ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دید‌بان‌

تاریخ درج : یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸

ثبت جهانی آیین‌های زیارت رضوی با مشارکت افغانستان
ثبت جهانی آیین‌های زیارت رضوی با مشارکت افغانستان و برنامه ثبت جهانی پیاده‌روی اربعین یکی از برنامه‌های اعلام شده وزیر میراث فرهنگی بود که به مجلس اعلام شد. به گزارش مهر، در این برنامه که نسخه ای از آن به همه نمایندگانی که در جلسه بررسی رای اعتماد به علی اصغر مونسان داده شده بود، آمده است که اربعین به صورت مشترک با کشور عراق و سوریه و آیین های زیارت رضوی به صورت مشترک با افغانستان ثبت خواهد شد و این پرونده ها در دست انجام است تا به عنوان پرونده های میراث ناملموس در فهرست یونسکو قرار گیرند.همچنین ثبت پرونده کریدور راه آهن ایران با گستره هشت استان پیگیری می شود و ثبت جهانی منظر تاریخی فرهنگی اورامان نیز با گستره دو استان انجام خواهد گرفت. پرونده کاروانسراهای ایرانی نیز با گستره ۱۵ استان و پرونده ثبت جهانی مساجد ایرانی با گستره ۱۰ استان نیز در دست تهیه است.این پرونده ها از سوی وزارت میراث فرهنگی برای ثبت در فهرست پیشنهادی یونسکو ارسال خواهد شد تا در نوبت ثبت جهانی قرار گیرد. برنامه ریزی برای برگزاری جشن ملی افتتاح هشتصدمین موزه در کشور تا پایان دولت دوازدهم نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.

 

نشان ثبت اشعار ترکیب‌بند محتشم کاشانی رونمایی شد
نشان ثبت اشعار ترکیب‌بند محتشم کاشانی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور در کاشان رونمایی شد. به گزارش ایرنا، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در این آیین یادآور شد: «اشعار محتشم کاشانی به عنوان گنجینه میراث شفاهی با گستره و موضوع فرهنگی ناملموس استان اصفهان با شماره ۱۷۵۱ در تاریخ  ۳۰ دی ۹۷ در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده بود.» مهران سرمدیان افزود: «ترکیب‌بند معروف محتشم کاشانی به علت نقش آن در فرهنگ و هنر عاشورایی در قالب خط بنایی بر خانه‌های قدیمی واجد شرایط ثبت بود.» شعر عاشورایی بسیار معروف با مطلع «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» از جمله اثرهای گران‌سنگ این شاعر پرآوازه کشور است. «کمال‌الدین محتشم کاشانی» ملقب به شمس الشعرای کاشانی اوایل قرن نهم هجری و هم‌زمان با پادشاهی شاه طهماسب صفوی در کاشان چشم به جهان گشود و در ربیع الاول سال ۹۹۶ درگذشت. آرامگاه این مرثیه‌سرا که در خیابان محتشم کاشان قرار دارد، بعدها مورد احترام مردم قرار گرفت و برخی حتی از وی به عنوان پدر مرثیه‌سرایی عاشورایی نام بردند. به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، ۲۸ اثر از این شهرستان در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده و ۱۵ اثر دیگر نیز در حال پیگیری برای ثبت ملی است. شهرستان ۳۶۵ هزار نفری کاشان با برخورداری از یک هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی واجد ارزش تاریخی شناسایی شده، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

 

ناملموس «روز شش گوشه کاشان» رونمایی شد
لوح ثبتی روز شش گوشه کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور هم‌زمان با ششمین روز از ماه محرم با حضور جمعی از مسئولان، شاعران، ادیبان و مداحان در زیارت حبیب موسی (ع) رونمایی شد. به گزارش ایرنا، معاون مدیرکل و رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در این زمینه اظهارداشت: «شش گوشه نمادی از ضریح و مقبره شش گوشه حضرت امام حسین (ع) و علی‌اکبر(ع) است که نگهداری و تولیت حمل آن به بازار بر عهده هیئت شاهزاده علی اکبر امامزاده حبیب موسی (ع) است.» مهران سرمدیان افزود: «روز ششم محرم کاشان اختصاص به شش گوشه دارد؛ در این روز به احترام شش گوشه هیچ هیئتی به بازار نمی‌رود و سایر دسته‌ها نیز در آیین حمل شش گوشه به بازار، به هیئت عزادار مورد نظر می‌پیوندند.» به گفته او، ضریح نمادینی که از سوی هیئت به عنوان شش گوشه حمل می‌شود، با هنرمندی یکی از استادان نجار و منبت‌کار کاشان برابر ضریح حضرت امام حسین(ع) ساخــتـــه شــده و شامل دو گلدسته، گنبد طلایی و چهار چرخ برای حرکت است.روز شش گوشه در کاشان به عنوان یکی از آیین‌های معنوی با گستره و موضوع میراث فرهنگی ناملموس استان اصفهان با شماره ۱۳۳۵ در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است. 29 اثر از شهرستان کاشان تاکنون در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده که ۱۰ اثر آن مربوط به محرم و ۱۵ اثر دیگر نیز با موضوع میراث فرهنگی ناملموس در حال پیگیری برای ثبت ملی است. مراسم گلاب‌گیری قمصر، آیین قالیشویان عزاداران فین در مشــهـــد اردهال، زیلــوبافــــی، شعــربافی، نخل‌گردانی، پخت گوشت لوبیا، سمنو و هوم بابایی از جمله میراث‌ معنوی ثبت ملی شهرستان کاشان هستند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/100772

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی