ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سرعت مانع موفقیت است!

تاریخ درج : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

در سلسله نشست‌های چهل چراغ که در حال حاضر توسط سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان در تالار ادب برگزار می‌شود، در زمینه موفقیت به بحث و بررسی می‌پردازند. دکتر محمدرضا عابدی، رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان‍شناسی دانشگاه اصفهان، و دکتر راضیه ایزدی، عضو هیئت‌ علمی دانشگاه صفاهان، سخنرانان این نشست هستند که به بخشی از صحبت‌های آنها اشاره می شود:

 

مسیر موفقیت
 برای موفقیت جرأت‌مندی و خود عمومی نمی‌تواند کارساز باشد و مسیر مناسبی نیست؛ مسیر مناسب خود عمیق یا ذهن فهمی است. در خود عمومی ما به دنبال نظر دیگران،  اما در خود خصوصی به دنبال نظر خانواده هستیم و در خود عمیق وارد دنیای خود می شویم. خود عمیق همراه با ذهن فهمی عنوان می شود. ذهن فهمی یعنی من علت رفتار خود و شما را بدانم. اگر من متوجه حالات رفتار خود و شما باشم و براساس آن حالات خود را تنظیم کنیم، می‌گوییم ما ذهن فهمی داریم؛ پس نکته اول دانستن علت رفتار است و دوم اینکه، بدانیم رفتار ما چه تاثیری بر دیگران خواهد داشت که در این صورت ذهن فهمی داریم. بدین ترتیب در ذهن فهمی خود عمیق ما درگیر است. دو ویژگی تاکید بر خود عمیق و تاکید بر ذهن فهمی، راه‌ های موفقیت را تسریع می‌کنند.  ‌در بخش خـود عـمـیـق ارزش‌های یک فرد اهمیت می یابد و فقط دوست داشتن و سلیقه مطرح نیست. خود عمیق خیلی گسترده است و ارزش‌ ها و علایق ما در آن وجود دارد.

 

 

نادیده گرفتن ها در سرعت
برای رسیدن به هدف و خیلی سریع رسیدن به هدف، خیلی چیزها را نادیده می گیریم. با سرعت، مسیر زندگی از بین می رود؛ حتی می توان گفت سرعت مانع موفقیت است و فقط در برخی موارد لازم است. برای مثالزمان کنکور به سرعت نیاز است؛ اما در مسافرت بهتر است سرعت نباشد. گاهی چنان سریع گذر می کنیم که در طول مسیر خیلی از زیبایی ها را از دست می دهیم؛ ضمن اینکه در سرعت امکان خطر برای فرد بیشتر است.سرعت در غذا مثال دیگری است، امروزه خانواده‌ها به طبخ سریع روی آورده‌اند و به طور معمول غذا را در زودپز می پزند؛ این در حالی است که در قدیم غذا را از همان صبح در کماجدان یا دیگ بار می گذاشتند تا آرام آرام بپزد و از اتفاق غذای خوشمزه و با کیفیتی تهیه می شد.چاپ کتاب های امروزه مثال دیگری است. در گذشته کتابی که قرار بود انتشار شود، خیلی زمان می برد؛ ولی حالا کتاب ها سریع زیر چاپ می روند و کیفیت قبل را ندارند.باید بدانید که سرعت مقابل کند بودن نیست؛ سرعت طمأنینه است.کار باید آهسته و پیوسته پیش رود تا با کیفیت شود.صبحانه خوردن امروزی ها هم حکایت دیگری است. مادران فرزندشان را دیر بیدار می کنند و به آنها لقمه می‌دهند؛ اما در قدیم مادران صبح زود بیدار می شدند و صبحانه مفصلی را تدارک می‌دیدند و به همراه خانواده میل می کردند که این کار باعث می شد فرزندان از این لحاظ آموزش صحیح ببینند.شایان ذکر است، این سلسله نشست‌ها تا سی ام این ماه دایر است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/95464

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی