ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

رونمایی از بودجه ضد تحریمی 98

تاریخ درج : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
سال آینده 142 هزارمیلیارد تومان یارانه نقدی و غير نقدی پرداخت شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه لایحه بودجه۹۸ در شش جلد صبح پنجشنبه به مجلس ارسال شد، گفت:در لایحه پیشنهادی دولت، بودجه یارانه نقدی سال آینده ۴۲ هزارمیلیارد تومان درنظر گرفته شده است.به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت در مراسم رونمایی از لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور  گفت: با لایحه بودجه، سه جلد گزارش عملکرد دولت درخصوص اجرای برنامه ششم توسعه به مجلس تقدیم شده است. همچنین دو جلد اهداف مبانی اقتصادی و اجتماعی همه دستگاه ها را تحت نام سند بنیادین لایحه بودجه ۹۸ به‌مجلس تقدیم کرده ایم.معاون رئیس جمهور با بیان اینکه بودجه ۹۸، بودجه مبتنی بر عملکرد است، گفت: برای اینکه نمایندگان مطمئن شوند که بودجه مبتنی بر عملکرد است، در یک جلد مبانی قیمت تمام شده دستگاه ها را نیز به مجلس ارسال کردیم.وی ادامه داد: به صورت شفاف یک کتاب در رابطه با طرح‌های عمرانی که قرار است واگذار شوند، تهیه کرده و به مجلس ارسال کرده ایم تا از رانت جلوگیری شود.نوبخت در ادامه  با بیان اینکه تمامی دستگاه هایی که از معافیت مالیاتی برخوردار هستند را به مجلس معرفی کردیم، افزود: همچنین گزارشی تهیه کردیم مبنی بر اینکه غیر از یارانه نقدی که پرداخت می کنیم، چه میزان یارانه غیرمستقیم پرداخت می کنیم.وی در خصوص بودجه یارانه نقدی برای سال آینده گفت: در لایحه پیشنهادی دولت، بودجه یارانه نقدی برای سال آینده ۴۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است كه در قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور، اين بودجه ۴۴ هزار میلیارد تومان تعيين شده بود و پیش بینی می‌شود سال آینده 142هزارمیلیارد تومان یارانه پرداخت شود و علاوه بریارانه نقدی،  یارانه‌های غیرنقدی هم پرداخت می‌شود.

 

     وابستگی بودجه ۹۸ به نفت، ۲۷ درصد
رئيس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که برای مقابله با تحریم چه تدبیری اندیشیده اید، گفت: فروش روزانه نفت که امسال دو میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه بود را برای سال آینده ۱,۵ میلیون بشکه در نظر گرفته ایم و وابستگی بودجه به نفت حدود ۲۷ درصد خواهد بود. در مصارف هم در دو حوزه هزینه ای و عمرانی تفکیک ایجاد کردیم. به همین جهت در بخش هزینه ها برای «سایر» رشد صفر و برای «حقوق و دستمزد»،  ۲۰ درصد افزایش درنظر گرفته شد. البته حرف آخر را مجلس می زند، اما توان ما در حد ۲۰ درصد است.نوبخت گفت: سعی کردیم تورم را از دو جهت کنترل کنیم. خانوارهای ایرانی همه کالاها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی از دولت دریافت خواهند کرد تا مردم از تحریم ها مصون باشند.

 

     ویژگی های بودجه ۹۸
در ادامه این نشست حمیدرضا پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: امسال در شرایطی هستیم که تحریم های ظالمانه آمریکا را داریم که این مسئله محدودیت هایی را در منابع ایجاد می کند، از این رو حمایت از معیشت عمومی و بحث سلامت یکی از بارزترین ویژگی های بودجه است.وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین مولفه های بازار این است که دولت چه میزان ارز در اختیار بازار می گذارد، گفت: ۱۴ میلیارد دلار ، ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی در نظر گرفتیم.پورمحمدی ادامه داد: هفت هزار میلیارد تومان برای حمایت از معیشت خانوارهای نیازمند، ۳۷ هزار میلیارد تومان برای حوزه سلامت، ۱۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه متوازن منطقه و هشت هزار میلیارد تومان برای یارانه گندم در نظر گرفتیم. وی ادامه داد: همچنین نوسازی بافت های فرسوده سه برابر خواهد شد به گونه‌ای که از ۱۰۰ هزار واحد در سال ۹۷ به ۳۰۰ هزار واحد درسال ۹۸ افزایش خواهد یافت.

 

     پایداری بودجه در برابر تحریم
پورمحمدی همچنین به پایداری بودجه در برابر تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: دولت حجم وسیعی اموال منقول و غیرمنقول دارد که باید فعال شوند و در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد.همچنین اصلاحات مالیاتی و اصلاح نظام یارانه ای و قیمت گذاری برای پایداری بودجه مورد توجه قرار گرفته است ودر بودجه ۹۸ تمام دستگاه های ملی استانی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد خواهد بود. معاون سازمان برنامه و بودجه در ادامه ساماندهی بدهی‌های دولت را مورد اشاره قرار داد و گفت: اصلاحات نظام بانکی برای افزایش سرمایه و پرداخت بخشی از بدهی‌ها و فعال کردن عملیات بازار باز در دستور کار است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/86162

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی