ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

رویداد + رسانه

تاریخ درج : یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

روزنامه‌نگارانی که کشته یا زندانی شدند
  جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار ۵۹ ساله که منتقد جنگ عربستان با یمن، اختلافات اخیر ریاض با کانادا و بازداشت فعالان حقوق زنان بود، روز سه‌شنبه، دهم مهر ماه به سفارت عربستان رفت و ساعاتی بعد جسد تکه‌تکه شده‌اش در استانبول پیدا شد و با وجود گذشت بیش از ۲۰ روز از این اتفاق، همچنان رسانه‌های جهان پیگیر شناسایی متهمان اصلی این پرونده‌اند.به گزارش ایسنا، البته او اولین روزنامه‌نگار کشته شده نبوده است و قطعا آخرین نفر هم نخواهد بود. بر اساس آمار فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (International Federation of Journalists)، در شش سال اخیر بیش از ۶۰۰ روزنامه‌نگار در جهان کشته شده‌اند. حضور در ماموریت‌های خطرناک، کشته شدن در عملیات‌های تروریستی هدفمند و کور و قتل‌های از پیش برنامه‌ریزی شده، سرنوشت کسانی بوده است که تلاش کردند مواضع روشن و انتقادی خود را نسبت به موضوعات جهانی عنوان کنند و در انعکاس واقعیت‌های بین‌المللی صادق باشند. در سال ۲۰۱۷،‌ ۸۲ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای در جهان کشته شده‌اند و بیش از ۲۵۰ روزنامه‌نگار در زندان‌های سیاسی جهان به سر می‌بردند. کشورهای مکزیک، افغانستان، عراق و سوریه به ترتیب بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده را داشتند.   بر اساس آمار کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، از میان ۸۲ فعال رسانه‌ای کشته‌شده در سال ۲۰۱۷، ۴۸ تن روزنامه‌نگار بوده‌اند. کشورهای سوریه، مکزیک و عراق هر کدام با ۹ روزنامه‌نگار کشته‌شده بیشترین آمار را دارند و سپس کشورهای هند، افغانستان، سومالی، یمن، فیلیپین، روسیه، پاکستان، دانمارک، مالدیو، بنگلادش، برزیل، کلمبیا و دانمارک قرار گرفته‌اند. زمانی که آمار دقیق تعداد روزنامه‌نگاران کشته‌شده در سال ۲۰۱۷ در رسانه‌های جهان انعکاس یافت، بسیاری از کارشناسان همین سرنوشت را چه بسا تلخ‌تر برای سال ۲۰۱۸ متصور شدند. هنوز آمار روزنامه‌نگاران کشته‌شده در سال ۲۰۱۸ رسما اعلام نشده است، اما تاکنون نزدیک به ۵۰ روزنامه‌نگار جان خود را در حین انجام ماموریت‌های خطرناک یا به سبب قتل‌های از پیش برنامه‌ریزی شده از دست داده‌اند.البته سرنوشت تمام روزنامه‌نگاران منتقد لزوما کشته شدن نیست، بسیاری هم در زندان‌های سیاسی به سر می‌برند و  در واقع حیات زندگی حرفه‌ای‌شان را از دست داده‌اند. باید به این نکته نیز توجه کرد که آمار روزنامه‌نگاران زندانی در بسیاری از کشورها به صورت رسمی اعلام نمی‌شود و به همین خاطر هم طبیعتا تعداد روزنامه‌نگاران زندانی‌ در جهان بیشتر از آمارهای اعلام شده، است. اینکه فعالیت‌های رسانه‌ای در دنیا جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود، روی دیگر این شغل است که گاه دیده نمی‌شود؛ از حضور در منطقه‌های جنگی و به طور کلی انجام ماموریت‌های خطرناک گرفته تا پذیرفتن پیامدهای روشنگری و شفافیت بخش مهمی از زندگی فعالان رسانه‌ای حرفه‌ای را تشکیل می‌دهد که نیازمند حمایت‌های بین‌المللی است.کشته شدن جمال خاشقچی که به دلایل مختلفی واکنش‌ها و حمایت‌های بین‌المللی زیادی را به دنبال داشت، ثابت کرد که یک صدا شدن برای حمایت از روزنامه‌نگاران منتقد می‌تواند بسیاری از بازی‌های سیاسی از پیش‌ تعیین‌ شده را به هم بریزد و حکومت‌های مستبدی همچون عربستان را برای پاسخگویی تحت فشار قرار بدهد.

 

روزنامه‌نگاران کدام کشورها حقوق نجومی می‌گیرند؟
 انجمن روزنامه‌نگاران آسیایی  آمریکایی به نقل از «اداره آمار کار» گزارش داد که میانگین درآمد خبرنگاران در طول یک سال 43 هزار و 780 دلار است و به عبارت دیگر می‌توان گفت هر خبرنگار در آمریکا به‌ ازای هر ساعت کار  21 دلار حقوق می‌گیرد. به گزارش خبرآنلاین، این رقم به عوامل مختلف از جمله موقعیت جغرافیایی و نوع رسانه بستگی دارد.

 

 

  تحلیلگران خبر
خبرنگاران و گزارشگران پس از طی چند سال و تبحر در حوزه خود می‌توانند در قالب تحلیلگر خبر به فعالیت خود ادامه دهند. این حوزه از رسانه نیاز به تجربه و کار بیشتر در بخش‌های مختلف دارد و بنابراین شخصی که در این زمینه مشغول به کار است، درآمد بالاتری خواهد داشت. به طور میانگین هر تحلیلگر خبر درآمد سالانه 72 هزار و 710 دلاری کسب می‌کند و بسته به رسانه‌ای که در آن مشغول به‌کار است، رقم مذکور می‌تواند تا 146 هزار و 230 دلار هم افزایش یابد. فلوریدا و ماساچوست از جمله ایالت‌های آمریکا محسوب می‌شوند که بالاترین دستمزد را به تحلیلگران خبر پرداخت می‌کنند و میانگین درآمد این دسته از افراد در دو ایالت مذکور دست کم 100 هزار دلار گزارش شده است.هر یک از روزنامه‌های بزرگ برای خود دستمزدهای متفاوتی را تعریف کرده‌اند. برای مثال روزنامه «نیویورک تایمز» به طور میانگین به خبرنگاران و گزارشگران خود سالانه 105 هزار و 963 دلار حقوق می‌دهد که این رقم بسته به تبحر خبرنگاران از 95 هزار دلار تا 115 هزار دلار تغییر می‌کند. در خبرگزاری رویترز نیز هر خبرنگار یا گزارشگر می‌تواند میانگین درآمد سالانه 93 هزار و 546 دلار را به دست آورد، میانگین درآمد سالانه هر خبرنگار در روزنامه «واشنگتن پست» 85 هزار و 601 دلار گزارش شده است و خبرنگار روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» درآمد سالانه 90 هزار و 654 دلاری را به دست می‌آورد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83686

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی