ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دقیقه ۹۰ گل می‌خوریم

تاریخ درج : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 
هشدار وزیربهداشت: کرونا چموش‌تر شده است

وزیــــربـــهـداشـــت بــا ابــرازنــگــرانـــی از عادی‌انگاری کرونا از سوی مردم و برخی مسئولان و فشار برای برخی بازگشایی‌ها، گفت: با این روالی که اکنون می‌بینم، ما دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین گل خواهیم خورد. دکتر سعید نمکی در حاشیه برنامه کشوری شدن طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، با حضور در جمع خبرنگاران، درباره وضعیت کرونا در کشور و همچنین در پایتخت، بیان کرد: در روزهای اول کرونا دیدیم که پزشک و پرستاران ما با سختی کار می‌کنند. متاسفانه عده‌ای این دستاورد بزرگ را ساده انگاشتند و تصور کردند که به راحتی همه چیز مهار شد و دیگر کرونا نداریم.وزیربـهـداشـــت گـفـت: من دیروز به مشهد مقدس مشرف شدم و واقعا در رفت‌وبرگشت صحنه‌های غم‌انگیزی دیدم. در هواپیمایی سوار شدم که مردم کیپ تا کیپ نشسته بودند، گرچه ماسک را هم همکاران پرواز می‌دادند؛ اما از آنجا که یک ربع تا پرواز طول کشید، ماسک‌ها را برمی‌داشتند و در فضایی دم کرده با یکدیگر صحبت می‌کردند. هرکسی از سرزمینی آمده بود. این موضوع برای من به‌عنوان وزیربهداشت که بعد از سه ماه، اولین سفرم را می‌رفتم و شما رسانه‌ها می‌دانید که طی این چند ماه ما چه کشیدیم تا غول پریشان و وحشی را مهار کردیم و تمام روح و روانمان گرفته شد، عجیب بود. تمام این وضعیت به روح و روان من مانند شلاق بود که این چگونه نشستن و فاصله‌گذاری است. در صحن حرم‌ مطهر هم به نحوه دیگری غصه خوردیم.

کرونا چموش‌تر شده است

وزیربهداشت با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر ضعیف‌تر و آرام‌تر شدن فعالیت کرونا، گفت: این ویروس نه تنها آرام‌تر و نجیب‌تر نـشـده، بلکه به مراتب نانجیب‌تر شده است. ما در خوزستان می‌بینیم که جوان از بین می‌رود. در سیستان‌وبلوچستان افراد ۳۲ ساله و ۴۰ ساله را از دست دادیم. سه روز پیش در بندرعباس پرستار ۴۲ ساله ما فوت کرد؛ هیچ بیماری زمینه‌ای هم نداشت و از بین رفت. بنابراین ویروس نه تنها آرام نشده، بلکه یک چهره چموش‌تری را هم در برخی جاها از خودش بروز داده؛ بنابراین مسئله بسیار جدی است و خواهشم این است که مردم کرونا را جدی بگیرند.به گزارش ایسنا، نمکی ادامه داد: متاسفانه دو اتفاق بد در حال وقوع است؛ یکی اینکه مردم فکر می‌کنند کرونا تمام شده است. این تصور مردم برای ما دو پیام دارد؛ یکی اینکه وقتی مردم دل به دریا می‌زنند، خاطرشان جمع است ‌که حکومت، دولت‌ و وزارت بهداشت کنارشان هست و برای ما پیامی مثبت است که مردم به دولت و وزارت بهداشتشان اعتماد دارند؛ اما یک پیام منفی هم دارد و آن اینکه مردم نمی‌دانند کرونا می‌تواند به همین راحتی بازگردد. بارها این موضوع را اعلام کرده‌ام که با این روالی که اکنون می‌بینیم، ما دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین گل خواهیم خورد و به‌تازگی هم این را به رئیس‌جمهور عرض کردم که یکی از نگرانی‌های عمده من عادی‌انگاری کرونا از سوی مردم است. نمکی تاکید کرد: دوم اینکه متاسفانه برخی مسئولان هم تصور کرده‌اند که کرونا تمام شده و همواره به من فشار می‌آورند که اینجا و آنجا را باز کنیم. آقایی از فلان ستاد یا فلان وزارتخانه باورشان شده که همه چیز عادی‌ است؛ همه جا را راه بیندازیم. فلان لیگ را راه بیندازیم و...؛ اینطور نیست، کرونا نه تنها تمام نشده، بلکه هر لحظه ممکن است دچار پیک خطرناک شویم.

کرونا با گرما از بین نمی‌رود

نمکی ادامه داد: از طرفی باوری غلط شکل گرفته بود که در فصل گرما کرونا جمع می‌شود که این باور غلط به دلیل نگاهی بود که به اجداد قبلی این ویروس مانند سارس و مرس داشتیم. روز اول هم به همکارانم گفتم که این ویروس هیچ شباهتی به همکارانش ندارد و فریبش را نخورید.

۵۰ درصد مرگ‌ومیر کرونا طی روز گذشته برای سه استان بود

او خاطرنشان کرد: اکنون در استان‌های سیستان‌وبلوچستان، کرمانشاه و هرمزگان گرفتار پیک هستیم. ما مرگ‌ها را به زیر ۳۰ کاهش داده بودیم و این یعنی واقعا نفسمان گرفته شد تا این اتفاق افتاد؛ آن هم در اوج تحریم؛ اما دیروز ۵۰ درصد از مرگ‌هایمان برای سه استان بود. حال اگر خدایی نکرده این اتفاق استمرار پیدا کند، مرگ‌ها می‌تواند دوباره سه رقمی شود؛ تعداد قابل توجهی از عزیزانمان را از دست بدهیم و آبرویی که در عرصه بین‌المللی داریم، از دست بدهیم.

هر چه گفتیم، کسی گوش نکرد

وزیربهداشت ادامه داد: هرچه از مردم خواهش کردیم که عروسی و عزا برگزار نکنید، گوش نکردند و در استانی مانند خوزستان‌ همه مراسمی را برگزار کردند و قبیله‌ای آمدند و رفتند و روبوسی و هلهله کردند؛ اما ما می‌دانستیم که این برای شیون‌های آینده زنگ‌خطری است. هرچه هم گفتیم متاسفانه کسی گوش نکرد. نمکی گفت: وقتی یک آمار مرگ به من گزارش می‌دهند، نه به این خاطر که به عنوان وزیر بهداشت مورد مواخذه‌ام، بلکه خودم را فرزند یا عضو خانواده هر شهروند ایرانی می‌دانم که می‌میرد و غم آن همچون خنجر در دلم فرو می‌رود. در هفته گذشته تمام همکاران ستادی آواره استان‌هایی بودند که روند ابتلا در آن‌ها صعودی بوده و من‌هم شب تا صبح با آنها در تماس بوده‌ام. مدیریت این کار بسیار سخت است. کشوری در اوج تحریم، با بی‌پولی و گرفتاری و هزار دغدغه باید کرونا را مدیریت کند.

به جان خودتان و همکارانم رحم کنید

او افزود: ما هم‌زمان با اینکه داریم کرونا را جمع می‌کنیم، گیر سایر بیماری‌های عفونی و هر ساله هم می‌افتیم. وقتی همه خوشحال‌اند که امسال در سیستان‌وبلوچستان بـارنـدگــی خوب بوده، ما گرفتار آب‌های راکد و مالاریا هم می‌شویم. باید همه اینها را ببینیم و نمی‌توان از یکی از این مسائل غفلت کرد. به همین دلیل از مردم خواهش می‌کنم که کمی به ما و همکاران من و به جان خودشان رحم کنند؛ فاصله‌گذاری را جدی بگیرند، استفاده از ماسک را جدی بگیرند. حتی می‌بینم که برخی از اصحاب رسانه هم ماسک را جدی نمی‌گیرند؛ زیرا هوا گرم است و خسته می‌شوند. ما هم خسته می‌شویم. فکر کنید که ما چقدر باید در طول شبانه‌روز تحمل کنیم. خواهشم این است که مردم بدانند کرونا تمام نشده و هر لحظه ممکن است دوباره ما را غافلگیر کند.

افزایش کرونا در تهران

وزیر بهداشت گفت: در تهران علائمی از افزایش را به ما گزارش می‌کنند. البته همه ما در برج‌های مراقبت متعددی که طراحی کردیم، شبانه‌روز وضعیت را دیدبانی می‌کنیم. او با بیان اینکه با وجود همه امکانات تشخیصی و آزمایشگاهی که ایجاد کردیم، نباید غفلت کنیم، گفت: ایجاد این امکانات به این معنی نیست که اگر لحظه‌ای غفلت کنیم، ضربه نمی‌خوریم. ما با پوریای ولی و تختی کشتی نمی‌گیریم، بلکه با ویروس چموشی کشتی می‌گیریم که نگاه نمی‌کند در کجای بدن التهاب هست و به آنجا نفوذ نکند، بلکه او نگاه می‌کند که از کجا بهتر می‌تواند لطمه بزند و آنجاست که ما را گرفتار کرده و مرگ و میر را بالا می‌برد.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109533

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی