ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سمت و سوی دلار دولتی

تاریخ درج : چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
دولتی‌ها برای تداوم ارز 4200تومانی اتمام حجت کرده اند

مینا ایزدیخبرنگار

 

در حالی که گمانه زنی ها برای حذف ارز 4200 تومانی طی چند هفته گذشته افزایش پیدا کرده بود، به تازگی رئیس کل بانک مرکزی آب پاکی را روی دست تمامی مخالفان ارز جهانگیری ریخته و گفته است: «تا پایان جنگ اقتصادی ارز 4200 تومانی را ادامه خواهیم داد.» عده‌ای مصرانه خواستار لغو این سیاست‌گذاری هستند، چرا که به باورشان تداوم این سیاست گذاری تاثیری در کنترل قیمت‌ها نخواهد داشت، چون تجربه نشان داده با وجود اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی، اما قیمت این کالاها افزایش داشته است. خصوصی ها در رأس مدافعان سرسخت حذف ارز دولتی  قرار گرفته اند، کما اینکه از همان روزهای نخست اجرا شدن این سیاست گذاری به واسطه نامه نگاری و تشریح اظهار نظرهایشان در رسانه ها، مخالفت جدی خود را با این سیاست‌گذاری اعلام کردند. طی روزهای اخیر نیز زمزمه هایی مبنی بر حذف ارز 4200 تومانی بر سر زبان ها افتاد، اما حالا دولتی ها تمام قد بر سر تداوم ارز جهانگیری پافشاری می‌کنند.  

حواشی دلار جهانگیری

 فروردین  سال گذشته بود که دولتی‌ها تصمیم گرفتند برای تعدیل قیمت ها و سامان بخشی به وضعیت بازار، ارز 4200 تومانی را به واردات کالا اختصاص دهند. این سیاست اما نتوانست اهداف پیش‌بینی شده شان را تحقق بخشد. براساس داده های مرکز آمار، نرخ تورم در خرداد  سال جاری به ٣٧,6 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل ٣,4 واحد درصد افزایش داشته است. سیاست ارز 4200 تومانی از ابتدای اجرایی شدنش تاکنون حواشی زیادی را به دنبال داشته است. انتقادهای بسیاری از سوی افراد مختلف روانه نادرستی این سیاست گذاری شد تا اینکه طی همین چند هفته گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر حذف ارز دولتی بر سر زبان ها افتاد. سناریوی اول می‌گوید: ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان باقی بماند، اما به تعداد معدودی از کالاها تعلق گیرد، همچنین در این پیشنهاد آمده که حدود ۵۰ درصد از ارز پتروشیمی در سامانه نیما عرضه شود و مابقی صادرکنندگان نیز بتوانند ارز خود را در فرایند واردات در برابر صادرات به کشور بازگردانند‌. درسناریوی دوم نیز این موضوع مطرح است که تنها یک بازار ارزی در کشور وجود داشته باشد و ارز ۴۲۰۰ تومانی به صورت کامل حذف شود.  وزارت صمت مدافع جدی تداوم سیاست ارز 4200 تومانی است. عباس قبادی، معاون وزیر صمت و دبیر ستاد تنظیم بازار گفته است: «شرایط همان شرایط قبل است و اگر قرار باشد اتفاق خاصی رخ دهد، حتما اطلاع رسانی می شود. این موضوع با اظهارنظرهای محمدباقر نوبخت پیچیده‌تر هم می‌شود. نوبخت در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با بانک‌ها دربارها گمانه زنی های حذف ارز 4200 تومانی اظهار بی اطلاعی کرده و به ایسنا گفته است: «چه کسی گفته قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، سیاست دولت در خصوص تأمین کالاهای اساسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی همچنان ادامه دارد.»

پیشنهاد بهارستان نشین ها

بهارستان نشین ها اما بر سر حذف یا تداوم ارز 4200 تومانی اختلاف نظر دارند. با این حال  نمایندگان مجلس می گویند ابتدا باید دولتی ها در خصوص تصمیم‌گیری بر سر ارز 4200 تومانی به جمع بندی برسند و سپس مجلسی ها در این باره شور و مشورت کنند و در پایان هم  نتیجه نهایی اعلام شود. معصومه آقاپور علیشاهی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس به اصفهان زیبا می گوید: سناریوهای مختلفی درباره ارز4200 تومانی در دولت و مجلس مطرح می شود، اما در این زمینه ابتدا باید دولت تصمیم گیری کند و سپس مجلسی‌ها نظر دهند. آقاپور علیشاهی بیان می‌کند: یکی از پیشنهادها این است که به پنج قلم کالای اساسی ارز 4200 تومانی اختصاص داده شود و مابقی از لیست دریافت ارز دولتی خارج شوند و تفاوت این نرخ به صورت مستقیم به صورت یارانه به خانواده ها پرداخت شود، اما با عملیاتی شدن این اقدام باید نظارت ها به صورت جدی اعمال شود تا تورم افزایش پیدا نکند. آقاپور علیشاهی تصریح می‌کند: ارز دولتی اقلامی همچون گندم، برنج، جو، سویا و نهاده های دامی و طیور و چند کالای اساسی دیگر باید به ارز نیمایی تبدیل شود و 50درصد مابه‌التفاوت آن به خانوار و 50 درصد به تولید پرداخت شود. 

نگرانی اصلی این است که با حذف ارز دولتی قیمت ها افزایش چند برابری داشته باشد. شاید همین موضوع است که باعث شده دولتی ها برای جلب رضایت عمومی دست به عصاتر حرکت کنند . محمدرضا شهنام پور، کارشناس اقتصادی به اصفهان زیبا می گوید: اگر با دلار آزاد کالا و اجناس وارد شود، حقوق مردم هم باید براساس دلار محاسبه شود نه اینکه قیمت ها افزایش چند برابری پیدا کند و دستمزد و حقوق مردم تغییری نکند. 

شهنام پور تصریح می کند: اگر ارز 4200 تومانی حذف شود، شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود و این امر نارضایتی مردم را به دنبال خواهد داشت. 

شــهـنــام پــــور مــعـتـقــد اســت مشکل اصلی مدیریت توزیع است و به جای تصمیم‌گیری بر ماندن و رفتن ارز دولتی باید فکری به حال اصلاح سیستم توزیع کرد تا قیمت‌ها از این حد فراتر نرود. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/97407

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی