ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

روایت‌های هفته فرهنگی ایران در روسیه

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

 هفته فرهنگی ایران دوشنبه گذشته با گشایش نمایشگاهی از آثار هنری و صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» در مسکو و اوفا آغاز به کار کرد. در طول برگزاری نمایشگاه صنایع دستی ایران در روسیه، کارگاه‌های مختلفی نیز توسط هنرمندان ایرانی برای آشنایی روس‌ها از فرهنگ و هنر ایرانی برگزار شد که مورد استقابل گسترده جوانان مسکو قرار گرفت. کارگاه خوشنویسی احمد احمدی، شاهنامه خوانی مرشد مجتبی بیگی، مینا کاری افشین میرلوحی، حکاکی یا قلم‌زنی ضربی بر روی چرم شهین نظری، میناکاری و قلمزنی راحله شهسوارانی، سوخته کاری بر روی چوپ علی نصرآبادی، آموزش خاتم کاری ابراهیم گلریز خاتمی، نقاشی چوبسوز (سوخته کاری روی چوب) علی اکبر نصر آبادی، آموزش مشبک فلز زهرا شاه‌طوسی، ملیله کاری نقره مجید ولی دروی، آموزش نقاشی مکتب اصفهان محمدعلی حدت، نقاشی خط حسین نوروزی، نقاشی مینیاتور یوسف حسینی و سفالگری آزاده درخشان از جمله کارگاهی بود که در طول هفته فرهنگی ایران در روسیه به اجرا درآمد. در حاشیه نمایشگاه صنایع دستی و هنر ایران زمین، قهوه خانه سنتی ایرانی نیز در موزه صنایع دستی و هنرهای ملی روسیه دایر شد و روس‌های علاقه‌مند با طعم چای ناب ایرانی در آن آشنا می‌شدند. نمایش آثار دکتر مهدی محقق، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در انستیتوی شرق شناسی فرهنگستان علوم روسیه از دیگر برنامه‌های هفته فرهنگی ایران در روسیه بود. میخاییل پیوتروفسکی، رئیس موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ، با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی ایران در روسیه گفت: « فرهنگ غنی تهران و مسکو شرایط را برای توسعه همکاری‌های دوجانبه فراهم کرده است. با شناخت هر چه بیشتر ایران ، علاقه به آن و جاذبه‌های بی‌شمار این کشــــور افزایش می‌یابد.» وی که عضو هیئت مدیره آکادمی علوم روسیه و از شرق شناسان برجسته این کشور است، با اشاره به همسایگی ایران و روسیه (ازطریق دریای خزر) اظهار کرد: «ایران برای روسیه همواره کشور مهمی بوده است.» پیوتروفسکی با بیان اینکه روسیه تجربیات غنی مطالعه ایران و شناخت این کشور را دارد، به برگزاری کنسرت موسیـــــقی ایرانـــــی در چارچوب هفته فرهنگی ایران در روسیه اشاره خاطرنشان کرد: «برنامه موسیقی ایرانی بسیار جالب بود و بخش کوچکی از تنوع فرهنگی ایران را نشان داد.»

 

     آرزو دارم به ایران سفر کنم
میلا زاکاتووا، یکی از هنرمندان روسیه که در طول هفته فرهنگی ایران سری به نمایشگاه فرهنگی و هنری ایران زده بود هم  در خصوص هنر و فرهنگ ایرانی گفت: «به ایران بسیار علاقه‌مند شدم و آرزو دارم این کشور را از نزدیک ببینم.» وی افزود: «در جایگاه هنرمند و نقاش روس می‌توانم بگویم هنر ایران، زبان گویای این کشور برای معرفی استعدادهای فراوان آن است.» زاکاتووا با ابراز علاقه به موسیقی ایرانی تصریح کرد: «موسیقی ایرانی بسیار دلنشین است و از اجرای قطعات آن با همراهی خوانندگان ایرانی لذت بردم. از اینکه با فرهنگ شرقی و زیبای ایران آشنا شده ام، خوشحالم و امیدوارم فرصت‌های بیشتری برای شناخت فرهنگ و هنر ایران فراهم شود.»

 

 

     هنر ایران تحسین برانگیز است
یولیا سوردونکینا یکی از نقاشان برجسته روسیه پس از بازدید از نمایشگاه صنایع‌دستی ایران گفت: «هنر ایران تحسین برانگیز  و متنوع است. آثاری که در این بخش عرضه شد، بخشی از هنر ایرانی بود و من در جایگاه یک نقاش می‌توانم بگویم ایرانیان در این حوزه استادان زبردستی داشته‌اند که خالق آثار ارزشمندی بوده‌اند.» سوردونکینا به کارگاه‌های آموزش هنر ایرانی در چارچوب هفته فرهنگی ایران نیز  در قالب ابتکار جالبی اشاره و اضافه کرد: «آموزش هنرهایی همچون ملیله دوزی، قلمکاری و خطاطی در این کارگاه‌ها بسیار جالب بود.»

 

      ایران دارای کهن ترین فرهنگ در منطقه است
سرگئی ایوانف، یک دانشجوی روس هم  گفت: «ایران دارای کهن ترین فرهنگ در خاورمیانه است و بزرگانی همچون فردوسی و حافظ دارد و من در این نمایشگاه از تاریخ ایران زمین مطلع شدم. آشنایی روس‌ها با فرهنگ کهن ایران باعث می‌شود بیش از گذشته به این کشور جذب شوند و شروع به مطالعه تاریخ و کتاب‌های شعرای آن به‌ویژه اشعار حافظ کنند.»

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81173

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی