ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دماسنج بورس دم کرد

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸
شاخص بازار سرمایه با رشد 5721 واحدی از مرز 200 هزار واحد گذشت

 دوران جدید بورس تهران با فتح قله 200 هزار واحدی شاخص شروع شد.  عبور از مرز 200 هزار واحد اتفاقی بود که شاخص کل در 9 مهر 97 به آن نزدیک شده بود ولی هرگز موفق به عبور از آن نشده بود. بعد از روزهای رویایی بورس تهران در اواخر شهریور تا اول مهر 97، شاخص وارد دوران اصلاحی خود شد که چند ده هزار واحد ریزش داشت. 

بالا و پایین شدن شاخص بورس تا روزهای پایانی سال گذشته ادامه داشت ولی از اواخر اسفند 97 بود که اوج گیری شاخص شروع شد. روند رو به رشد بازار سرمایه در سال جاری هم ادامه داشت و در نهایت روز گذشته با جهش پنج هزار و 721 واحدی شاخص، رکورد جدیدی در تاریخ بازار سهام کشور ثبت شد. در این جهش فوق‌‌العاده،  بانک تجارت بیشترین تاثیر را داشت و با معاملات سنگینی که در پایان بازار داشت، به تنهایی 600 واحد در رشد شاخص تاثیرگذار بود. با این حال این نماد روز گذشته بازگشایی نشد و پس از آنکه مچینگ آن در آخرین لحظه فعالیت بازار انجام شده، معاملات آن به روزهای آینده موکول شد. به موجب همین بازگشایی، شاخص بورس در آخرین دقایق معاملات، تاثیری ۶۰۲ واحدی از این نماد پذیرفت و به انتظار ادامه معاملات در روز آتی نشست.

در هر حال،26 فروردین 98 یک روز مهم بود. بازار سهام کشور که در دو ماه اخیر و به مدد رشد خوب سودآوری در نـمادهــای بـنـیـادی و همچـنـیـن خوش‌بینی به افزایش قیمت دلار که نقشی موثر بر رشد سودآوری شرکت‌ها و افزایش ارزش جایگزینی دارد و با رشدی شتابان روبه‌رو بوده است، توانست از سقف تاریخی شاخص  که در سال ۹۷ تشکیل شده بود، عبور کند. به این ترتیب، این اولین بار در تاریخ بازار سرمایه است که شاخص کل وارد کانال ۲۰۰ هزار واحدی می‌شود؛ رویدادی که حکایت از هموار شدن مسیر پیش‌روی قیمت‌ها در سال جاری داشته و می‌تواند با هموار کردن موانع روانی بر سر راه شاخص بورس، نقشی موثر بر خوش‌بینی معامله گران ایفا کند. حال باید صبر کرد و دید مسیر حرکت مهم ترین نماگر بازار سهام در روزهای آتی به کدامین سو خواهد بود. انتشار صورت‌های مالی ۱۲ ماهه شرکت‌های بورسی روی کدال و رشد EPS شرکت‌ها نسبت به سال گذشته مخصوصا شرکت‌هایی که صادرات محور بودند با اقبال سرمایه‌گذاران روبه‌رو کرد و سبب شد تقاضا به مراتب نسبت به عرضه رشد کند و قیمت‌ها متعاقب با آن افزایش یابد.

معاملات بورس تهران روز دوشنبه در حالی پایان یافت که نمادهای بانک‌ها با مجموع ارزش معاملات ۲۶۱ میلیارد تومانی، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های شیمیایی، کانه‌های فلزی، فلزات اساسی و فراورده‌های نفتی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/92987

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی