ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سردرگمی تحلیل‌گران در بازار سرمايه

تاریخ درج : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نوسانات‌ بازار بورس در آبان و البته دو هفته ابتدایی آذر آنقدر عجیب بود که حتی تحلیل‌گران را سردرگم کرده‌است. یک روز سهام‌داران برای خرید سهمی وارد صف‌های میلیونی می‌شوند و فردای‌ همان روز بدون اینکه اتفاقی رخ دهد یا خبری منتشر شده‌باشد برای فروش همان سهم‌ صف میلیونی تشکیل می‌شود.یک روز شاخص کل چند هزار واحد بالا رود و فردای آن روز شاخص چند هزار واحد سقوط کند، درحالی که پیش از این خیلی از کارشناسان و حتی مسئولان بورس از رونق بازار در پاییز و زمستان امسال خبر‌می‌دادند.کارشناسان طی ماه‌های گذشته درحالی به مردم توصیه می‌کردند راهی بازار سرمایه‌ شوند که اکنون خودشان هم نمی‌دانند وضعیت فعلی بازار را چگونه‌ تحلیل کنند؟ آیا شاخص کل در حال اصلاح است؟ ریزش شاخص و نوسانات سنگین تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ زمستان خوبی برای بازار سرمایه‌ پیش‌بینی می‌شود؟ پاسخ این سوالات سهام‌داران و البته کارشناسان را نیز به چالش عمیقی کشانده‌است.

 

     چالش شاخص کل
شاخص کل پس از رشد شارپ تابستانی از حدود 90 هزار واحد به قله‌های بالاتر از 180 هزار واحد رسيد، یعنی رشد صد درصدی. با اين حال اکنون در بلاتکلیفی قرار دارد و کارشناسان تحلیل‌های متفاوتی از آن ارائه می‌دهند. یک روز شاخص کل چند‌هزار واحد‌ رشد می‌کند تا همه شروع به خرید سهم کنند و فردای همان روز شاخص به طرز عجیبی چند هزار واحد افت می‌کند که برآیند این نوسانات نزولی است.‌ کارشناسان در شبکه‌های اجتماعی برای دنبال کنندگان‌ خود نوسانات شاخص را به روش‌های مختلفی تحلیل می‌کنند. بعضی از آنها این حرکات را فقط اصلاح فصلی پس از رشد‌ تابستان توصیف می‌کنند و بعضی از آنها براین‌باورند که شاخص باید بیش از این کاهش پیدا کند تا شرایط رشد بازار محیا شود.پیش‌بینی‌ها در مورد وضعیت شاخص یکسان نیست. تا یک هفته‌ قبل کارشناسان در شبکه‌های اجتماعی از اصلاح شاخص تا  حدود 160 هزار خبر می‌دادند و پس از شکست حمایت 160 هزار احتمال اصلاح تا 157 هزار، 150 هزار و حتی 140 هزار مطرح شد.‌ حتی افرادی با بیان تحلیل‌ از اصلاح شاخص کل تا 130 هزار یا کمتر خبر می‌دهند ولی به طور تقریبی همه‌ بورس‌بازان در شبکه‌های اجتماعی از رشدی شارپ پس از اصلاح شاخص کل ‌خبر می‌دهند.پیش‌بینی‌ها بیانگر این موضوع است که شاخص تا 220 یا 240 هزار واحد بالا می‌رود البته اکنون روند این پیش‌بینی‌ها را نشان نمی‌دهد.

 

     چالش لیدر‌های نوسانی
خساپا، فولاد وتجارت، ذوب و حتی در مقطعی کوتاه پارس از جمله نماد‌هایی هستند که در قالب لیدر بازار‌ مورد توجه سهام‌داران قرار گرفتند و هیچ‌کدام نتوانستند توقعات را برطرف کنند. خساپا که در قالب لیدر سنتی بازار شناخته می‌شود و برخی افراد براین‌باورند که تا خساپا سبز نشود بازار سبز نخواهد شد ولی طی روز‌های گذشته یک روز سهام‌داران صف می‌بندند تا سهام شرکت سایپا را به قیمت 1327 ریال بخرند و فردای آن روز در صف قرار می‌گیرند تا آن را در قیمت 1260 ریال یعنی 5 درصد پایین‌تر بفروشند. وضعیت فولاد، ذوب و البته پتروشیمی‌ها نیز به همین صورت است، به ویژه فولاد که تا قبل از این‌ این پیش‌بینی‌ها بیانگر رشد هر سهم فولاد به قیمت بالای هزار تومان بود و حالا مشخص نیست این سهم‌ به کجا خواهد رفت!در این میان کانال‌های تحلیلگر بورس در شبکه‌های اجتماعی طی روز‌های گذشته به ویژه 10 روز ابتدایی آذروتجارت‌ را در قالب لیدر‌ جدید بازار معرفی کردند که البته وضعیت آن نیز مانند لیدر‌های قبلی بسیار نوسانی است ولی با توجه به افزایش سرمایه‌ محتمل و روند رو‌به رشد انتظار می‌رود تجارت ناجی بازار بورس لااقل تا پایان سال باشد. هر‌چند کارشناسان متعددی نیز از این می‌گویند که با افزایش قیمت‌ خودرو مجدد خساپا لیدر بازار خواهد شد و شرایط را تغییر می‌دهد.

 

     چالش کف‌ قیمت سهم
تحلیل‌گران در شبکه‌های اجتماعی تاکید می‌کنند که بسیاری از سهم‌ها در کف قیمتی خود قرار دارند و دیگر بیش از این جا برای اصلاح ندارند، مانند خزامیا 97 تومانی، خپارس 92 تومانی و سایر سهم‌هایی که به تعبیر کارشناسان کف قیمتی خود هستند به همین دلیل بعضی از آنها به دنبال‌کنندگان خود توصیه می‌کنند که تا می‌توانند از این شرایط استفاده کنند و سهم‌ بخرند، زیرا قیمت‌ سهمی کمتر از این‌ نخواهد شد. همین مسئله مبنای تحلیل افراد زیادی است تا بگویند زمستان درخشانی در انتظار بورس خواهدبود، زیرا بیشتر سهم‌ها در کف قیمت خود قرار دارند و به تعبیر این افراد به زودی پرواز خواهند‌کرد، با این حال طی روز‌های‌ گذشته سهم‌هــایــی که قیمتشان در قالب کـــف معرفــی شــــده‌اســـت در صف فروش قرار گرفته‌اند و مقاومت‌ها یکی پس از دیگری می‌شکند. ولی هنوز در شبکه‌های مجازی بورس‌بازان با بیان اینکه سهم‌‌ها در کف قیمتـــی خــــود قرار‌دارند مردم را تشویق به خرید و سرمایه‌گذاری در بورس می‌کنند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/86163

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی