ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

زکام را درمان نکنید

تاریخ درج : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
مداوای زکام، باعث بروز بیماری‌های دیگر می‌شود

لیلا  کهلانی/دبیرسرویس سبک وسلامت

بیشتر افراد به محض زکام شدن، به مصرف داروهایی مثل آنتی‌هیستامین روی می‌آورند و باعث بروز بیماری‌های دیگری می‌شوند. شــایـد تـعـجـب کـنـیـد، امــا متخصصان طب سنتی درمان زکام را جایز نمی‌دانند. در ایــن‌بـاره حـکـیـم بـهـنـام یوسفیان، محقق طب سنتی، نویسنده و مدیر گروه بهره‌برداری و تولید گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا، توضیح می‌دهد.زکام ضعفی است که در مغز به علت بیماری داخلی یا خارجی پیدا می‌شود و مغز نمی‌تواند بخارهایی را که از بدن تقطیر شده، برهاند و نضج دهد و در نتیجه این بخارها از راه بینی پایین می‌آید یا به پایین‌دست ریـــزش مـی‌کـنـد و نـزلـه را پــدیـــد می‌آورد.زکام را یکی از نعمت‌های خداوند و یکی از سپاهیان او برای غلبه بر جنون عنوان کرده‌اند و گفته شده است زکام، دارویی برای بیماری‌های دماغی‌(مغزی) است که از جذام جلوگیری می‌کند. بنابراین تا ممکن است به درمان آن اقدام نکنید اما اگر شدید شد، بدانید که احتمال مالیخولیا و ترس از خشک‌شدن اندام‌ها در میان است.

علل

یکی از علل بروز زکام، عوامل بیرونی است. مثل آفتاب و آتش و خوردن غذاهای گرم مزاج که نشانه آن خارش درون بینی، ناراحتی و سوزش آن، تندی، رقت، زردی یا قرمزی آب بینی، قرمزی چشم و سایر علائم گرمی است.  گاهی مـمـکـن اســـت سرمـا سـبب گرفتگی مسامات سر شود و این بخارها به تحلیل نرود و علائم این حالت پس از سرما، آن است که آب بینی غلیظ است و خارش در آن نیست.گاهی زکام از بوییدن بوهای تند که بازکننده مسامات بینی است، از بینی پایین می‌آید و گاهی از بالا رفتن غبارهای تند و تیز (تحریک‌کننده) به مغز مانند توتون، صبر زرد ایجاد می‌شود. مثل غلبه خلط‌ها که هر کدام نشانه‌هایی دارند.بدترین حالت آن است که آب بینی رنگین باشد. (در این حالت عفونت عارض شده با تب همراه است)

راهکار

وقتی زکام عارض می‌شود، اگر دلیل آن عوامل بیرونی باشد، باید آن را قطع کرد، ولی جلوی آبریزش بینی را نگرفت تا هر چه در مغز است خارج شود و اگر آب بینی کم بود و سر حالت سنگینی داشت، باید نشوقی‌(دارویی که اسـتـنـشـاق مـی‌شــود) کـم‌کـم به کار ببرند تا اینکه بینی کاملا پاک شود. همین که بیماری نضج گرفت و ماده‌(آبی که از بینی می‌آید) صاف شد، باید آن را با داروی حب‌الشفاء در گرم مزاج‌ها و حافظ‌الصحه و حب‌النزله در سردمزاج‌ها درمان کنند و عرق‌های مناسب با تجویز متخصصان طب سنتی استفاده کنند.بهتر است بدانید ماده جاری در حمام غلیظ می‌شود و اگر آب داغ روی سر بریزند تا گرمی آن در مغز حس شود  یا پارچه کتانی گرمی بر سر به گذارند و چند بار این کار را تکرار کنند تا گرمی آن در مغز حس شود، آب بینی غلیظ خواهد شد.در همه حالت‌های زکام، باید خوراک، آب و خواب را کم کرده و در هنگام روز از خوابیدن پرهیز کنند و هرگاه می‌خوابند، بر پهلوی راست بخوابند و نه به پشت و نه به چپ. در ضمن حمام رفتن بعد از سه روز مفید است.همچنین در بعضی از کتب داروهایی توصیه شده است که کمتر کسی با این نوع داروها آشنایی دارد. از جمله اینکه می‌توان پنبه را در روغن بنفشه خیس کرده و در بینی بگذارند یا با زعفران، سیاه‌دانه و سندروس بخور دهند. کمپرس جوشانده سیاه‌دانه و نمک نیز مفید است.

نتیجه

آنـچـه از کـــتــب خــلاصـــه‌الحـکمه، دقایق‌العلاج، قانونچه، طب اعظم خان و... برداشت کردم و با طب امروزی مقایسه‌ای کوچک داشتم، برداشت خوبی از گذشته تا امروز نداشتم. طب سلامت ما، طب ایرانی ما، حکمای قدیمی ما، همگی بر این نظر بوده‌اند که زکام یا نزله، دفاع بدن است.وقتی این مشکل پدید می‌آید که سلامت مغز به خطر می‌افتد، مغز برای دفاع هوشمندانه از خودش، تری و رطوبت اضافی را خارج می‌کند. گاهی بدون دلیل خارجی و درونی این اتفاق برای همه ما پیش آمده است.در هر صورت این را بدانید که اگر خودمان حواسمان به مغز، به‌عنوان فرمانده بدن نیست، این عضو هوشمندانه از خودش دفاع می‌کند. وقتی بدون دلیل بعد از مطالعه، بعد از حرف زدن طولانی، بعد از خواب بی‌موقع، بعد از پر خوری آبریزش از بینی ایجاد می‌شود، هر کدام از اینها یک عضو را درگیر کرده و مغز برای نجات آن عضو پسماند گوارش خود را به‌ صورت آبریزش بینی یا عطسه از حصار سر خارج می‌کند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106330

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی