ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

روستاگردی به تشویق ایکوم

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸
پنج روستای دیدنی اصفهان را در بهار ببینید

نسترن ایران پور 

شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی (ا یکوموس) امسال را به نام سال مناظر روستایی  (Rural Heritage - Landscapes and beyond)  نامیده است. بنابراین اگر اصولا طرفدار روستاگردی بودید، امسال بیشتر به این شاخه گردشگری بپردازید و حفاظت از میراث و بافت‌های طبیعی و تاریخی روستایی را در برنامه سفرهایتان بگنجانید. به همین بهانه چند روستا در پهنه استان اصفهان را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید در تعطیلات پیش رو، خودتان را به سفر جذابی به مقصدشان دعوت کنید. 

خفر، روستایی که از هر نظر هدف است

بگذارید آب و هوا کمی گرم شود، بعد راه خفر را در پیش بگیرید. بهار و تابستان هوای دلنشین تری دارد و البته که پاییز رنگارنگش هم دیدنی است، اما زمستانش برای فراری های از سرما چندان مناسب نیست. مهرماه درختان سیبش به بار می نشینند و در بهار پر از شکوفه و سبز و خرم است. جاده بی‌بی سیدان را که به سمت حنا ادامه دهید، در جاده‌ای کوهستانی به خفر می‌رسید. امکانات اقامتی در این روستا در کنار امامزاده وجود دارد و محلی‌ها باغ‌هایشان را به گردشگران اجاره می‌دهند. آبشار خفر و رودخانه گردی از جمله تجربه‌های جذابی است که در این منطقه می توانید داشته باشید. خفر عنوان «روستای نمونه گردشگری» را دارد و خرداد ماه 95، در گفت و گوی اصفهان زیبا با مدیر کل سرمایه‌گذاری سازمان میراث، صحبت از معرفی‌اش به عنوان «روستای هدف صنایع دستی» هم به میان آمد. برای سفر به خفر باید مسیر جنوب استان را در پیش بگیرید و 250 کیلومتر رانندگی کنید. این روستا 80 کیلومتر تا سمیرم فاصله دارد و در دامنه دنا و زاگرس مرکزی واقع شده است. آن طور که در شرح پروژه «کمپ گردشگری روستای خفر» در سایت اداره کل میراث فرهنگی اصفهان آمده، سابقه تاریخی این روستا به حدود 2500 سال پیش بازمی‌گردد.اگر علاقه‌مند به کوهنوردی باشید حتما نام «قاشمستان» را شنیده‌اید؛ بلندترین قله رشته کوه دنا با ارتفاع 4435 متر در نزدیکی این روستاست. 

 

 نشلج، روستایی برای دوستداران گیوه

روستای نشلج را که در بخش نیاسر شهرستان کاشان قرار دارد،  خیلی‌ها با نام گیوه می‌شناسند و به عنوان روستای هدف صنایع دستی هم نامش مطرح شده بود. آب و هوایش کوهستانی است و حدود 3 هزار نفر ساکنش هستند. برای رسیدن به روستا باید مسیر کاشان را در پیش بگیرید و در فاصله 43 کیلومتری جنوب غربی این شهر وارد روستای نشلج شوید. نشلج بیش از هر چیز به طبیعت زیبا، آبشار و رودخانه و صنایع دستی‌اش معروف است. اهالی‌اش بیشتر باغدار و زنبوردار هستند و باغ‌های سیبش هوش از سرتان می‌برد. البته از نشلج به «مشهد اردهال» هم می‌توانید بروید چون فقط 15 کیلومتر فاصله دارند. 

اسفرجان، روستایی برای تماشای مناظر سبز

مسیر اصفهان- شهرضا را در پیش بگیرید، 120 کیلومتر که رانندگی کنید به اسفرجان می‌رسید. روستای اسفرجان با توجه به موقعیت جغرافیایی دارای آب و هوای سرد کوهستانی و تابستان‌هایی بسیار خنک است. باتوجه به بافت روستا که درامتداد رودخانه قرار گرفته، از بلندی به‌صورت نوار سرسبزبسیار زیبایی دیده می‌شود که باغات و مزارع در دوطرف رودخانه با طول چندین کیلومتر از غرب به طرف شرق قرار دارد، به همین دلیل وبه لطف آب وهوا و مناظر زیبای خود مردم بسیاری را بخصوص در تابستان‌ها برای استفاده از آب وهوا ومیوه‌های سردسیری بسیار خوشمزه اش به خود جلب می‌کند. حدود 2600 نفر سکنه دارد و آب و هوایش کوهستانی است. سد قتلغ شاه واقع در تنگ اسفرجان که از آثار دوره آل مظفر است، نشانگر تاریخ کهن این روستاست. اقتصاد این روستا بر فعالیت‌های زراعی، دامداری و صنایع دستی استوار است. محصولات عمده زراعی روستا شامل گندم، جو و لوبیاست. سیب، بادام، گردو، زردآلو، آلبالو و آلو زرد از محصولات باغی آن است. دارهای قالی‌دستی در کارگاه‌های خانگی روستا برپاست و دختران و زنان روستایی با هنرمندی تمام طرح‌های بوته حوضی، گلدانی و خیابانی را بر روی آنها نقش می‌زنند و می‌بافند و صنایع دستی دیگر از جمله خراطی، جاجیم و گلیم و گبه در این روستا تولید می‌شود. دهستان اسفرجان از سه روستا تشکیل شده است، به نام‌های امین آباد، اسفرجان و هونجان و به مرکزیت اسفرجان. جاذبه‌های گردشگری منطقه هم عبارت‌اند از: دره هونجان، حاشیه رودخانه اسفرجان، باغ‌های میوه روستا، چشمه‌سارها و تفرجگاه‌های پیرامونی آن جلوه‌ای از طبیعت بکر و زیبای روستای اسفرجان را به نمایش می‌گذارند. چشمه بیشه و زرچشمه از جمله تفرجگاه‌ها و زیباترین ییلاق‌های روستا به شمار می‌آیند.

 مارکده، روستای منتخب عکاسان

 بهترین مسیر برای رسیدن به روستا از اصفهان  مسیــــــر حرکت نجف آباد، به سمـــــت تیران، رضوانشهر،  سه راه صادق آباد ، سمت راست جاده روستای مارکده است. 

آنچه که مارکده را بیشتر از روستاهای اطراف خود به شهرت رسانده است،  تنها زیبایی خود روستا نیست بلکه جاده رسیدن به آن و  مارپیچی زیبا و در میان درختان سرسبزی که در کنار جاده قد برافراشته اند مسیر را زیباتر از مقصد می نمایاند.

 کرانه رودخانه در مارکده پر آب ترین قسمت رودخانه زاینده رود به‌شمار می‌رود؛ به گونه ای که می توان خروش و زیبایی و  پر آبی رودخانه زاینده رود را در این منطقه به زیبایی دید و از بالای رودخانه نیز  عکاسی کرد و به تماشای منظره ایستاد. در مارکده امکان قایق سواری و رفتینگ وجود دارد.

 

 فریزهند، روستایی در آغوش کوهستان

برای رسیدن به روستاهای زیبای فریزهند که در سایه ابیانه کمتر به آن توجه شده، صبح زود اصفهان را ترک کنید و به سمت نطنز حرکت کنید، بعد از رسیدن به نطنز و حرکت به سمت کاشان و بعد از 25 کیلومتر به چهار راهی می رسید که پاسگاه نیروی انتظامی کنار آن قرار دارد. البته اگر از آزادراه آمده باشید و نطنز را طی نکرده باشید، به این چهارراه می‌رسید.

 بعد از رسیدن به این نقطه که جاده ابیانه یک‌طرف آن قرار دارد، یک جاده سراشیب وجود دارد که تابلوی فریـــــزهند در ابتدای آن است و بعد از 15 کیلومتر شما را به فریزهند می رساند.

 دور تا دور این روستا را کوه های بلندی فرا گرفته و بیشتـــــر زمیـــــن های آن با پوششی از درختان کهنسال مزین شده است.

 شهرت فریزهند جدای از کوهستان و خنکی مدیون چشمه آب معدنی است که به چشمه آب سرخ مشهور است و برای رسیدن به آن باید تا انتهای روستا پیاده بروید.

 البته راه درازی نیست و کمی جلوتر و در بالای تپه ای کوچک، چشمه زیبای آن واقع شده است.    

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93047

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی