ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سفر سیستان و بلوچستان به روایت آمار

تاریخ درج : یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸
به پویش «سیستان را ببینیم، بلوچستان را بشنویم»بپیوندید

هشت ماه پس از راه‌اندازی پویش معرفی استان سیستان و بلوچستان، حجم سفر به این منطقه رشد کرد. سفر با خودروی شخصی و اقامت مسافران در بوم‌گردی‌ها در این مدت شاهد بیشترین رشد بوده است.دفتر بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری که این پویش را با عنوان «سیستان را ببینیم، بلوچستان را بشنویم» از اوایل امسال با هدف توسعه گردشگری در استان سیستان و بلوچستان و تغییر ذهنیت نسبت به امنیت این منطقه، راه‌اندازی کرد، اینک با انتشار گزارشی از میزان رشد سفر و اقامت گردشگران در این منطقه خبر داده است.

 

 سفر با خودروی شخصی

سفر با خودروی شخصی به استان سیستان و بلوچستان بیشترین رشد را در این هشت ماه تجربه کرده است که احتمالا از هزینه بالای حمل و نقل عمومی به‌ویژه هواپیما و البته نوع سبک سفرهای خانوادگی ایرانی‌ها ناشی می‌شود. به روایت ایسنا طبق گزارشی که دفتر بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری داده است در این هشت ماه ۹۴۲ هزار و ۷۳۲ خودروی شخصی به این استان وارد شده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته تعداد آنها ۱۸.۸۲ درصد رشد کرده است.

 

سفر اتوبوسی

سفر اتوبوسی با جابه‌جایی ۹۸۷ هزار و ۶۶۵ نفر در هشت ماه اول سال نیز ۱۴ درصد رشد را شاهد بوده است. سال پیش ۶۹۱ هزار و ۱۸۵ نفر با اتوبوس و از راه زمینی به این استان سفر کردند. بعد از خودروهای شخصی، اتوبوس‌های مسافربری به نسبت دیگر وسایل نقلیه، بیشترین مصرف را برای سفر به این استان داشته است که احتمالا به خاطر هزینه مقرون‌به صرفه آن در مقایسه با هواپیما و مدت زمان کمتری که در قیاس با قطار صرف می‌کند، است.

 

سفر ریلی

در این هشت ماه ۱۰۴ هزار و ۱۳۵ نفر با قطار به این استان سفر کردند که آمار آن در مقایسه با هشت ماه سال ۹۷ بیش از ۳,۳۰ درصد رشد داشته است. با وجود مقرون به صرفه بودن این وسیله نقلیه،محدودیت خطوط ریلی در سیستان و بلوچستان، استفاده از قطارهای بی‌کیفیت و نامناسب و مسیر طولانی آن باعث شده این وسیله کمتر مورد توجه باشد. درحال حاضر تنها مسیر ریلی موجود در این استان بین تهران- بم-زاهدان برقرار است.

 

 سفر هوایی

در هشت ماه نخست امسال ۱۴۱۳پرواز ورودی به این استان ثبت شده که در مقایسه با سال گذشته حدود ۳ درصد رشد داشته است؛ همچنین ۱۴۶ هزار و ۳۲۳ نفر به سیستان و بلوچستان سفر هوایی داشته‌اند که این آمار نسبت به سال گذشته ۴.۶۷ درصد رشد کرده است.میزان اقامت مسافران در هتل‌های استان سیستان و بلوچستان نیز این مدت ۳۱ هزار و ۶۷۷ نفر بوده که ۱۲.۴۲ درصد رشد کرده است. آمارها نشان می‌دهد بیشترین اقامت مسافران در بوم‌گردی‌ها بوده که عدد آن امسال به ۷۳۵۶ نفر رسیده و حدود ۴۰ درصد رشد کرده است. استان سیستان و بلوچستان هتل‌های محدودی دارد که با توجه به اقلیم و توریست فصلی آن، سیاستش را بر توسعه بوم‌گردی متمرکز کرده است.در این آمارگیری اقامت در مدرسه‌ها، کمپ‌ها، خانه مسافرها و خانه‌های شخصی مورد سنجش قرار نگرفته است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104825

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی