ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دورخیز برای شکستن رکورد فروش

تاریخ درج : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
سبقت درام از کمدی در اکران دوم نوروز

مجتبی اردشیری

 

 ‌اکران دوم نوروز، همیشه یکی از اکران های پرطرفدار از جانب سینماگران بوده و توانسته شادابی اکران نوروزی را در خود منعکس کند. اکرانی که پیش از آغاز فصل امتحان دانش‌آموزان بوده و امسال با توجه به برگزاری جام‌جهانی، این بازه، طلایی تر هم به نظر می رسد، چرا که با ورود به خرداد و برگزاری امتحانات و جام جهانی، شمار مخاطبان سینمارو، به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد و تهیه‌کنندگان ترجیح می‌دهند فیلم خود را در بازه طلایی اردیبهشت به روی پرده ببرند.

 

با مشخص شدن ترکیب فیلم‌های اکران دوم نوروز که بیش از نیمی از آنها قابل حدس بوده و نامزد اکران نوروزی بودند، مشخص شد وجه غالب این آثار، درام است : تگزاس، جشن دلتنگی، چهارراه استانبول، خجالت نکش، خوک و عصبانی نیستم، فیلم‌هایی است که تا چند روز دیگر به روی پرده می‌روند.«تگزاس» با توجه به افتادن کف فروش فیلم «فراری» از چهارشنبه، جایگزین این فیلم شد، «جشن دلتنگی» هم شاید از چهارشنبه آینده به جای «خرگیوش» اکران شود.«فیلشاه» نیز به احتمال، چهارشنبه آینده با سرگروهی آزادی خداحافظی کرده و «چهارراه استانبول» جایگزین آن می‌شود، در حالی که سه فیلم «مصادره»، «به وقت شام»، «لاتاری» و «لونه زنبور» به این زودی‌ها از کف فروش نمی‌افتند و تازه، دور جدید اکران خود را آغاز کرده‌اند و به فروش‌های خیره‌کنندهای نیز دست یافته اند، به طوری که هر یک از این فیلم ها، در طول یک هفته، نزدیک به دو میلیارد فروش دارند که فروش روزانه آنها تقریبا 270 میلیون است .

     تگزاس
«محمد اطیابی» سال‌ها بود که قصد داشت «من سالوادور نیستم» را در برزیل کارگردانی کند که این کار، بنا به دلایلی که هیچ‌گاه رسانه‌ای نشد، هر بار به تاخیر می افتاد.تا اینکه تهیه کنندگان تصمیم گرفتند با تغییر کارگردان (منوچهر هادی)، فیلم را در برزیل استارت بزنند که به یک فروش باورنکردنی رسید و در روزگاری که فیلم ها حتی به فروش یک میلیاردی نمی رسیدند، بیش از 16 میلیارد فروخت. بعد از آن اتفاق، اطیابی «تگزاس» را با همان مولفه های موقعیت محوری در برزیل شروع کرد. او از زوج «پژمان جمشیدی» و «سام درخشانی» بهره برده و البته «حمید فرخ نژاد» که این سال ها یکی از بازیگران پول ساز سینما بوده نیز در فیلم حضور دارد.

     جشن دلتنگی
بر روی کاغذ، شاید ضعیف ترین گیشه در اکران دوم نوروز به این فیلم تعلق داشته باشد.یک درام اصطلاحا به روز و در رابطه با شبکه های مجازی که حتی نمایش آن در جشنواره نیز نتوانست توجهی را به خود جلب کند.بابک حمیدیان، مینا ساداتی و محسن کیایی، بازیگران این فیلم هستند.

     چهارراه استانبول
فیلم «مصطفی کیایی» به اندازه اسمش، خوب از آب درنیامده و نام فیلم، جلوتر از محتوای آن است.البته برخلاف اظهارات کارگردان، منتقدان معتقدند، فیلم تنها با هدف گیشه ساخته شده، فیلمی که کیایی اعلام کرده سه میلیارد برای تولید آن هزینه کرده و در نتیجه باید بالای 10 میلیارد بفروشد تا به سودآوری برسد.رقمی که انتظار می‌رود فیلم با توجه به موضوع خود و حساسیت‌هایی که برای مردم دارد، خیلی زود به آن رسیده و انتظار شکستن رکورد 21 میلیاردی «نهنگ عنبر 2» نیز از آن می‌رود که با اکران طولانی که شاید به تابستان هم برسد. بهرام رادان، محسن کیایی و سحردولتشاهی، بازیگران این فیلم هستند.

     خجالت نکش
یک کمدی پاستوریزه و تاحدودی حوصله سربر برای مخاطب امروز که ریتم به شدت کند و آزاردهنده‌ای دارد و گویی برای مخاطبان زیر 15 سال ساخته شده است.با این حال فیلم توانست طی رقابت با دو فیلم «مصادره» و «امیر»، سیمرغ بهترین فیلم اول جشنواره سی وششم را از آن خود کند.احمد مهران فر و شبنم مقدمی، بازیگران اصلی نخستین فیلم «رضا مقصودی» هستند.

     خوک
درام تلخ «مانی حقیقی» در سکوت خبری ساخته شد و سرو صدایش، پس از انتخاب در بخش مسابقه جشنواره برلین، درآمد.فیلمی که نقدهای بسیاری را از منتقدان حاضر در آن جشنواره دریافت و این فستیوال را دست خالی ترک کرد.آنچه مشخص شده، این است که حقیقی در این فیلم نیز به مانند دیگر آثارش، تجربه جدیدی را رقم زده و داستانی غیرخطی را برای روایت برگزیده است.

     عصبانی نیستم
این برای پنجمین بار است که «عصبانی نیستم» قرار است اکران شود،  آن هم نه اکرانی بر اساس گمانه‌زنی بلکه اکران قانونی که شورای صنفی نمایش، تاریخ خاصی را برای آن تعیین کرده درست مانند تاریخ فعلی که قرار است این فیلم پس از پایین آمدن کف فروش «لونه زنبور» به سرگروهی سینما ایران اکران شود.فیلمی که حساسیت‌های بسیاری راجع به آن شکل گرفت و مطمئنا کنجکاوی‌های مردم برای تماشای فیلمی که سال‌هاست می‌شنوند در بایکوت است، منجر به یک گیشه طلایی برای آن خواهد شد. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/72057

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی