ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دیدبان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

بی‌سفر نمی‌میریم

 با سفر قاتل می‌شویم

مهدی گلی*

 

«سفر تغذیه روح است»، «طبیعت بهترین مکان برای آرامش و انرژی گرفتن است»، «نخست ایرانگردی، بعد جهاگردی»، «ایران دارای تاریخی با قدمت بیش از 6000 سال است» و هزاران شعار به حق دیگر در خصوص سفر و گردشگری که هر کدام در جای خود بسیار نیکوست اما تا اطلاع ثانوی تمام شعارهای زیبایی که در اینجا ذکر شد، بدون همراهی و سلامتی مردم و به ویژه مردم محلی هر شهر و روستا و بدون حضور آنها پشیزی ارزش ندارد. صنعت گردشگری از بنگاه‌های کوچک و بزرگی تشکیل شده است که همگی از این راه ارتزاق می‌کنند و هم‌اکنون همگی یک‌صدا شما را به «سفر نرفتن» فرامی‌خوانند، همگی تورهای خود را کنسل کرده‌اند و با وجود یکسال انتظار بابت فرارسیدن شب عید و سفرهای نوروزی و رد کردن هزینه‌های کوچک و بزرگ خود ترجیح داده‌اند که به قیمت تندرستی و مانایی مردم شریف و عزیز ایران سفر تعطیل باشد. 

نظر شما چیست؟ حال که همه مودیان سفر حتی به قیمت ورشکستگی و حتی با هزینه‌های بسیار، تعطیل کرده‌اند، آیا رواست کسانی فقط برای تفریح یا فرار از بیماری شروع به سفر کنند، آن هم بدون رعایت کوچک‌ترین اصول بهداشتی و ایمنی؟! مگر جان انسان‌ها اینقدر بی‌ارزش است؟!

کسانی هم‌اکنون خانه‌نشین شده‌اند و از طریق فضای مجازی و به صورت غیر حضوری دارند شما را با سفرهای پیشین خود همراه می‌کنند که سفر تمام زندگی‌شان است ولی جان شیرین انسان‌ها را بر عشق و علاقه خود مقدم دانسته‌اند. امروز کشور ما در آزمونی سخت قرار گرفته است. قرار نیست هر کدام از ما مثل یک بمب ساعتی ویروسی را با خود برداشته و حمل کنیم و به دوردست‌ترین نقاط میهنمان ببریم. به جاهایی که از نظر امکانات بهداشتی و درمانی در تنگنا هستند چند روزی را شاد و خوش سپری کنیم و سوغاتی مرگ‌بار به آنها هدیه کنیم. 

این روزها برخی‌ها سوالات آزاردهنده‌ای از من می‌پرسند. مثلا این که «تور مخفیانه ندارید؟»، «نمیشه تور بذارید با ماشین خودمون بریم؟»، «میشه برای تور ویلای دربست بگیریم؟»، «میشه یه جای بکر رو معرفی کنید تا عید با خانواده بریم و فقط خودمون باشیم؟» من به عنوان یک راهنمای گردشگری که حدود ۱۸ سال است در حال طراحی و اجرای تورهای مختلف برای هموطنانم بوده‌ام، از شما خواهش می‌کنم به جای پرسیدن چنین سوالاتی در این شرایط خاص، همدل و همراه باشید تا به کمک هم غول کرونا را شکست دهیم و بدانیم که تنها با همراهی و همدلی این دستاورد بزرگ امکان‌پذیر است. حتی خواهش می‌کنم اگر مشاهده کردید فردی در حال تبلیغ برای تور گردشگری نوروز، چه آشکارا و چه مخفیانه است، به جای همراهی تلاش به منصرف کردن او از این کار خطرناک کنید.

به یاد و احترام تمام روزهای خوشی که در شهرها و روستاها و طبیعت کشورمان داشته‌ایم تا ریشه‌کن شدن بیماری در خانه می‌مانیم و از انتشار آن جلوگیری می‌کنیم تا چند ماه دیگر با عشق به سفر برویم و افراد محلی با آغوش گرم و لبخند همچون همیشه میزبانمان باشند. هیچ نعمتی بالاتر از سلامتی نیست و سلامتی همه را از درگاه ایزد یکتا خواستاریم.

* عضو هیئت‌مدیره و دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان اصفهان

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107716

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی