ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

روایت یک‌سالگی

تاریخ درج : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
نگاه مطبوعات جهان به نخستین سال حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید؛

باران مهرآیین

 

یک هفته دیگه دولت دونالد ترامپ رسما یک‌ساله می‌شود؛ سالی که پایانش تحت ثاثیر انتشار کتاب «آتش و خشم» نوشته مایکل ولف قرار گرفت و بسیاری از نزدیکان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا در آن اعلام کردند که او استحقاق کلیدداری کاخ سفید را ندارد. یک‌سالی دولت ترامپ همانا و روایت تلخ رسانه‌ها از حضور او در رأس ایالات متحده همانا. در این میان، نشریه «اکونومیست» با طرحی کودک گونه از ترامپ بر روی جلد خود، به بررسی یک‌سال حضور او بر مسند ریاست جمهوری آمریکا پرداخت و نوشت:«این روزها، گوش آمریکا پر شده است از بحث درباره اما و اگرهای سلامت روانی رئیس جمهور. او در سال ابتدایی حضورش در کاخ سفید ضعیف ظاهر شده است و اگر با همین فرمان پیش برود، ممکن است در دومین سالش آمریکا را دچار خسارت کند.»

 

 

این نشریه علاوه بر تصویر ترامپ، بر روی جلد خود، به موشک‌های کره شمالی و دکمه قرمز رنگ(آنچه که موجب جنجالی توئیتری میان رهبران واشنگتن و پیونگ یانگ شد)، ولادیمیر پوتین و ماجرای نقش داشتن روسیه در انتخابات 2016 آمریکا و کتاب تازه منتشر شده و جنجالی مایکل ولف که روایتگر 9 ماه ابتدایی حضور ترامپ در کاخ سفید است نیز پرداخته و آنها را در زمره چالش های رئیس جمهور آمریکا در یک‌سال گذشته توصیف کرده است؛ چالش هایی که به نوشته اکونومیست، در سال 2018 میلادی هم دست از سر ترامپ برنخواهند داشت. البته اکونومیست معتقد است در حوزه داخلی، ترامپ آنقدرها هم بد نبوده است و توانسته نرخ بیکاری را کاهش دهد و قانون مالیات را اصلاح کند:«همچنین بازار سرمایه هم در این مدت با روند صعودی همراه بوده است. او همچنین بسیاری از تهدیدهای انتخاباتی اش را عملی نکرده است. برای مثال، او در کارزارهای انتخاباتی اش از افزایش 45درصدی تعرفه ها بر کالاهای چینی و بازنگری در توافق آزاد تجاری آمریکای شمالی با مکزیک و کانادا خبر داده بود؛ ولی آنها را عملی نکرد.»حالا اما میلیاردر موطلایی درحالی اولین سالگرد ریاست جمهوری اش را در 20 ژانویه جشن می‌گیرد که در داخل به روایت آمار، روز به روز از محبوبیتش کاسته می‌شود و بسیاری از منتقدانش از سیاست های وی به ستوه آمده اند. ناامیدی بین‌المللی از ترامپ و برآورده نشدن انتظارهای داخلی از او باعث شده تا در همین سال اول، نه تنها دموکرات ها به عنوان حزب رقیب که جمهوری خواهان هم به فکر کاندیدایی برای انتخابات 2020 بیفتند. پرونده‌های متعدد داخلی و خارجی همچنان بدون یافتن راه حلی روی میز ترامپ خاک می‌خورند و او تنها کاری که در این یک‌سال انجام داده از بین بردن همه نقشه های داخلی و خارجی باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین این کشور بوده است.

 

 

      رئیس جمهوری سنت‌شکن
نشریه «تایم» هم تصویر جلد و گزارش اصلی شماره این ماه خود را به ترامپ اختصاص داد و با تیتر «سال اول» به روایت سنت‌شکنی‌های رئیس جمهور فعلی آمریکا برخلاف پیشینیان کاخ سفید پرداخت:«دونالد ترامپ در کارزارهای انتخاباتی اش وعده داده بود که شبیه روسای جمهور گذشته ایالات متحده نخواهد بود و البته تقریبا در یک سالی که در قدرت بود به وعده اش هم عمل کرد. او در طول 12 ماه ابتدایی دولتش، هنجارهای ریاست جمهوری را زیرپا گذاشت. او البته توانست به برخی اهدافش از جمله تصویب طرح کاهش مالیاتی دست یابد. او اما در عین حال نتوانست برخی وعده‌هایش همچون کشیدن دیوار در مرز مکزیک و ایجاد بیمه‌ای جایگزین برای طرح درمانی اوباماکر را عملی کند. همچنین در میان بهت و ناباوری او، تحقیقات در پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 ایالات متحده توسط رابرت مولر، به عنوان بازپرس ویژه آن ادامه یافت.  نشریه تایم البته تلاش کرد تا با تصویرسازی، ترامپ را همچون شعله‌های آتشی نمایش دهد که در طول یک‌سال گذشته، تمایل عجیبی به آتش افروزی داشته است که نمودش در جنجال‌های پیاپی او با رهبر کره شمالی آشکار بود. او حتی در ابتدای سال میلادی نو هم دست از تهدیدهایش برنداشت. فقط سه روز از سال جدید میلادی می گذشت که نوشته‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهورآمریکا در شبکه اجتماعی توئیتر دامن چهار ملت جهان را گرفت؛ ایران، پاکستان، فلسطین و کره شمالی، موضوع بخشی از توئیت‌های تند و غیردوستانه دونالد ترامپ بودند. البته مخالفان ترامپ در داخل خاک ایالات‌متحده هم از حرف‌های تند و بی‌اساس او بی‌نصیب نماندند. او بعد از اینکه با پیام‌هایی در توئیتر خواستار قطع کمک‌های نظامی آمریکا به پاکستان شد و توئیت‌های تندی در حمایت از براندازی در ایران کرد، سراغ رسانه‌های آمریکایی و رقبایش در حزب دموکرات رفت و ضمن حمله به روزنامه نیویورک‌تایمز، خواستار زندانی شدن هیلاری کلینتون، رقیبش در انتخابات سال 2016 شد؛ اما وقتی که رئیس‌جمهور آمریکا از تعطیلات بلند اول سال خود در ایالت فلوریدا به کاخ سفید بازگشت، این‌بار نوبت کره شمالی و فلسطینی‌ها رسیده‌ بود تا شاهد توئیت‌های هجومی ترامپ باشند. او بعد هم سراغ دکمه بزرگ رفت و در واکنش به توئیت ابتدای سال نوی کیم جونگ اون که نوشته بود: «دکمه اتمی روی میز کارش قرار دارد»، اعلام کرد که دکمه او بزرگ تر است!

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66354

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی