ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دیدبان گردشگری

تاریخ درج : پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸

بی‌سامانی رزرو خانه‌مسافرها در سایت‌های اینترنتی

امروزه  اگر هر مالکی یک تصویر از خانه خود داشته باشد و قصد اجاره دادن منزلش را داشته باشد، حتما لازم نیست به بی‌شمار سایت‌هایی که اقدام به رزرو خانه و بوم‌گردی و اقامتگاه می‌کنند، مجوزشان را هم نشان دهند. این موضوعی است که موجب شده تا شکایت‌های زیادی از این خانــه‌ها و سایــت‌ها توســط مــسافران اعلام شود؛ شکایت‌هایی که معمولا درباره هماهنگ نبودن خدمات این اقامتگاه‌ها با قیمت ارائه شده است، یا نحوه رزرو نامناسب یا حتی معضلات اجتماعی آن اقامتگاه‌های غیرمجــاز. خــشـــایار نیـــکزادفـــر، مـــدیرعامل شــــرکــت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی در یک نشست خبری اعلام کرد که ۳۰۰ هزار خانه مسافر وجود دارد که تنها ۲۴ هزار تای آن را ساماندهی کرده ایم و مجوز داده‌ایم. این تعداد خانه مسافر در سایتی به همین نام معرفی شده اند.

البته که خبرنگاران حاضر در این نشست خبری نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کردند که چنین نیست و در این سامانه اطلاعات ناقصی از خانه مسافرها وجود دارد. یکی اینکه چندین استان بیشتر در این سایت وجود ندارد که دارای خانه مسافر باشند؛ از طرفی خانه مسافرهای معرفی شده تصاویر مناسبی برای انتخاب توسط گردشگر ندارند. موضوع دیگردرباره  قیمت آنهاست که به روز نیست؛ از همه مهم‌تر نه محل قرار گرفتن این خانه‌ها مشخص است و نه مالکشان. این  موضوع زمانی مشخص خواهد شد که مسافر اقدام به رزرو کند که همان هم مشکلات خود را دارد. البته در این نشست خبری نیکزادفر مشکل رزرو این خانه مسافرها را تایید کرد.

به گزارش مهر،محمد ثابت اقلیدی، معاون سرمایه‌گذاری این شرکت نیز به خبرنگار مهر توضیح بیشتری داد و گفت: شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی مسئول تشکیل بانک اطلاعاتی و دیتاست و هر کسی که مجوز خانه مسافر را می‌گیرد ، اطلاعاتش در یک دیتابیس جمع‌آوری می‌شود.

او گفت: سایت‌های فروش و رزرواسیون باید به این اطلاعات پایه متصل شده و از اینجا فروش خود را انجام دهند. من زمانی که در بخش نظارت معاونت گردشگری بودم، یک سایت را فیلتر کردیم و گفتند که شما دارید استارتاپ‌ها را تعطیل می‌کنید. ما می‌خواستیم این وضعیت را ساماندهی کنیم؛ چون الان هر کسی که می‌خواهد خانه اش را اجاره بدهد، می‌تواند بدون مجوز از طریق این سایت‌ها اقدام کند؛ درحالی که اگر این سایت‌ها به اطلاعات پایه ما متصل می‌شدند، تنها خانه‌هایی که دارای مجوز هستند، حق اجاره را پیدا می‌کردند و دیگر شاهد مشکلات بعدی و نارضایتی مسافر نبودیم.

ثابت بیان کرد: این سایت‌ها باید با ما قرارداد می‌بستند تا از این اطلاعات استفاده کنند؛ چون این دیتا اکنون کانالیزه شده است . اما اکنون نظارت بر هر اقامتگاهی که در هر سایتی اجاره داده می‌شود، در اختیار ما نیست؛ اکنون هر کسی کار خودش را می‌کند. البته داریم زیرساخت‌ها را ایجاد می‌کنیم تا این سایت‌ها بتوانند از دیتا استفاده کنند و ما هم بتوانیم آن اقامتگاه‌ها را رصد کنیم.

 

 

بازگرداندن تجار چینی از راه گردشگری

مدیر گردشگری و میراث فرهنگی شورای عالی مناطق آزاد که در حاشیه کارگروه گردشگری ایران در پکن با ایسنا گفت‌وگو کرد، با اعتقاد بر این‌که راه سفر تجار به ایران و مناطق آزاد از طریق گردشگری باز می‌شود، گفت: مناطق آزاد با توجه به معافیت مالیاتی و گمرکی موقعیت خوبی برای گردشگران تجاری دارد؛ یعنی می‌توان از طریق گردشگری پای تجار و بازرگانان را به این مناطق باز کرد. یکی از طرح‌های مناطق آزاد نیز تقویت گردشگری تجاری است که درحال مطالعه و بررسی آن هستیم. باید بازارهای مختلفی را مطالعه کنیم تا متوجه شویم مناطق آزاد برای کدام یک از کشورها جذاب است. بستر گردشگری تجاری در مناطق آزاد آماده است. باید متناسب با میزان استقبال برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

حسین اله‌بداشتی درباره انگیزه حضور در این رویداد که از سوی بخش خصوصی ایران هم‌زمان با سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به پایتخت چین برگزار شد، اظهار کرد: مناطق آزاد هم دنبال سهم خود از گردشگری چین است. البته خیلی دیر از برگزاری این کارگروه و دیدار دو جانبه آژانس‌های ایرانی و چینی مطلع شدیم، برای همین فرصت اطلاع‌رسانی به بخش خصوصی فعال در مناطق آزاد را نداشتیم؛ اما خود را به این نشست رساندیم تا درباره جاذبه‌های گردشگری این مناطق در چین اطلاع‌رسانی کنیم. او  درباره اینکه آیا حضور مناطق آزاد در بازار چین با مطالعه بوده است، گفت: مطالعه و بررسی آغاز شده، اما این حضور بیشتر جنبه شناسایی بازار و سلیقه سفر مردم چین را داشته است. شنیده‌ایم گردشگران چینی به آثار تاریخی و مسیر کلاسیک ایران مانند شیراز و اصفهان بیشتر علاقه دارند. فکر می‌کنیم آنها از دیگر جاذبه‌های ایران و حتی سواحل آن مطلع نیستند. هرچند فعلا محتوایی را به زبان چینی تولید نکرده‌ایم؛ اما فیلم‌هایی را از جذابیت‌های مناطق آزاد در اختیار آنها قرار دادیم.اله‌بداشتی ادامه داد: لغو روادید یکی از مزیت‌های مناطق آزاد است؛ اما چون ویزای ایران کلا برای چینی‌ها لغو شده، این مزیت مناطق آزاد دیگر برای چینی‌ها جذاب نیست و خیلی نمی‌توانیم روی این موضوع مانور دهیم. اما شاید معافیت‌های مالیاتی و گمرکی مناطق آزاد برای چینی‌ها جذاب باشد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104145

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی