ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

زنگ‌خطر زنانه‌شدن اعتیاد

تاریخ درج : چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
مدیرکل بهزیستی اصفهان:اعتیاد زنان ازنظر فیزیولوژیک نگران‌کننده‌تر است

زینب تاج‌الدین دبیر سرویس جامعه

این هفته، هفته گفتن از «مواد مخدر» است، هفته شنیدن از «اعتیاد». «پنجم ژوئن؛ روزجهانی مبارزه با مواد مخدر» بهانه‌ای شده است تا ارگان‌های مرتبط که دستی در حوزه پیشگیری ، آموزش و درمان اعتیاد و البته مبارزه با  قاچاقچیان مواد مخدر دارند، دور میز بنشینند و از آمارها و کارکردهایشان در این حوزه در طول یک سال گذشته با اصحاب رسانه بگویند. دکتر مرضیه فرشاد، مدیرکل بهزیستی و دبیر کمیته پیشگیری از اعتیاد استان اصفهان، نیز به این بهانه روز گذشته با خبرنگاران جلسه گذاشت و از اقدامات و برنامه‌های پیشگیرانه این ارگان گفت.

انجام اقدامات پیشگیرانه در سطح محلات

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه  حساس‌سازی جامعه در مقابل اعتیاد یک موضوع چندجانبه است و یقینا تکلیف آن برعهده یک مجموعه نیست، اظهار کرد: بهزیستی در جایگاه دبیر کمیته پیشگیری از مصرف مواد قرار دارد.

 او با اشاره به اینکه اصلی‌ترین موضوع برای بهزیستی انجام اقدامات پیشگیرانه در سطح محلات است، خاطرنشان کرد: بهزیستی اقدامات اصلی خود را از محل زندگی مردم که به طور معمول اعتیاد از آنجا شروع می‌شود،‌ آغاز می‌کند. 

فرشاد توسعه تیم‌های اجتماع محور را از اقدامات اصلی و اثرگذار بهزیستی در راستای پیشگیری از اعتیاد عنوان کرد.

قبل از آموزش،‌ جامعه را باید

 درباره اعتیاد حساس کرد

او در خصوص حساس سازی جامعه درباره پدیده اعتیاد گفت: به طور یقین آن چیزی که بیشترین کاربرد را در حساس‌سازی عمومی دارد، استفاده از فضاهای شهری و رسانه‌ای است که مخاطب بیشترین ارتباط را با آنها در طول روز دارد؛ ولی متاسفانه دراختیار بهزیستی نیست. 

فرشاد، حساس‌‌سازی جامعه را یک مرحله قبل از آموزش دانست و بیان کرد: گاهی یک اصلاح رفتار می تواند از فرایندهای نامناسب و نابخردانه جلوگیری کند.

 او در ادامه یادآور شد: آنچه در اختیار

بهزیستی قرار دارد، تنها ورود به محله‌ها، محیط‌های کار و آموزشی و خوابگاه‌های دانشجویی و البته استفاده از سمن‌ها در حد توان و بضاعتش است.دبیر کمیته پیشگیری از اعتیاد استان اصفهان با اشاره به 291 محله شهری و 156 محله روستایی که تحت‌تاثیر کمک‌های مردمی و آموزش‌هایی که به آنها داده می‌شود، قرار گرفته‌اند، گفت: تخمین زده شده که هر محله 10 هزار نفر را بتواند تحت پوشش آموزش‌های خود داشته باشد.به گفته فرشاد یکی از موضوع‌های مهم  بهزیستی در پیشگیری، انتشار اطلاعات و آگاه‌سازی جامعه است. 

او در بخشی دیگر، نزدیک‌ترین بازخورد فرایند پیشگیرانه در هربرنامه‌ای را 10ساله دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه در فرایندهای پیشگیرانه از اعتیاد، بیشتر مداخلات روانی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است، طبیعتا اثرگذاری‌اش زمان‌بر‌تر است و متاسفانه قابل سنجش نیست؛ زیرا فاکتورهای مداخله‌کننده افزاینده در اعتیاد بسیار زیاد است. 

فرشاد در خصوص پایین آمدن سن اعتیاد گفت: پایین آمدن سن اعتیاد نیازمند حساس‌‌سازی جامعه است و البته موردتوجه قراردادن خانواده‌ که اصلی‌ترین رکن است.

طرح مشارکت اجتماعی نوجوانان در پیشگیری از اعتیاد کلید خورد

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اجرای طرح مانا (مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران در پیشگیری از اعتیاد) برای گروه سنی 13 تا 18 سال اظهار داشت: این دوره‌ها در گروه‌های 15 تا 25 نفره از ابتدای تیرماه تا آخر شهریورماه و با حضور 130 نفر تسهیلگر برای اجرای این طرح، برگزار خواهد شد. به گفته فرشاد این طرح قرار است در سطح استان و حتی در روستاهای دورافتاده اجرا شود.  فرشاد از حضور 18 دستگاه دخیل در کارگروه اعتیاد استان خبر داد و گفت: هر کدام از این ارگان‌ها با توجه به وظایف‌خود و با دستور العمل ستاد مبارزه با موادمخدر خدمت‌رسانی می‌کنند.

اعتیاد زنان، نگران کننده‌تر از اعتیاد مردان

فرشاد درباره اعتیاد زنان گفت: اعتیاد زنان از نظر فیزیولوژی نگران‌ کننده‌تر از اعتیاد مردان و متاسفانه سرعت رشد آن شدیدتر است. مدیرکل بهزیستی استان اصفهان که عنوان کرد آمار اعتیاد زنان در اصفهان را ندارد، اظهار داشت: آمار ما، آمار تعداد زنان معتاد تحت پوشش مراکز بهزیستی است که برای درمان مراجعه کرده‌اند. او تعداد افراد معتاد خدمات گیرنده از این مراکز در سال 97 را نزدیک به 50 هزار نفر اعلام کرد و بیان داشت: از این تعداد نزدیک به 800 نفر، زنان بوده‌اند. 

فرشاد با بیان اینکه نوع مواد مصرفی زنان تفاوتی با مردان ندارد، گفت: براساس آمار، ترکیبات سنتی مثل اپیوم یا همان ترکیبات تریاکی بیشترین مصرف و ترکیبات صنعتی کمترین مصرف را دارد؛ اما سرعت مصرف ترکیبات صنعتی بیشتر از ترکیبات سنتی است. او با بیان اینکه زنان بیشترین قربانیان مصرف مواد هستند، گفت: معمولا مردان به اختیار خود مصرف کننده مواد می‌شوند؛ این درحالی‌است که زنان بدون اختیار و گاها براساس جبر فیزیکی یا  خانوادگی به اعتیاد رو می‌آورند.

راه‌اندازی مرکز توانمندسازی زنان رها شده از اعتیاد

آن‌طور که مدیرکل بهزیستی استان اصفهان می‌گوید، زنان یا از طریق استنشاق دود مواد مخدر در منزل توسط افراد خانواده اعتیاد پیدا می‌کنند یا به اجبار پدر، برادر و همسر معتاد خود به اعتیاد رو می‌آورند. در این حالت اعضای خانواده برای اینکه مانعی سر راه خود در منزل نداشته باشند آنها را به سمت اعتیاد سوق می‌دهند. او یکی از چالش‌های جدی درباره زنانه‌شدن اعتیاد را نبود محل اقامت برای این افراد بعد از ترک خانواده عنوان کرد و اذعان داشت: خوشبختانه با راه‌اندازی مرکز توانمندسازی زنان رها شده از اعتیاد، این مشکل در اصفهان مرتفع شد.

دست بهزیستی برای ورود به محیط‌های خوابگاهی بسته است

فرشاد در بخشی دیگر با بیان اینکه بهزیستی متقاضی ورود به خوابگاه‌ها در مراکز دانشگاهی است، گفت: این‌که چقدر دانشگاه به ما اجازه ورود بدهد  یا اینکه حتی ورود ما اثرگذار باشد، حرف دیگری است که متاسفانه باید اعلام کنم دست بهزیستی برای ورود به محیط‌های خوابگاهی بسته است. به گفته این مقام مسئول، در حال حاضر هیچ محیط خوابگاهی در اصفهان تحت پوشش اداره کل بهزیستی استان اصفهان نیست.

متادون، همچنان در فهرست درمان اعتیاد جا دارد

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان  درباره اینکه از متادون کماکان در دنیا به‌عنوان یک روش درمانی استفاده می‌شود، گفت: در این که متادون به عنوان یک روش درمانی، موفق نبوده است، هیچ شک و تردیدی نیست. متادون قشر خاصی را در بر می‌گیرد و برای تعدادی از آدم‌ها اتفاقا روش بسیار خوبی است. فرشاد با بیان اینکه متادون روزی به عنوان بهترین و اثرگذارترین و آخر خط درمان بود،‌خاطرنشان کرد: اگرچه متادون امروز از این موضع و جایگاه پایین آمده، ولی همچنان در فهرست درمان اعتیاد جایگاه خود را حفظ کرده است. این مقام مسئول معتقد است هرچقدر ورود گروه‌های همتا را در روش‌های درمانی خود زیادتر کنیم، نیاز به مصرف مواد جایگزین را کمتر خواهیم کرد.فرشاد با اشاره به روش‌های متفاوت ترک اعتیاد اظهار داشت: نسخه یکپارچه‌ای برای همه معتادان وجود ندارد. او اعلام کرد: در سال گذشته 57 مرکز سرپایی درمان اعتیاد در استان به 15 هزار نفر خدمات ارائه دادند و 24 هزار معتاد نیز به 74 مرکز اقامتی ترک اعتیاد که همان کمپ‌ها هستند، مراجعه کردند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/97405

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی