ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

دغدغه امنیت در نوآوری فیسبوک

تاریخ درج : یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
ادغام پلتفرم های فیسبوک قابلیت‌های زیادی برای کاربران دارد

لیلا مقیمی

 

چندی پیش روزنامه نیویورک تایمز از ادغام پلتفرم‌های اینستاگرام و واتساپ و فیسبوک با یکدیگر و یکپارچه سازی آنها از سوی کمپانی فیسبوک خبر دارد. این اتفاق که قرار است در اواخر سال ۲۰۱۹ یا اوایل ۲۰۲۰ اجرایی شود، برای کاربران امکان برقراری ارتباط بین این چند پلتفرم را به وجود می‌آورد؛ امکانی که افراد برای تعامل با یکدیگر یا انتشار محتوا دیگر نیازی به داشتن هر سه اپلیکیشن ندارند. البته آن طور که کمپانی فیسبوک می گوید اگرچه این پیام‌رسان‌ها به نوعی با هم ادغام می شوند، اما به‌طور مستقل نیز به سرویس‌دهی خود ادامه خواهند داد. همچنین صاحبان این پلتفرم ها مدعی هستند که با یکپارچه سازی این سه مسنجر، در هر سه اپلیکیشن مبنای رمزنگاری End-to-End برای پیام ها اجرا خواهد شد تا اطلاعات کاربران بتوانند در امنیت کامل منتقل شده و حریم خصوصی آنها به بهترین شکل ممکن رعایت شود.

 

 

فیسبوک در بیانیه ای اعلام کرد، بهترین تجربه‌های پیام‌رسانی را که می توان ساخت، طراحی کرده و مردم را با قابلیت ارسال پیام سریع، ساده، قابل‌اعتماد و خصوصی همراه کرده است. با اشکان کاظمی، کارشناس فضای مجازی درباره ادغام پلتفرم‌های فیسبوک و چگونگی و امکاناتی که این قابلیت در اختیار کاربران می گذارد، گفت و گو کرده ایم.

 

ادغام پلتفرم های فیسبوک و واتساپ و اینستاگرام که به تازگی از سوی کمپانی فیسبوک مطرح شده،  چه امکانات و قابلیت های جدیدی را می تواند برای کاربران فضای مجازی به همراه داشته باشد؟ 
فیسبوک از مدت ها قبل، فقط یک شبکه اجتماعی محتوا محور بود، اما پس از مدتی واتساپ و اینستاگرام را خرید. بعد از این، کمپانی فیسبوک آرام آرام همراه با ترندهای روز حرکت کرد.  این شرکت حالا به این نتیجه رسیده که هر کدام از انواع پلتفرم هایی که دارد،  تنها قادر به رفع یکی از نیازهای مخاطبان است. برای مثال،  مسنجر و واتساپ به کاربر امکان پیام رسانی را می‌دهند و اینستاگرام نیز قابلیت گردش و تولید محتوا را  مهیا می کند.  از سوی دیگر خود فیسبوک که یک شبکه اجتماعی مربوط به نسل گذشته است کم‌کم،  از رده خارج می‌شود. پس این کمپانی تصمیم دارد با یکپارچه‌سازی پلتفرم هایی که زیر مجموعه اش قرار دارند،  همه امکانات آنها را به صورت یکجا و همزمان به کاربران عرضه کند. کاری شبیه به خدماتی که اکنون تلگرام در اختیار کاربرانش قرار می دهد. برای مثال این شبکه اجتماعی با قابلیت ایجاد کانال،  امکان انتشار یا دنبال کردن محتوا را فراهم کرده است.  از طرف دیگر مخاطبان می توانند در فضای آن،  به راحتی با یکدیگر چت کنند.  تلگرام همچنین یک زیر ساخت باز دارد. همین هست که تلگرام را به پلتفرمی تبدیل کرده که تمامی نیازهای افراد را برطرف می کند. حالا فیسبوک هم  می خواهد چنین فرایندی را دنبال کند؛ فرایندی که هم به نفع کمپانی خودش و هم کاربرانی است که از پلتفرم هایی نظیر واتساپ و اینستاگرام و مسنجر یا خود فیسبوک استفاده می کنند؛  به ویژه کاربران ایرانی که اکنون، برای دسترسی به تلگرام با محدودیت‌های زیادی مواجه هستند و باید از فیلترشکن یا نسخه‌های ایرانی این پیام رسان استفاده کنند.  در واقع با این اتفاق،  کاربران نیازهای رسانه ای،  تجاری،  خبری،  سرگرمی و...  را برطرف خواهند کرد. این کمپانی چند ماه پیش نیز دو موسس اینستاگرام را عوض کرد تا بتواند اهدافش را بهتر و با حاشیه کمتر دنبال کند.

 

یکپـارچـه‌سازی کاربـــران اینستــاگرام و فیسبوک با واتساپ برای کسانی که ترجیح می‌دهند از هر برنامه جداگانه استفاده کنند، مشکلی پیش نمی آورد؟
خیر،  به هرحال کمپانی فیسبوک تمام امکانات را در اختیار کاربر قرار می دهد.  حال این بسته به انتخاب افراد است که تمایل دارند چگونه از آن استفاده کنند؛  مثلا برای سرگرمی یا پیام رسانی یا انتشار محتوا و....

 

 امنیت و حریم خصوصی کاربران چطور؟  آیا با ادغام این پلتفرم ها امنیت کاربرها به خطر نمی افتد؟
خیر، از آنجا که یک کمپانی واحد این پلتفرم‌ها را ادغام و مدیریت می‌کند،  تهدیدی در این زمینه وجود ندارد.

 

 اما کمپانی فیسبوک، چندی پیش به سوءاستفاده از اطلاعات کاربرانش متهم شد!
اکنون نیز این اتفاق ممکن است رخ دهد.  چراکه بسیار ساده انگارانه است اگر خیال کنیم، این کمپانی این همه هزینه برای نگهداری و ذخیره اطلاعات کاربران می کند،  اما استفاده ای از آنها نمی‌برد.  به هرحال کمپانی فیسبوک از این اطلاعات برای اهداف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و...  استفاده می‌کند.  حال ممکن است بخشی از آنها  آشکار و افشا شود و بخش دیگر همچنان پنهان بماند.

 

ادغام این پلتفرم ها چگونه صورت خواهد گرفت؟ آیا پیکره‌بندی و تنظیمات این شبکه‌های اجتماعی نیز تغییر  می کند؟
احتمالا در این ماجرا باید منتظر نوآوری هایی از سوی شرکت فیسبوک باشیم. من فکر می کنم اینطور نباشد که همه پلتفرم ها با یکدیگر ترکیب شــوند،  بلکه مفاهیم آنها یکپــارچــه می شــود و فرد پروفایلی خواهد داشت که به واسطه آن از قابلیت‌های فراوانی استفاده می کند. اما فراموش نکنیم تغییر همیشه چالش برانگیز است و در وهله اول، ممکن است با اعتراض‌هایی روبه رو شود، اما به نظر می رسد سیاستی که فیسبوک دنبال می‌کند، درست است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/90586

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی