ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

زمینه‌سازی برای حمله تازه به سوریه

تاریخ درج : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
رسانه‌های اسرائیلی با فرافکنی درباره حضور ایران در سوریه به دنبال چه هستند؟

بهناز عابدی

 

دستیابی به همه هدف‌ها، غیر از ایران. رژیم صهیونیستی در طول دوسال گذشته توانسته‌ عرصه را بیش از پیش بر فلسطینی‌ها در فضای بین‌الملل تنگ کند.
 رژیم اسرائیل هم پایتختی قدس را به دست آورده، هم تنش با اعراب را به پایین‌ترین سطح از زمان تاسیس خود رسانده، هم متحدی محکم در کاخ سفید یافته است و هم مذاکرات صلح را به محاق برده است. در این میان، ایران به تنها پرونده‌ای بدل شده که اسرائیلی‌ها هنوز نتوانسته‌اند آن را در مسیر مورد نظر خود به پیش ببرند. برهمین اساس، سیاست این رژیم در قبال ایران همچنان بر پاشنه واحدی می‌چرخد. یک روز بهانه تل‌آویو انحراف در برنامه هسته‌ای ایران است و به دنبال آن مدرک‌سازی درباره ابعاد احتمالا نظامی برنامه اتمی ایران. روز دیگر برد موشک‌های بالستیک ایران بهانه است و ادعای توانایی ایران برای نصب کلاهک هسته‌ای بر این موشک‌ها به دستاویزی برای پیشبرد پروژه ایران‌هراسی بدل می‌شود. روزی دیگر فعالیت‌های منطقه‌ای تهران و البته حضور مستشاران نظامی ایران در خاک سوریه به سوژه‌ای بدل می‌شود که صاحبان قدرت در تل‌آویو ادعا کنند تهران به دنبال برنامه‌ریزی نظامی بیخ گوش آنها برای از روی زمین محو کردن اسرائیل است.افزایش تنش‌ها در سوریه و وارد شدن بحران این کشور برای هفتمین سال پی‌درپی، احتمال رویایی مستقیم ایران و اسرائیل را افزایش داده است. پیچیده شدن بازی در زمین سوریه و وجود بازیگران متعدد منطقه‌ای و بین‌المللی، چالش امنیتی و سیاسی اسرائیل را وارد فازه تازه‌ای کرده است. تل‌آویو برای آنچه دفع نظامی ایران در بیخ گوش خود در شمال سوریه می‌خواند، دست به عملیات نظامی در این کشور می‌زند تا به تهران، حزب الله لبنان و دولت مرکزی سوریه بگوید که حضور  ایران در نزدیکی خود را تحمل نخواهد کرد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم در طول چند سال گذشته بارها و بارها تلاش کرده تا با توسل به رابطه حسنه‌اش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بتواند مسکو را مجاب کند که برای مهار نفوذ ایران در منطقه و در نزدیکی مرزهای سرزمین های اشغالی چاره‌ای بیندیشد. هم‌زمان مقام‌های دولت تل آویو، در سفرهای متعدد به واشنگتن از آمریکایی‌ها خواستند تا دست به مهار ایران در نزدیکی مرزهای این رژیم بزند. درخواستی که گرچه با استقبال دولتمردان کاخ سفید مواجه شده اما نه از نفوذ سیاسی ایران در پرونده‌ سوریه کاسته و نه قدرت نظامی ایران در این کشور را تحت الشعاع قرار داده است. در چنین شرایطی، اسرائیل خود ابتکار عمل را به دست گرفته و با تحرکات نظامی در سوریه، هشدارهای لازم را به تهران بدهد. درحالی که پنج روز از حمله نظامی آمریکا به همراه فرانسه و انگلیس به پایگا‌ه‌های نظامی در خاک سوریه می‌گذرد، در روزهای گذشته، برخی رسانه‌های صهیونیستی تلاش می‌کنند، به بزرگ‎نمایی تهدید اسرائیل از سوی ایران بپردازند. این رسانه‌ها با انتشار تصاویر ماهواره ای از سوریه مدعی استقرار مستشاران ایرانی و ادوات نظامی در این کشور شده و اقدام به زمینه سازی برای توجیه حملات بعدی این رژیم کردند. شبکه 10 تلویزیون اسرائیل مدعی شد که فرمانده سپاه قدس در دوره اخیر در سوریه بوده، اما «چون می داند که جان او در خطر است، ایران دیگر مانند گذشته حضور او را رسانه ای نمی کند». همچنین به نوشته جروزالم پست، شاخه قدس سپاه پاسداران برای حملات انتقامی از اسرائیل در پی کشته شدن نظامیانش در حمله هفته گذشته در سوریه برنامه ریزی می کند.
در این میان، به نوشته وای نت، از بعد از حمله هفته گذشته به پایگاه هوایی تی- ۴ در استان حمص سوریه که روسیه آن را به اسرائیل نسبت داد، وضعیت آماده‌باش زمینی و هوایی در شمال اسرائیل ادامه یافته و هم‌زمان پیام های «هشدار آشکار و پنهان» به ایران داده شده است. مقامات وزارت جنگ اسرائیل پنجشنبه به جروزالم پست گفته بودند اگر تعرض بیشتری از سوریه توسط ایران یا هم‌پیمانانش انجام شود، «کار حکومت بشار اسد یکسره و او نابود خواهد شد». به نظر می‌رسد قرار گرفتن رسانه‌های اسرائیلی در یک خط واحد برای فرافکنی درباره ایران، زمینه‌سازی‌ برای حمله تازه به سوریه و نقض حریم هوایی این کشور باشد.
این درحالی است که رئیس جمهوری روسیه، هفته گذشته در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو از او خواست تل آویو کاری نکند که سوریه بیش از این بی ثبات تر شود اما اسرائیل دو روز پس از این تماس، برای نخستین بار «فاش کرد» که ایران روز ۲۱ بهمن گذشته پهباد جنگی خود را با ماموریت انتحاری از آسمان سوریه به حریم هوایی اسرائیل فرستاده بود. به نظر می‌رسد، عجز و ناله‌های نتانیاهو برای پوتین و ترامپ درباره خطر نزدیکی ایران به مرزهای سرزمین‌های اشغالی،
بی بی را به نتیجه مطلوب نرسانده است. گرچه  دونالد ترامپ در همه ٧٢ ساعت پیش از صدور فرمان حمله اصرار فراوانی بر این داشته که پایگاه‌های محل فعالیت نیروهای ایرانی هدف قرار بگیرد اما چهره‌ای چون جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده در یک سال گذشته بارها و بارها هشدار داده که اگر آمریکا مستقیما نیروهای ایرانی در سوریه و عراق را نشانه بگیرد، نیروهای ایران در این دو کشور نیز می‌توانند منافع ایالات متحده را تهدید کنند. بنابراین نه تنها از حمله اخیر آمریکا و متحداتش به سوریه برای منافع اسرائیل آبی گرم نشد بلکه تحلیل‌های اولیه حاکی از این است که در نتیجه این حمله ایران و روسیه بیش از قبل به هم در سوریه نزدیک خواهند
شد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/72058

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی