، یکی دیـگـر از روســای دانشگاه‌هــــای صنعتی تهران یـــعـــنـــی خواجه نـــــصیـــــرالدین طوسی است که با برگزاری کنکور برای تحصیلات تکمیلی همانند رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر مخالف است.به گـــفـتـه این رئیس دانــشگاه، در تــــمـام نــظــام‌هــــای معتبـر آموزشی دنیا، پروژه به جای کـنکـور در ایران برای مقاطع تحصیلات تکمیلی تعریف شده و ملاک سنجش محسوب می شود.وی می گوید: در ایران، تعدادی دانشجو توسط سازمان سنجش به دانشگاه ها برای مصاحبه معرفی می شوند که البته نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه ها هم در پذیرش این داوطلبان ملاک محسوب نمی شود و در واقع تاثیری ندارد.خاکی صدیق می‌افزاید: کنکور ارشد و دکتری باید حتما حذف و دانشجو در مقطع دکتری براساس آزمون تشریحی و توصیفی دانشگاه ها جذب شود.رئیس دانشگاه خواجه نصیر خاطرنشان می‌کند: مسئله حذف کنکور در وزارت علوم تبدیل به یک موضوع تکراری و قدیمی شده است.

زیرسوال رفتن استقلال دانشگاه ها
هم اکنون دانشگاه‌هــای سطـح یک 40 درصد دانشجوهای خود را از میان ممتازهای خود یا سایر دانشگاه ها جذب می کنند. به نظر می رسد بهتر باشد برای 60 درصد باقی مانده به جای رقابت تستی چند ساعته، دانشگاه ها ملزم به برگزاری آزمون مستقل شوند،  البته این شیوه در گذشته هم وجود داشت و به نوعی در لیست استقلال این مراکز آموزشی بود اما متاسفانه این آزادی عمل از دانشگاه ها گرفته شد.

یاد گذشته ها به‌خیر!
جبارعلی ذاکری، رئیس دانشگاه علم و صنعت در این باره یادی از گذشته می کند و می گوید: پیش‌تر برای آزمون مستقل دانشگاه ها، متقاضیان درس‌های تخصصی را مطالعه می کردند. باید در مقطع دکتری، اولویت با دانشگاه ها باشد تا بهترین دانشجویان دکتری را با پتانسیل بالا برگزینند.

گزینش سلیقه ای در کار نیست
در این میان مسئله انتخاب سلیقه ای دانشگاه‌ها در جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی هم پیش می آید که ذاکری به آن پاسخ می‌دهد و می‌گوید: این مسئله را نمی پذیرم. در واقع دانشگاه ها مستعدترین دانشجویان را که در دوره تحصیل تحقیقات، پژوهش، مطالعات موثر، نشر مقاله و کتاب دارند، جذب می کنند. به گفته رئیس دانشگاه علم و صنعت، درخواست حذف آزمون مقاطع تحصیلات تکمیلی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط روسای دانشگاه‌های سطح یک مطرح شده اما این موضوع به تنهایی نیازمند نظر وزارت علوم نیست و رای شورای عالی انقلاب فرهنگی را می خواهد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/95202

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی