ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

رفلکسولوژی کمکی برای بهبود بیماری‌ها

تاریخ درج : پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
شناخت قدرت بدن نقش مهمی در سلامت دارد

شاید شنیده‌اید که برخی افراد قادر هستند با لمس نواحی کف پا و اعمال فشار مختصر بر روی نقاط خاص‌، بیماری‌های شما را حدس بزنند یا آنها را بهبود بخشند. این مسئله در ابتدا بسیار عجیب و تامل‌برانگیز است،‌ اما...این موضوعی است که هفته گذشته توسط گروه آموزشی حس هفتــم در کارگاه‌های آمــوزش ماساژ  در شــهــرک سلامت اصفهــان با عناوین مختلف و همزمان با اولین نمایشگاه گردشگری سلامت 97 برگزار شد. به بخشی از آن اشاره می‌کنیم.

 

 

     رفلکسولوژی با هزاران سال قدمت
    سعید بخشنده، کارشناس علوم ورزشی و ماساژ و مدرس کارگاه: شاید شنیده‌اید برخی افراد قادرند با لمس نواحی کف پا و اعمال فشار مختصر بر روی نقاطی خاص‌، بیماری‌های شما را حدس بزنند یا آنها را بهبود بخشند. این مسئله در ابتدا بسیار عجیب و تامل‌برانگیز است‌. این شیوه همان بازتاب‌شناسی یا رفلکسولوژی نام دارد که هزاران سال است توسط بشر به‌کار گرفته شده است.کلمه رفلکسولوژی به معنی بازتاب‌شناسی مفهومی دیرینه دارد. به‌طوری‌که برخی اسناد سابقه‌ای 15هزار ساله را در خصوص استفاده از این روش برای بهبوی و درمان نشان می‌دهند.در محدوده سال 1900 فردی به نام دکتر ویلیام فیتز جرالــــد در خلال فعالیت‌های پزشـــکی خود متوجه شد که اگر نقاط خاصی از پوست بدن تحت فشار قرار بگیرند، نتایج ویژه‌ای حاصل می‌شود. مثل کاهش درد در حین عملیات دندانپزشکی‌، بهبود خواب‌، کمتر شدن رنج فرآیند زایمان و‌... . با توجه به این نتایج جرالد تلاش خود را جهت گسترش و اعتباربخشی به این شیوه در مجامع علمی به‌کار بست.وی در ابتدا نام این شیوه را درمان منطقه‌ای‌(zone therapy‌) نهاد، اما در سال 1960 به درخواست جامعه فیزیوتراپ‌ها و پزشکان نام این رشته به بازتاب شناسی‌(reflexology) تغییر کرد و تا امروز همچنان کاربرد دارد.در بازتاب‌شناسی کف دو دست‌، کف دو پا و داخل لاله دو گوش به صورت مستقل و برخی نقاط دیگر روی سایر سطوح بدن به صورت پراکنده دارای مجموعه نقاطی هستند که هرکدام پذیرنده یا رسپتوربخش دیگری از بدن به شمار می‌روند. برای مثال نوک انگشت بزرگ پا نماینده مغز است. این به این معنی است که فشار این نقطه بر روی عملکرد مغز تاثیراتی خواهد داشت. اینکه نتایج این روش تا چه حد در واقعیت قابل قبول اســــت در مجامع دانشگاهی صدها بار آزمایش شده و گرچه روابط بین این نقاط با موقعیت هدف(برای مثال نوک انگشت بزرگ با مغز)هنوز ناشناخته است،‌ اما تاثیر آن هر بار به طور مشخص به اثبات رسیده است.امروزه از این نقاط برای تسریع روند زایمان‌، خوشایندسازی زایمان‌، تاثیر بر وزن‌گیری پیش از تولد، بهبود نشانگان پیش قاعدگی، تسکین درد، بهبود خواب و کنترل انواع امراض و بیماری‌ها استفاده می‌شود.مزیت این روش در این است که به طور کامل بدون درد و غیر‌تهاجمـــــی بــــوده و هیچ آسیبی به فرد نمی‌رساند. حتی اگر نتایج کمی با استفاده از این روش حاصل شود. این درحالی است که به طور معمول تاثیر قابل قبولی بعد از دو یا سه جلسه کار بر روی نقاط به‌دست می‌آید.

 

    مراقبت از پوست با ماساژ
  سمانه بدویی کارشناس زیست شناسی  و مدرس کارگاه مراقبت از پوست‌:ابتدا مفهوم مراقبت از پوست و اصطلاح skincare  توضیح می‌دهم، برای درک بهتر ویژگی‌ها و مراقبت بهتر از پوست صورت لازم است که ساختار آن را به خوبی بشناسیم. این مهم نیاز به مطالعه و صرف وقت دارد که به همه عزیزان پیشنهاد می‌شود، اما در توضیح آن باید گفت، سه لایه اصلی پوست شامل اپیتلیوم‌، درم و هیپودرم و همچنین زیرلایه‌های آنها ساختمان کلی پوست ما را تشکیل می‌دهند. بر اساس میزان ترشح چربی از غدد برون ریز، میزان آب پوســــت‌، همچنیــــن ترکیب کلاژن و الاســــتین و پیش‌سازهای فیزیولوژیک آنها و سایر ویژگی‌ها، پوست به انواع چرب‌، خشک، طبیعی،کم آب و... تقسیم‌بندی می‌شود.حالت طبیعی یا نرمال بهترین وضعیت برای پوست صورت است، اما کمتر  فراد دارای چنین نوع پوستی هستند. سایر انواع پوست باید تلاش کنند  تا ویژگی‌های پوست صورت آنها به سمت پوست طبیعی برود.بیشتر افراد جامعه دارای پوست طبیعی‌(نرمال) نیستند، اما اگر هر فرد نوع پوست خود و ویژگی‌های خاص آن نوع را به خوبی بشناسد‌، در نتیجه می‌تواند مراقبت‌ها و تغذیه‌های لازم جهت کنترل و کاهش سرعت در ایجاد چروک‌های پوستی را به عمل آورد و روند تغییر چهره به سمت پیری را بسیار کند‌تر سازد.با توجه به اینکه افراد مختلف انواع متفاوتی از پوست را دارا هستند بنابراین افراد می‌بایست با انواع پوست چرب‌، خشک، حساس، کم آب و طبیعی آشنا شوند و نشانه‌های نوع پوست را در صورت خود جست و جو کنند.اگرچه بیشتر افراد جامعه‌، اطلاعات کافی و قابل قبولی در خصوص انواع پوست و شیوه‌های مراقبت از آن را در دسترس ندارند، اما باید حداقل مراقبت‌های لازم را فارغ از نوع پوست خود به عمل آورند که شامل موارد زیر است:

    جلوگیری از تابش پرتوهای فرابنفش خورشیدی به پوست صورت توسط کرم‌های محافظ‌(ضد آفتاب) 
   شست و شوی به موقع‌، به کمک شوینده مناسب و متناسب با نوع پوست صورت
    شست و شو و خشــــک کــــردن پوست صورت با استفاده از تکنیک‌های استاندارد(با هدف جلوگیری از ایجاد چین و چروک )

 

     اعمال تکنیک‌های ماساژ به صورت روزانه جهت کمک به تغذیه سلول‌های پوست و حفظ شادابی آن در نهایـــت شیوه‌هــــای تخصصی مراقبت و درمان پوست صورت که می‌بایست الزاما توسط کارشناس مجرب پوست انجام شود شامل درمان پوست چرب، درمان حالت طبیعی یا نرمال بهترین وضعیت برای پوست صورت است، ماساژ مستمر صورت نیز تاثیر بسیار زیادی بر پوست صورت خواهد داشت از جمله این فواید تاثیر فیزیولوژیک ماساژ مانند افزایش قابل توجه گردش خون، تاثیر قابل توجه در تغذیه بهتر واحدهای ساختاری پوست صورت‌، افزایش آرامش‌، جلوگیری از ایجاد چین و چروک و جلوگیری از پیشروی چروک‌های ایجاد شده هستند. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83086

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی