ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

رقابت ربات‌ها با خبرنگاران

تاریخ درج : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
روزنامه‌نگاران باید شغل جدیدی پیدا کنند ؟

تولید محتوا نیز مانند دیگر حوزه های فعالیتی انسان ها، از نفود هوش مصنوعی در امان نمانده است. استفاده   مؤسسه‌های بزرگ رسانه ‌ای جهان مانند آسوشیتدپرس، رویترز، واشنگتن پست وبلومبرگ، از هوش مصنوعی برای تولید محتوای خبر، جهان رسانه را با این پرسش مواجه کرده است که در روزهای پیش رو، روزنامه نگاران باید به فکرشغل جدید باشند ؟ وتحریریه‌ها روز به روز از حضور آنها خالی خواهد شد یا نه؟ پاسخ به این پرسش، اهالی رسانه را به دو گروه تقسیم کرده است؛ گروهی که  با این نظر موافق  هستند که ربات ها جای روزنامه نگاران را در رسانه ها تنگ تر می کنند و گروه دیگر معتقدند برنامه ‌ای روزنامه نگاری هوشمند به کمک روزنامه نگاران می آیند تا کار آنها آسان تر و سریع تر انجام شود .

 

 

  نبرد نا برابرهزاران محتوا در برابر یک محتوا

 Mumbrella در گزارشی خطاب به مخاطبانش ،این سوال را مطرح کرده است: اگر به شما بگویم برخی از جدیدترین مقالات خبری که خوانده اید، توسط یک دستگاه هوش مصنوعی خودکار نوشته شده است،چه احساسی خواهید داشت؟ این رسانه تاکید کرده است: تولید محتوای خبری با استفاده از برنامه های  هوشمند از سال ۲۰۱۲ رایج تر از آن شده  است که شما فکر کنید. غول های  خبری جهان به طور پیوسته ، الگوریتم هایی را به کار گرفته اند و چندین پروژه نرم‌افزاری را برنامه نویسی کرده اند ،تا در اتاق های خبری خود به کار گیرند. اما روزنامه نگاری خودکار دقیقا چیست؟ به گفته مت کارلسون، نویسنده و گزارشگر،این فرایند الگوریتمی است که داده ها  بدون هیچ مداخله انسانی، صرفا متن خبر را روایت می‌کنند. کاربرد هوش مصنوعی، به رسانه ها امکان می‌دهد تا دیتاهای بیشتری را پردازش کنند و بازدهی بیشتری داشته باشند. برنامه های هوشمند روزنامه نگاری،  هزاران محتوا را در طول زمانی تولید می‌کنند که یک روزنامه‌نگار در آن زمان قادر به تولید تنها یک محتواست.

 

 

تولید محتوا بدون شکایت 

نیویورک تایمز درگزارشی با عنوان افزایش ربات های گزارشگر نوشت : همانطور که گزارشگران و ویراستاران، خود را قربانیان اخراج  ناشران دیجیتالی و زنجیره سنتی روزنامه می دانند، روزنامه نگاری تولید شده توسط ماشین نیز  در حال افزایش است.به گزارش این رسانه، تقریبا یک سوم محتوای منتشر شده توسط «بلومبرگ» با استفاده  از نوعی از تکنولوژی خودکار تولید می شود. برنامه ای که می تواند یک گزارش مالی را در لحظه تشریح کند و یک گزارش فوری خبری تولید کند که شامل موارد و ارقام مربوط به آن می شود.  علاوه بر پوشش دادن گزارش های مالی برای بلومبرگ، ربات های گزارشگر به  «آسوشیتدپرس» درتولید گزارش های لیگ برتر بیسبال ، به «واشنگتن پست» درتولید گزارش های فوتبال دبیرستان و به «لس آنجلس تایمز» درتولید گزارش های زلزله  کمک می کنند.به گزارش این رسانه ، نسخه استرالیایی «گاردین»، اولین مقاله خود را با عنوان شرحی از کمک های سیاسی سالانه به احزاب سیاسی  این کشور منتشر کرد و «فوربس» به تازگی اعلام کرده  که در حال آزمایش یک ابزار به نام برتی بات با پیش نویس اولیه و الگوهای داستانی است.«وال استریت ژورنال » هم به نوشته نیو یورک تایمز  در حال آزمایش فناوری‌های جدید برای کمک به کارهای مختلف در حوزه تولید محتواست.نیویورک تایمز پس از ذکر نام رسانه هایی که از برنامه های هوشمند روزنامه‌نگاری استفاده می کنند ،تاکید می کند که هیچ برنامه ای برای تهیه مقالات خبری تولید نشده توسط برنامه های هوشمند  ندارد، اما تلاش می کند از این تکنولوژی برای شخصی کردن خبرنامه ها و تشخیص تصاویر در آرشیو‌های دیجیتال کمک گیرد.فوربس هم به گزارش نیویورک تایمز، با عنوان «ظهور خبرنگار روبات‌ها » اشاره کرده و نوشته است   ابزارهای رسانه‌ای جدید Bertie  برای «فوربس»، Cyborg  برای «بلومبرگ»، Heliograf برای«واشنگتن پست» هستند که برای گستره‌ای از کارها در تحریریه های خبرمورد استفاده قرار می گیرند.این رسانه نوشت  « نیویورک تایمز» به اطلاعاتی اشاره می کند که نشان می دهد ربات ها یی که عرصه رسانه‌ها را تسخیر کرده اند ، در حال افزایش هستند. فوربس پس از شرح مزایای استفاده از بر نامه های هوشمند روزنامه نگاری نوشته است  مشکل زمانی آغاز می شود که درباره جایگزینی ربات ها با روزنامه نگاران  صحبت کنیم. یک ربات  با استفاده از داده‌های سخت یک بازی فوتبال، قادر است براساس مجموعه ای از پارامترها، یک داستان بنویسد و جایگزین یک روزنامه نگار شود،چنین الگوریتمی می تواند داستان بهتری نسبت به آن روزنامه نگار بنویسد، اما آیا این به این معنی است که اتاق‌های خبری به طور کامل توسط روبات‌ها اشغال خواهند شد، یویورکر نیز متاثر از افزایش برنامه‌های هوشمند روزنامه نگاری، این سوال را مطرح می کند که آیا ربات ها با شغل شما رقابت می‌کنند؟ و سپس  اینگونه پاسخ می دهد که احتمالا  رقابت می کند، اما خودتان را بیرون نکشید. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93271

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی