ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

رابطه پرنده‌نگری با سلامت روان

تاریخ درج : دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

ایمان ابراهیمی*

 

 

آلودگی هوا، گرانی، شنیدن اخبار بد اجتماعی و سیاسی، تــــرافـــیــــک و‌مشغله‌های فکری  دلایلی هستند که در طول روز باعث می‌شوند میزان اضطراب و نگرانی در ما افزایش یابد. برنامه‌ریزی برای ســــفــــر، رفــتـــن در دل طبیعــــت یا پیـــــاده روی در‌پارک‌های شهری، از جمله روش هایی هستند که انسان امروز تلاش می‌کند با توسل به آنها از استرس ناشی از تکنولوژی عصر مدرن فرار کند و حداقل برای چند ساعتی در هفته، آرامش و دوری از دغدغه‌های روزانه را تجربه کند. مطالعات اخیر نشان داده است که پرنده‌نگری تاثیری قابل توجــــه در کاهش اضطراب دارد. از طرفی در میان روش‌های غلبه بر‌اضطرابی که وابسته به طبیعت و فضای سبز هستند، به طور قطع پرنده‌نگری از ارزان‌ترین و‌در‌دسترس‌ترین آنهاست. برای پرنده‌نگری نه‌لزوما نیازی به سفرهای طولانی و پر هزینه دارید نه نیاز به خرید تجهیزاتی گران. تنها کافی است از‌فردا صبح که بیدار می‌شوید، از پنجره‌ خانه یا‌محل کار دقت بیشتری به پرندگان و نحوه‌ رفتار آنها بکنید یا در حین قدم زدن به سوی محل تحصیل و‌فعالیت خود، در درختان اطرافتان به دنبال پرندگان باشید! اما پرنده نگری چگونه می‌تواند منجر به بهبود سلامت روان و کاهش اضطراب شود؟

 

       شما را در لحظه قرار می‌دهد!
یافتن پرنده‌ها نیاز دارد تمام حواستــــان را به چشمان و گوش‌هایتان بدهید و به دنبال هر حرکت یا صدای ظریفی باشید. بــدیــــن گونـــه شما در لحظه قرار گرفته و برای دقایقـــی از فکر به گذشته و آینده رها خواهید بود.

 

       درمانی برای بیماری دوری از طبیعت!
مطالعات مختلف این فرض را بیان کرده‌اند که جدا شدن ناگهانی انــــســــان از طـــبــیــعــــت و اسارتش در مـــــــیــــان ساختمان‌هـــــای بــزرگ شـــهـــــر، خسارتی قابل توجــــه به‌سلامت روان وارد کرده است. پرنده‌نگری راهی است که برای دقایقی در میان شهر از فضای شهری جدا شده و به طبیعت‌بپیوندید.

 

      پرنده‌نگری به نوعی، مراقبه است!
تاثیر مراقبه بر آرامش انسان تاثیری شناخته شده است. پرنده نگری از جهات بسیاری شبیه به یک مراقبه است. چرا که پرنده‌نگری نیازمند بودن در‌زمان حال، حفظ آرامش و سکون، رعایت سکوت و در عین حال هوشیاری نسبت به هر محرکی است.

 

    پرنده نگری به شمـــا زاویه دید جدیدی هدیه‌می‌دهد!
در اطراف ما پدیده‌های بسیاری هستند که کمبود اطلاعاتمان در موردشان و همچنین کـــمـــبـــود توجهمان به آنها، باعث شده از لذت همجواری با آنها بی‌بهره باشیــــم. یکی از این پدیده‌ها زندگی حیوانات در اطراف ماست. زمانی که در پرنده‌نگری به تماشای لانه سازی پرندگان شهری می‌پردازید یا رقص آنها برای همدیگر را می‌بینید یا زمانی که متوجه معنای صدای مختلف آنها می‌شوید، دری جدید برای لذت بردن به روی شما باز می‌شود.

 

      پرنده‌نگری، سرگرمی است!
به طور قطع تجربه کرده‌اید که در زمان احساس افسردگی تمایل دارید برای بیرون آمدن از حالت غم، با دوستانتان یک بازی سرگرم کننده انجام دهید یا به سینما رفته و یک فیلم کمدی تماشا کنید. پرنده‌نگری هم مانند این فعالیت‌ها یک تفریح و‌سرگرمی است. با این تفاوت که در کنار این سرگرمی، دانش و آرامش بیشتری خواهید یافت.
* کارشناس ارشد سلامت روان

url : http://www.isfahanziba.ir/node/88562

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی