ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

سایت + خوان

تاریخ درج : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

حصول توافق برای تشکیل دولت آلمان
تعدادی از نمایندگان بوندس تاگ از توافق برای تشکیل دولت جدید این کشور خبر دادند. به گزارش مهر، آسوشیتدپرس به نقل از تعدادی از نمایندگان بوندس تاگ (پارلمان آلمان) از حصول توافق برای تشکیل دولت جدید این کشور خبر داد. حزب آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، همراه با حزب سوسیال دموکرات سال‌هاست که اداره آلمان را بر عهده دارند. حزب سوسیـال دموکرات اما پــس از انتخابات ماه سپتامبر اعلام کرد به مخالفــان دولت خواهد پیوست. این حزب پس از شکست تلاش مــرکل برای تشکیل دولت با دو حزب کوچک‌تر در مــاه نوامبر قبول کرد در تشکیل دولت شرکت کنــد.این طولانی‌ترین تــلاش بـرای تــشکــیل دولـت در آلــمان پس از جنگ جهانی دوم به حساب می آید. در صورتی که احزاب مـختلف در تـشکیل دولــت ائتلافی ناکام بمانند، تنها راه حل باقی مانــده برگزاری انتخابات مجدد یا تشکیل دولت اقلــیت خواهد بود.

 

 

درخواست اردوغان از پوتین برای توقف حملات ارتش سوریه
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه روز پنج‌شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود، ملاحظات آنکارا در قبال تحولات اخیر سوریه را به اطلاع مقام ارشد روس رساند. به گزارش تابناک، آنطور که نیویورک‌تایمز خبر داده، اردوغان در این تماس تلفنی به حملات ارتش سوریه به معارضان مسلح در استان ادلب و غوطه شرقی اشاره کرده و گفته، به بار نشستن تصمیمات نشست سوچی، مستلزم قطع این حملات است. ادلب محل حضور معارضینی است که ترکیه از آنها حمایت می‌کند؛ ترکیه علاوه بر این حمایت چند ساله، اخیرا به عنوان ناظر اجرای مقررات کاهش تنش در این منطقه گمارده شده و حالا خواهان توقف حملات به شبه‌نظامیان تحت حمایت خود است. اردوغان در این تماس تلفنی به حمله پهپادی اخیر تروریست‌های سوریه به نیروهای روس در سوریه هم اشاره کرد و گفت: این حملات هیچ ارتباطی با آنکارا ندارد؛ ولی ما از هویت محرکان اصلی این اقدام، آگاهی داریم. چند روز پیش بود که سیزده پهپاد متعلق به گروه‌های تروریستی سوریه، در حمله‌ای شبانه به سمت پایگاه‌ هوایی «حمیمم» و پایگاه دریایی «طرطوس» رفتند؛ جایی که نیروهای روس حضور دارند.

 

 

طرف‌های یمنی به میز مذاکرات باز خواهند گشت؟
نماینده ویژه سازمان ملل گفت که طرف‌های یمنی پایبندی خود به روند صلح را ابراز کرده‌اند. از رأی الیوم، «اسماعیل ولدالشیخ» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز پنجشنبه در صفحه خود بر روی توئیتر نوشت که جنبش انصارالله و حزب کنگره ملی یمن، پایبندی خود به از سرگیری روند صلح را اعلام کرده‌اند. ولــدالشیخ از طــرف‌های یمنی خواست که موضع‌گیری آنها در راستای شراکت، توافق، صلح و حسن همجواری باشد؛ زیرا این مواضع به ملت یمن برای تحقق زندگی در سایه امن و ثبات و کرامت کمک می‌کند.نماینده سازمان ملل گفت که «معین شـریـم» معاون وی طی روزهای گذشته در سفر بـه یمن با مسئولان سیاسی جنبش انصارالله، کـنگره ملی عـمومی، طـرف‌هـای سیـاسی تاثـیرگـذار در این کشور و رهبـران جامعه مدنی یمن دیدار کرده است.ولدالشیخ بدون اشاره به جزئیات، گفت که معاون وی از پایبندی و همکاری طرف‌های یمنی برای از سرگیری روند صلح در نزدیک‌ترین زمان ممکن استقبال کرده است. معین شریم معاون ولدالشیخ روز چهارشنبه به سفر پنج روزه خود به یمن پایان داد. وی در این سفر با مسئولان دولت وفاق ملی در یمن دیدار و با آنها درباره اوضاع یمن و راه‌های از سرگیری مشورت‌های صلح بحث و تبادل نظر کرد.این اولین سفر شریم به صنعا از زمان عهده‌داری منصب معاونت نماینده سازمان ملل در امور یمن در سپتامبر گذشته به شمار می‌رود. همچنین این سفر در چارچوب تلاش‌های سازمان ملل و چندین کشور تاثیر گذار با هدف بازگرداندن طرف‌های یمنی به میز مذاکرات بعد از شکست سه دوره مذاکره در سوئیس  و کویت صورت گرفته است.سفر شریم به یمن، حدود یک ماه بعد از کشته شدن علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق یمن صورت گرفته است. حـملات عربستان به یمن با هدف بازگردانـدن  عبدر به منصور هادی رئیس‌جمهور فراری و مستعفی این کشور از ششم فروردین آغاز شده و این حملات هیچ نتیجه‌ای به جز وارد شدن خسارات سنگین جانی و مالی به مردم یمن نداشته است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66353

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی