ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

رسانه‌ها متناسب با شرایط جدید حاصل از بحران کرونا، بازاریابی جدیدی انجام دهند

تاریخ درج : یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 

مدیرمسئول فرارو معتقد است که رسانه‌ها باید بازاریابی جدیدی متناسب با شرایط جدید انجام دهند تا بتوانند منابع خود را متعدد کنند. او می‌گوید: همان‌طور که مشاغل زیادی در اثر کرونا از بین رفتند، مشاغل جدید هم خلق خواهند شد و پا به عرصه اقتصاد خواهند گذاشت. بنابراین بنگاه‌های رسانه‌ای باید به سراغ مشاغل جدید پسا کرونا بروند که عمدتا همین مشاغل استارتاپی و فعال در بستر وب هستند.محمدحسین خوشوقت، می‌گوید: طبیعتا ایران هم ضربه‌های سنگینی از تحریم‌های آمریکا دیده و هم کرونا لطمات بیشتری بر پیکره لطمه دیده اقتصاد ایران وارد کرده است. علاوه بر تحریم‌ها، کاهش شدید قیمت نفت پتروشیمی را داریم که ایران به فروش محصولات پتروشیمی وابسته بوده است و از این طریق توانسته فشار تحریم‌های آمریکا را تا حدود زیادی خنثی کند. بنابراین کاهش شدید قیمت نفت و کاهش ۷۰ درصدی قیمت محصولات پتروشیمی، ایران را از بخش بزرگی از درآمدهای خارجی محروم کرده است. در داخل هم به دلیل تعطیلی بسیاری از بنگاه‌ها، درآمد مالیاتی دولت به‌شدت کاهش پیداکرده و پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد ایران حدود ۱۰ درصد کوچک‌تر شود و درنتیجه فقر و مشکلات مردم به‌شدت بیشتر خواهد شد.او ادامه می‌دهد: طبیعتا بنگاه‌های رسانه‌ای هم به‌شدت در معرض آسیب قرار خواهند گرفت. بنابراین بخش قابل‌توجهی از بنگاه‌های رسانه‌ای اگر کمک‌های دولتی دریافت نکنند از بین خواهند رفت. می‌دانید که مشکلات اقتصادی باعث شده تا اقتصاد بنگاه‌ها متکی به یارانه شود. طبیعتا در چنین شرایطی بنگاه‌های رسانه‌ای بیش از سایر بنگاه‌ها وابسته خواهند شد.خوشوقت با اشاره به اینکه کار فرهنگی در ایران سودآور نیست، می‌گوید: رسانه در طی سالیان گذشته همواره نیازمند یارانه دولتی بوده است. در شرایط وخیم آینده هم این اتکا به یارانه بیشتر خواهد شد. اگر دولت نتواند به‌اندازه کافی یارانه در اختیار بنگاه‌های رسانه‌ای قرار دهد طبیعتا بخش قابل‌توجهی از رسانه‌ها نابود خواهند شد و تعداد اندکی به حیات خود ادامه خواهند داد. این تعداد اندک هم بنگاه‌هایی هستند که قبل از این بحران توانسته‌اند با ابتکارات و خلاقیت‌هایشان مخاطبان زیادی را جذب کنند و با درآمد حاصل از تبلیغات بنیه‌ای قوی پیدا کنند. اما رسانه‌هایی که از این وضعیت برخوردار نیستند و سابقه موفقی نداشتند و نتوانستند مخاطبان قابل‌توجهی جلب کنند، از بین خواهند رفت، مگر اینکه یارانه دولتی به کمک آنها بیاید. البته با توجه به شرایط سخت دولتاین یارانه هم آن‌قدر نیست که بتواند به داد آنها برسد. به همین دلیل دولت مجبور به گزینش بر اساس میزان مخاطب و ضریب نفوذ می‌شود.

برنامه‌های فرارو در شرایط بحران کرونا

در شرایط بحران ویروس کرونا «فرارو» چه برنامه‌ای از لحاظ نیرو، محتوا و مسائل مالی کارکنانش در سال پیش رو دارد؟ مدیرمسئول این رسانه پاسخ می‌دهد: سعی می‌کنیم نه‌تنها نیرو حذف نکنیم، بلکه تعداد بیشتری نیروی در حد توان خودمان به مجموعه فرارو اضافه کنیم و تلاش کنیم که بازاریابی جدیدی متناسب با شرایط جدید انجام دهیم تا بتوانیم منابع خودمان را متعدد کنیم. همان‌طور که مشاغل زیادی در اثر کرونا از بین رفتند، مشاغل جدید هم خلق خواهند شد و پا به عرصه اقتصاد خواهند گذاشت. ما باید به سراغ مشاغل جدید پساکرونا برویم که عمدتا همین مشاغل استارتاپی و فعال در بستر وب هستند. به‌هرحال کانال‌های کسب درآمد متحول خواهند ماند و ما باید به سراغ منابع جدید برویم. ناگفته نماند که در فرارو، حقوق امسال هم طبق قانون کار پرداخت می‌شود. طبیعتا ناگزیریم اضافه‌کارها را بر اساس نگاه شایسته‌سالارانه و ارزش کار افراد درنظر بگیریم.خوشوقت با اشاره به طولانی بودن بحران شیوع ویروس کرونا و احتمال بی‌اثر شدن توصیه‌های رسانه‌ها تأکید می‌کند: رسانه‌ها باید همواره مخاطبان را با خطرات واقعی کرونا آشنا و آگاه نگه‌دارند و همواره تأکید کنند که کرونا دشمن است و باید آن را جدی گرفت. 

معیشت؛ اولویت  دولت برای مردم

با توجه به اینکه دولت در اعمال قرنطینه کامل ناتوان بود و نتوانست به همه مردم پول و ارزاق بدهد، مجبور شد تا بین سلامت و معیشت مردم، معیشتشان را در اولویت قرار دهد. مردم باید بدانند که این ناچاری به معنای عادی‌شدن شرایط نیست و لازم است ضمن پرداختن به کسب‌وکارشان همواره فاصله اجتماعی، مسائل بهداشتی و… را رعایت کنند. ما رسانه‌ها هم باید همواره از طریق انتشار اخبار و مطالب علمی و هشداردهنده درباره این ویروس، مردم را نسبت به سلامتشان نگران و هوشیار نگه‌داریم و مانع بی‌تفاوتی مردم نسبت به این ویروس شویم.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109467

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی