ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ردپای بانک‌ها در گرانی مسکن

تاریخ درج : سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

قیمت مسکن ۹۱ درصد جهش کرده و این در حالی است که ساخت و ساز در قالب عامل کاهنده قیمت‌ها در شرایط رکودی به سر می‌برد، بنا به گفته‌ سازندگان، بانک‌ها نیز به دلایل نامعلوم، همکاری لازم را در پرداخـــت تسهیلات ساخت انجام نمی‌دهند.به گزارش ایسنا، رشد تدریجی قیمت مسکن از زمستان ۱۳۹۶ آغاز شد و‌بر‌اساس آمار هنوز هم ادامه دارد. در دی‌ میانگین قیمت مسکن شهر تهران ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که رشد ۹۱ درصدی را نسبت به دی‌ سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد. البته سرعت افزایش ماهیانه قیمت‌ها از حدود ۹ درصد به حدود 2 درصد رسیده، اما خانه آن‌قدر گران شده که متقاضیان واقعی در‌بازار، انگشت‌شمار شده‌اند. بسیاری از مردم منتظر کاهش یا حداقل ثبات قیمت مسکن هستند و این در‌حالی است که کارشناسان، مهم‌ترین عامل پایین آوردن قیمت مســکن را افزایش ساخت و ساز، به ویژه در خانه‌های کوچک متراژ بیان می‌کنند.طبق برخی محاسبات هم‌اکنون سالیانه ۳۲۰ هزار واحد مسکونی در ایران تولید می‌شود، در حالی که نیاز سالیانه کشور یک میلیون واحد است. سازندگان می‌گویند برخلاف مجوز شورای پول و اعتبار به تمامی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات ۱۸ درصدی ساخت، بیشتر بانک‌هـــا یا از پرداخت این وام خودداری می‌کنند یا با یک فرمول پیچیده، آن‌قدر نرخ بهره را بالا می‌برند که سرمایه‌گذاری در بخش ســـاخت و ســــاز، توجیـــه اقتصـــادی خــود را از دست‌می‌دهد.

 

نقش غیرمستقیم بانک‌ها در گرانی مسکن
دبیر کانون انبوه‌سازان، یکی از عوامل رکود تورمی در بازار مسکن را سیستم بانکی می‌دانـد که به رونق ساخت و ساز کمک چندانی نمی‌کند.فرشیدپورحاجت همچنین معتقد است پیش‌فروش در قالب مهم‌ترین ابزار تامین مالی سازندگان غل و زنجیر شده است. او بیان می‌کند: تسهیلاتی که در حوزه تولید مسکن پرداخت می‌شود کمترین ریسک را از نظر اقتصادی دارد، چرا که ضمانت‌ها به صورت کاملا مشخص از سوی بانک‌ها دریافت می‌شود. اما با وجود تزریق منابع بسیار خوبی که از محل بازگشت ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر صورت گرفته، این منابع به حوزه مسکن اختصاص نیافته و حتی به استناد قانون ســـاماندهی که می‌بایست ۱۰۰۰ میلیارد تومان به حوزه مسکن داده شود، محقق نشده است.پورحاجت با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی، به طور عملی بخش تولید از همه طرف محاصره شــــده است، گفت: ابزارهای مالی را بسته‌اند و این عملکرد، مخاطره افتادن ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن را در پی داشته است. انبوه‌سازان نیز انگیزه خود را برای بازگشت به بازار مسکن از دست داده‌اند که یک تهدید بزرگ برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود. بانک‌ها نگاه صحیحی به حوزه تولید مسکن ندارند. وقتی هم که تلاطم در بازار مسکن رخ می‌دهد به اشتباه، انگشت اتهام را به‌سمت سوداگران می‌گیرند.

 

پیشنهاد افزایش وام ۱۶۰ میلیونی مسکن
از سوی دیگر هم‌اکنون سقف تسهیلات پرداختی به متقاضیان ۱۶۰ میلیون تومان از طریق پس‌انداز یک ساله است که با توجه به افزایش قیمت مسکن طی یک سال اخیر برخی افراد، پیشنهاد بالا بردن رقم وام بانکی را داده‌اند، پیشنهادی که محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی موافقش نیست و آن را تورم‌زا می‌داند. البته این صحبت وزیر را بیشتر کارشناسان و نمایندگان مجلس قبول دارند، اما می‌گویند شاید افزایش وام مسکن در اقتصاد کشور موجب افزایش تورم شود، اما در شرایط کنونی بهترین و سریع‌ترین راهکار برای خانه دار شدن خانواده‌ها افزایش میزان وام مسکن است.۳۰ دی‌، محمدرضـــــا رضــــایـــــی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفته بود قیمت مسکن در کلانشهرها به ویژه تهران افزایش چشمگیری داشته و این مسئله خانواده‌ها را از‌خرید مسکن منصرف کرده است بنابراین تسهیلات مسکن با توجه به قیمت کنونی املاک، حداقل باید ۵۰ درصد افزایش یابد.اید به حدود ۳۰۰‌میلیون تومان افزایش یابد.

 

اعتبار ۵۰۰۰ میلیاردی برای افزایش سرمایه بانک مسکن در سال ۹۸
بانک‌ها نیز در پرداخت تسهیلات توجیهات خود را دارند و از کمبود منابع صحبت می‌کنند. به همین دلیل دولت و مجلس باید فکری برای این موضوع کنند. نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در‌روزهای اخیر از افزایش ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن خبر داده است. سید ابوالفضل موسوی بیوکی می‌گوید: در شرایط کنونی باید افزایش سرمایه بانک‌های مرتبط با‌مسکن یکی از اولویت‌های مجلس و دولت باشد، البته مجلس در لایحه بودجه سال ۹۸ اعتباری بالغ بر پنج هزار میلیارد تومان را برای کاهش بدهی‌های بانک مسکن به بانک مرکزی در نظر گرفته است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/90722

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی