ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

رفع فیلتر بکنم یا نکنم؟

تاریخ درج : دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
فیلترینگ تلگرام ، طرفدارها و مخالفان خاص خود را دارد

شاید در هیچ کجای دنیا ، فیلتر یا رفع فیلتر تلگرام نتواند بحث اصلی دو جریان اصلی سیاسی کشور شود؛ اما از چند هفته قبل و به محض فیلتر تلگرام ، بحث های زیادی درباره آن در فضای سیاسی مطرح شد. نتایج این مباحث مثل همیشه دامنگیر مسئولان اجرایی است، مسئولانی که ادعا می کنند نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از فیلترینگ این نرم افزار پیام رسان به کار برده اند. در طرف مقابل اما در همان ساعات ابتدایی فیلترینگ تلگرام ، بسیاری از شخصیت ها و جریان ها از این اتفاق ابراز خشنودی کردند تاجایی که صداوسیما با پخش گزارشی که بعدها جنجالی شد ، پیام تشکر مردم را بابت فیلترینگ این نرم افزار به مسئولان مخابره کرد!

 

 

    این فیلترینگ دائمی نیست!
از همان ساعات ابتدایی فیلتر نرم افزار تلگرام ، وزیر جوان ارتباطات تاکید کرد که این فیلترینگ دائمی نخواهد بود. او  با انتشار توییتی در این باره  نوشت: «شایعه هایی که در خصوص قطع دائمی شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود صحت ندارد و به نظر می‌رسد هدف آنها ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و بدبینی عمومی است.»شهیندخت مولاوردی نیز در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه رئیس‌جمهور در همایش حقوق شهروندی اعلام کرد که ما به دنبال فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی نخواهیم بود و وزیر ارتباطات قول می‌دهد که دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت، چرا در روزهای اخیر شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام با محدودیت و فیلتر مواجه است، گفت:‌ فیلتر تلگرام موقتی است.در همین حال یک مقام مسئول درباره تصمیم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره وضعیت فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام به خبرگزاری ها توصیه کرد تا از شبکه های اجتماعی بومی استفاده کنند.

 

 

      چرا می گویید رفع فیلتر می شود؟
در همین حال عبدالصمد خرم آبادی ، دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه نوشت:« بررسی‌های به عمل آمده حاکی است علیرغم تبلیغات پر حجم جهت استفاده از فیلترشکن برای دسترسی به تلگرام، فعالیت تلگرام در فضای مجازی کشور بیش از ۹۰ درصد کاهش داشته است. خوشبختانه تاکنون چند میلیون از کاربران تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی مهاجرت کرده‌اند. طی مدت کوتاهی که تلگرام فیلتر شده است، پیام‌رسان‌های اجتماعی بومی مشابه آن مانند «سروش»، «بله»، «آی گپ» و «گپ» رشد کمی و کیفی فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.اگر وزارت ارتباطات در اجرای وظایف خود برخی دیگر از موانع موجود بر سر راه پیام‌رسان‌های داخلی را بر دارد آنها به زودی قله‌های موفقیت را فتح و کشور را از وابستگی به بیگانگان در این حوزه نجات خواهند داد.سرمایه‌گذاران و مدیران پیام‌رسان‌های بومی وقتی که استقبال بی‌نظیر مردم را باور کردند علاوه بر استفاده بیشتر از متخصصان و به‌کارگیری سرمایه‌های انسانی سرمایه‌گذاری مالی قابل توجهی را در فضای مجازی انجام داده و سرورها و تجهیزات فنی زیادی را خریداری و نصب کرده‌‌‌اند؛ ولی تا کارشان به نتیجه برسد نیازمند حمایت جدی دولت هستند. آقای مهندس آذری جهرمی در مناظره تلویزیونی که قبل از وزیر شدنشان با بنده داشتند، اذعان نمودند مهاجرت مردم به پیام‌رسان‌های داخلی می‌تواند سه هزار میلیارد تومان درآمد برای بخش داخلی به دنبال داشته باشد.بنده معتقدم درآمد اقتصادی ناشی از رونق پیام ‌‌‌‌‌‌‌‌رسان‌های بومی برای کشور ده‌ها هزار میلیارد تومان است. با بیرون راندن دشمن از قسمتی از فضای مجازی کشور،  اندک اندک اقتصاد مقاومتی در این فضا در حال شکل گرفتن است.عده‌‌‌ای با دادن وعده دائمی نبودن فیلتر تلگرام رشد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فضای مجازی و تحقق اقتصاد مقاومتی در این فضا را کند می‌کنند.جلوگیری از فعالیت تلگرام علاوه بر اینکه موجبات رونق اقتصادی کشور و ممانعت از جاسوسی اطلاعاتی دشمنان را فراهم کرده، نقشه و برنامه چند ساله آنها برای برهم زدن نظم و امنیت کشور و استمرار تهاجم فرهنگی را نقش بر آب کرده است.»

 

 

    ضررهای اقتصادی فیلتر تلگرام
در همین حال بسیاری از رسانه ها ادعا کردند در چند ساعتی که فیلترینگ تلگرام رخ داد ، بیشترین نگرانی و شوک به کسب‌وکارهای تلگرامی حادث شد، زیرا فعالیت‌های تجاری و درآمدزایی متعددی شامل فروش محصول و تبلیغ در این بستر شکل گرفته است. محمدجواد آذری جهرمی نیز در صفحه توییتر خود با اشاره به مشکلات ایجادشده برای کسب‌وکارهایی که فعالیت آنها مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی است، نوشت: یکی از جهت‌گیری‌های دولت برای حل معضل بیکاری، توسعه کسب‌وکارهای نوپا و تقویت فضای مجازی بوده و خواهد بود. وظیفه دارم از صدها هزار هموطن عزیزی که به دلیل شرایط اخیر متضرر شده‌اند عذرخواهی کنم.وزیر ارتباطات همچنین خاطرنشان کرد: با بازگشت آرامش در حال مذاکره با شورای امنیت کشور برای رفع محدودیت‌ها هستیم.روزنامه شهروند نیز با تهیه گزارشی به موضوع ضررهای فیلترینگ تلگرام به کسب و کار اشاره کرد. در گزارش این روزنامه می خوانیم: «سامان» که نیمی از کسب‌وکارش را با اینستاگرام و تلگرام اداره می‌کند، به «شهروند» می‌گوید: پیش از آنکه قطعی شبکه‌های اجتماعی بازار فروش را کساد کند، به‌هم‌ریختگی اوضاع کشور باعث شده کمتر کسی در سه روز اخیر به فکر خرید پوشاک و اقلام مشابه بیفتد. اگر هم لحظه‌ای اینستاگرام یا تلگرام وصل شود، مردم به صرافت چک‌کردن اخبار می‌افتند نه چک‌کردن فروشگاه‌های مجازی.«مونا»  اماکه تمامی کسب‌وکارش وابسته به شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده است، به «شهروند» می‌گوید: بازار که قبل از این قضایا هم خراب بود و باید برای فروش در آن جان می‌کندی اما حداقلش این بود که روزی یکی دو قلم کالا را می‌فروختیم. حالا بیش از سه روز است که حتی یک سفارش هم ثبت نکرده‌ایم.عبدالرضا نوروزی، نایب‌رئیس اول کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: موج ناگهانی کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران موجب سردرگمی و ایجاد مشکلات متعددی شده است، به‌ویژه اینکه آمار دقیقی از تعداد کانال‌ها و صفحات مجازی که کار تجاری می‌کنند، در کشور ما وجود ندارد.این درحالی است که افشین کلاهی، نایب‌رئیس اول کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران معتقد است که بین 10 تا 15‌هزار کسب‌وکار درحال حاضر در کشور ما به صورت کاملا مجازی اداره می‌شوند و درصورت دایمی‌شدن فیلترینگ به صورت کامل ورشکسته خواهند شد.

 

 

   رونق فیلترشکن ها
همانطور که پیش بینی می شد با فیلتر تلگرام ، دانلود و مبادله فیلترشکن ها رونق گرفت.آن گونه که آمار‌های سایت «سورس فورژ» نشان می‌دهد، کاربران ایرانی بیش از ۹۰ درصد دانلود‌های یکی از نرم افزار‌های فیلترشکن را به نام خود ثبت کرده‌اند؛ اشتیاق بزرگی که در آمار‌های دانلود یک ماه اخیرِ این نرم افزار از این منبع هم به چشم می‌خورد و ۷۰ درصد دانلود‌های این نرم افزار را به نام کاربران ایرانی به ثبت رسانده است. این آمار در حالی در سورس فورژ به ثبت رسیده که وبسایت‌های پرشماری در عرضه نرم افزار‌های مختلف، از جمله این فیلترشکن مشغول به کارند و از طرف دیگر، نرم افزار مورد اشاره، تنها یکی از نرم افزار‌های فیلترشکن و البته راه‌های عبور از فیلترینگ است؛ یعنی آمار‌های فوق تنها مشتی نمونه خروار به حساب می‌آید. یکی از کاربران توییتر در این باره نوشت: «عدم توضیح مقامات درباره مدت فیلتربودن تلگرام و انتشار اخبار غیررسمی درباره فیلتر دائم، سه نتیجه دارد: ۱. کاهش اعتماد، در روزهایی که اعتماد طلاست. ۲. استفاده بیشتر و عمومی‌تر از فیلترشکن. ۳. رفتن به سمت اپ‌های خارجی دیگه به دلیل آماده‌نبودن اپ‌های ایرانی. بعدا نگید نگفتیدها!».یکی دیگر از اهالی توییتر هم به موضوع طعنه‌های سیاسی به دولت به دلیل فیلتر تلگرام پرداخت و نوشت: «یه عده که انتهای آرزوشون فیلتر تلگرام بود، الان دارن به روحانی و وزیرش تیکه میندازند که گفته بودی دست ما رو دکمه فیلتر نمیره، من شخصا اون‌موقع با حرف روحانی مخالف بودم، الانم که تلگرام فیلتر شده، خوشحالم و به نظرم کار درستیه».یکی دیگر از کاربران نیز گفت: «یکی از رفقا تو کار نصب برنامه‌ برای موبایله. میگه بعد از فیلتر #تلگرام و #اینستاگرام مشتریای فیلترشکن و vpn چندبرابر شدن و تا الان بالای دو میلیون تومن سود کرده. این یعنی رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال!». این هم توییت یک برنامه‌نویس که کسب‌وکارش روی بستر تلگرام بود: «من یک برنامه‌نویس ایرانی هستم که یکی از راه‌های کسب درآمدم، تلگرام بود! با این فیلترینگ حداقل ۱۰ نفر از مشتری‌های من تابه‌حال درخواست بازگشت وجه زدند! شما بگین من چیکار کنم!  کار انجام شده، ولی رضایت نمیدن و میگن فیلتر شده! کی جواب اینارو میده؟ دو ماه دیگه عروسیمه».

 

 

   حتی سرانه مطالعه هم!
بعضی از منابع خبری حتی از کم شدن سرانه مطالعه در اثر فیلترینگ تلگرام خبر دادند. در گزارشی در این باره می خوانیم: «خیلی ها معتقدند تلگرام و شبکه های مجازی مشابه سرانه مطالعه کشور را پایین می آورد. این در حالی است که آمار، این باور اجتماعی را رد کرده و نشان می دهد ایرانی ها بعد از شیوع تلگرام، بیشتر از سابق مطالعه کرده اند. پژوهشگاه فضای ملی مجازی در آخرین آمار خود، اعلام کرده که هر کاربر ایرانی روزانه 100 مطلب یا پست تلگرامی را مطالعه می کند. روابط عمومی این پژوهشگاه اعلام کرده هر کاربر فارسی زبان به طور متوسط در یک ماه، 30 هزار مطلب از کانال های تلگرام مطالعه کرده است که با فرض صرف حدود یک دقیقه وقت برای هر مطلب، این کانال ها منجر به افزایش سرانه مطالعه به میزان 500 ساعت شده اند. بر اساس نتایج تحقیقات این پژوهشگاه، 170 هزار کانال فارسی زبان در شبکه اجتماعی تلگرام وجود دارد که بیش از 20 هزار و 10 تای این کانال ها بیشتر از پنج هزار عضو دارند. کانال های تلگرام روزانه به طور متوسط حدود یک میلیون و 500 هزار مطلب منتشر می کنند که در مجموع بین 2.5 تا 3 میلیارد بازدید را طی یک روز رقم می زنند.»

 

 

  تلگرام باید تعهد بدهد
در حالی که بحث فیلترینگ یا عدم فیلترینگ دائمی تلگرام داغ بود سخنگوی مجلس از شرطی برای رفع فیلترینگ این نرم افزار پیام رسان خبر داد.  سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت : تلگرام برای رفع فیلتر در ایران باید تعهد بدهد که به اطلاع‌رسانی تروریسم‌گونه خاتمه دهد. بهروز نعمتی اظهار کرد: در چند روز گذشته با فیلتر شدن تلگرام مشکلاتی برای عده‌ای به خصوص در فضای کسب و کار و اطلاع‌رسانی به وجود آمده و تلاش دولت این است که سیستم جایگزینی برای آن پیدا کند؛ اما اگر قرار باشد این نرم‌افزار پیام‌رسان با همین شرایط فعالیتش را ادامه بدهد مشکل‌ساز خواهد شد.وی اضافه کرد: مردم از آن چه در روزهای اخیر در تلگرام اتفاق افتاد گله‌مند هستند. ما شاهد آتش زدن اموال عمومی، اغتشاش و آسیب زدن به اموال عمومی بودیم که در بسیاری از موارد این اقدامات نتیجه حمایت تلگرام از تروریسم بود.نعمتی با بیان اینکه مجلس موافق فیلترینگ تلگرام نیست، اظهار کرد: تلگرام باید به عنوان ابزاری که خدمات‌رسانی می‌کند برخی مسائل جانبی را مورد توجه قرار دهد و آنها را مدیریت کند به خصوص اینکه تلگرام نباید از تروریسم حمایت کند؛ اما اگر این حمایت ادامه داشته باشد نرم‌افزارهای پیام‌رسان دیگری می‌تواند جایگزین تلگرام شود.سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: دولت و خصوصا وزارت ارتباطات باید به این سمت بروند که اگر قرار است فعالیت تلگرام در ایران تداوم داشته باشد متعهد شود امنیت کشور را مورد توجه قرار دهد و جلوی حمایت از تروریسم را بگیرد در غیر این صورت مجلس با قوت وارد عمل خواهد شد و با تداوم فعالیت تلگرام موافقت نخواهد کرد.وی در پایان تصریح کرد: تلگرام برای ادامه فعالیت در ایران باید به‌گونه‌ای رفتار کند که منافع کشور تامین شود و به اطلاع‌رسانی تروریسم‌گونه خاتمه دهد.در همین حال محمدجواد آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات و ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز درباره فیلترینگ شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام گفت: ما ابتدا بنا داشتیم که شبکه های اجتماعی را حفظ کنیم. ما با همان صلاح شورای امنیت کشور با مدیر پیام رسان تلگرام مکاتبه کرده و از وی درخواست کردیم بنابر مدارکی که موجود است فعالیت این کانال را متوقف کند. وی افزود: مدیر تلگرام سه کانال از مجموعه این کانال ها را بست؛ اما مجدد این کانال ایجاد شد و با توجه به ضعف نقاط مرجع خبری در کشور ما، هجوم مردم به سمت اینکه بخواهند بدانند چه خبر است و اطلاعات چگونه است، مراجعات زیاد شد. مدیر تلگرام علیرغم تعهداتی که خودشان دارند به مقررات خود پایبند نبود و همکاری نکرد. وی تاکید کرد: با مدیر تلگرام مکاتبه کردیم که ادامه فعالیت این شبکه در ایران منوط به حذف کانال های تروریستی است. اگر مدیر تلگرام به خواست مردم ایران احترام نگذارد، فعالیت این اپلیکیشن در ایران متوقف خواهد شد.

 

 

   پیام رسان های بومی جوابگو نیستند
در حالی که بسیاری از رسانه ها از جمله صدا و سیما تاکید می کردند که مردم باید از پیام رسان های داخلی استفاده کنند ، کارشناسان بر عدم جوابگویی این پیام رسان ها تاکید کردند. یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات با اظهار اینکه شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام از صرف رسانه بودن عبور کرده و به رسانه های تجاری بدل شده اند، گفت: حاکمیت باید قبل از اینکه این شبکه ها در کشور در این اندازه گسترش یابند و این همه کسب و کار بر آنها سوار شود به اقدامات احتمالی معاندین فکر می کردند و شبکه ای داخلی را به عنوان شبکه اجتماعی معرفی می کردند.محمدرضا عالیان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه مشخصا شبکه اجتماعی تلگرام در بسیاری از کسب وکارها نقش اساسی داشت، گفت: تلگرام بستری برای خرید و فروش کالاها و برخی اجناس بود، در واقع تلگرام همچنین بستری مناسب برای تبلیغات مربوط به کالاها و شرکت های مختلف بود. این شبکه حتی گفته می شد که اشتغال کاذبی را هم برای برخی افراد ایجاد کرده است، که آن اشتغال کاذب هم افرادی را به خود مشغول کرده و برای آنها درآمدزایی داشت.وی با «social marketing» خطاب کردن شبکه اجتماعی تلگرام، ادامه داد: هیچ مدیایی بهتر از این شبکه اجتماعی که40 میلیون مشترک دارد نمی تواند پیام های تبلیغاتی و حتی حاکمیتی را به گوش مردم برساند، حتی تبلیغات در فضای تلویزیونی یا بیلبوردها به اندازه تلگرام بیننده ندارد. تصور کنید روزی بیاید و بگویند کل بیلبوردها باید برچیده شود و یا تلویزیون و یا روزنامه نباید تبلیغاتی را برای شرکت ها انجام دهند. فیلترینگ تلگرام هم چنین اقدامی است.وی اضافه کرد: البته منظور از شبکه اجتماعی داخلی لزوما نباید شبکه اجتماعی تحت کنترل حاکمیت باشد، چرا که مردم در هیچ کجای دنیا به شبکه های تحت کنترل حاکمیت اطمینان نمی کنند، حتی در آمریکا اگر مردم بفهمند که شبکه ای اطلاعات مشترکان خود را در اختیار دولت قرار داده است، واکنش منفی نشان می دهند.عالیان در نهایت پیشنهاد کرد: باید یک شبکه اجتماعی راه می افتاد که نه از نوع حاکمیتی بلکه توسط شرکت های خصوصی مدیریت می شد و البته دولت هم در حل موانع و حمایت ها به آن کمک می کرد، مثلا از طریق رسانه های عمومی از آن حمایت می شد.

 

 

  تجربه به یادماندنی فیلترینگ تلگرام
در نهایت پس از گذشت چند هفته از فیلترینگ این نرم افزار ، مشخص شد که فیلتر تلگرام نه تنها کمکی به رونق پیام رسان های داخلی نمی کند بلکه میزان استفاده از فیلترشکن ها را افزایش می دهد فیلترشکن هایی که می توانند بسیاری از خطوط اخلاقی را نیز زیر پا بگذارند. اکنون فیلترینگ تلگرام پایان یافته و از دو روز قبل این نرم افزار به دستور رئیس جمهور رفع فیلتر شده است.در این شرایط باید دید تجربه فیلترینگ و رفع فیلترینگ تلگرام می تواند به سایر حوزه های اجتماعی راه یابد یا خیر؟ /گروه اطلاع رسانی

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66601

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی