ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

درمان خانگی کبدچرب

تاریخ درج : یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
سبزیجات از موثرترین خوردنی‌ها برای رفع اختلالات کبدی است

لیلا کهلانی

 

 

کبد چرب از جمله بیماری هایی است که امروزه به شدت رو به افزایش است و هر چند در اوایل بیماری خطری برای فرد مبتلا ندارد، اما در دراز مدت می‌تواند خطر مهمی به شمار رود. از این رو توصیه هایی را از سوی دکتر مهناز نادری، کارشناس بهداشت خانواده ارائه می کنیم. وی ضمن توضیحی راجع به کبد چرب و علائم آن، در خصوص درمان خانگی آن که چند خوردنی مفید است، اشاره می‌کند.

 

 

 علائم بيماری کبد چرب: کبد چرب ساده به طور معمول به شکل اتفاقی کشف می‌شود و 70 تا 80 درصد بیماران مبتلا به آن نشانه‌ ای ندارند و برای بیماری‌ های دیگر به پزشک مراجعه می‌ کنند که پزشک بر حسب اتفاق متوجه کبد چرب آنها می ‌شود،  اما گاهی احتمال دارد بیمار علاوه بر احســـاس خستگی، درد هایی در ناحیه کبد داشته باشد. امروزه به علت اتخاذ برنامه غذایی ناسالم، کبد چرب شایع شده است. کبد چرب همانند چربی شکم نیست و نباید آن را مشکل ساده کبدی تلقی کرد. لازم است به محض مشخص شدن بیماری، درمان را شروع کرد. زیرا به مرور زمان لایه ‌های چربی روی کبد رشد می ‌کند و سوء‌ هاضمه شدید به وجود می ‌آورد. بیشتر افراد متوجه بیماری خود می‌ شوند، اما چندان به موضوع درمان آن توجه نمی‌ کنند. برای کسب نتیجه بهتر در درمان این بیماری توصیه ‌هایی می‌شود: 

 

      سبزیجات سبز
سبزیجات سبز را که فاقد چربی است، مصرف کنید. سبزیجات سبز سرشار از آنتی ‌اکسیدان است که سموم را از بدن دفع می ‌کند. بهتر است بدانید که افزودن سبزیجات به برنامه غذایی روزانه یکی از بهترین راه ‌های مقابله با سندروم چربی کبد است.

 

        سیب
سیب از میوه هایی است که حامل ویتامین C است و تراکم اضافه چربی در کبد را از بین می‌برد. در واقع تراکم چربی در کبد، عملکرد کبد را کند می ‌کند.

 

        کلم پیچ
 این گیاه برگ‌ دار سرشار از منیزیم و آهن است. این دو ماده مغذی عناصر مهمی در روند ترمیم کبد دارند.

 

 

      ماست پروبیوتیک
این نوع ماست برای کبد مفید است. باید بدانید که باکتری ماست به کبد کمک می ‌کند تا دوباره آنزیم تولید کند.

 

      زردچوبه
 این ادویه خاصیت درمانی دارد. کورکومین آن کبد را از سموم تصفیه کرده و آلودگی ‌ها را از سلول ‌های کبد دفع می‌ کند.

 

      سیر و پیاز
 هر دو حاوی سولفور است و با آسیب‌ هایی که رادیکال‌ های آزاد در کبد ایجاد کرده، مقابله می‌ کند و روند رشد سلول‌ های جدید کبد را افزایش می ‌دهد.

 

      لیمو
آب لیموی تازه حاوی ویتامین C و آنتی‌اکسیدان است. مصرف آب لیمو به طور روزانه، سلول ‌های چرب کبد را سم ‌زدایی می ‌کند.

 

      توت
 انواع توت غنی از آنتی ‌اکسیدان است و کبد را ترمیم می‌ کند. برای دفع چربــی از سلول‌ های کبد، از انواع توت‌‌ها استفاده کنید.

 

      تره فرنگی
 کلروفیل و سولفور، دو نوع ماده مغذی برای کبد است که در این گیاه وجود دارد.

 

       خار مریم
 در طب قدیم از این گیاه برای درمان کبد استفاده می ‌شد. این گیاه، روند بازسازی سلول‌ های کبد را به خوبی تقویت می‌ کند.

 

      انجیر
هشت تــــا ۱۰ عــــدد بـــرگ انجیر معابد را بکوبید. سپس با آب سرد مخلوط کنید و بنوشید. در طب کهن هند این روش یکی از بهترین روش ‌های درمانی کبد چرب است.

 

 

      ممنوعیت ‌های غذایی
 غذاهای چرب: غذا های چرب را حذف کنید تا بیماری وخیم‌ تر نشود.
با مصرف غذا های چرب، ترشح اسید معده به طور چشم‌گیری کاهش پیدا می کند. بنابراین مصرف غــــذا هــــای چــرب باعث سوءهاضمه و حالت تهوع می ‌شود.
 ترشی: از مصرف مواد ترش مانند ترشی که برای کبد مضر است، بپرهیزید.
 الکل: یکی از علل عمده در شکل‌ گیری چربی کبد مصرف مشروبات الکلی است. بیشتر این نوشیدنی‌ ها چاق ‌کننده است و چربی اضافه آن در کبد رسوب می‌ کند.

 

      ورزش
پـــــیـــــاده ‌روی تـــنــــد برای سالم ماندن و بهبود عملکرد اعضای داخلی بدن مفید است. پیاده‌ روی کبد را سالم نگه‌می ‌دارد.ورزش ‌هایی مانند یوگا جریان گردش خون در شکم را افزایش می‌ دهد از این رو در بهبود عملکرد کبد موثر است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81435

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی