ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

خودمراقبتی برای سنگ کلیه

تاریخ درج : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

سنگ‌کلیه در انواع مختلف رسوبات سختی هستند که درون کلیه‌ها از نمک‌های اسیدی ساخته و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می‌شوند و بسته به نوع سنگ، درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. در ضمن سنگ کلیه به علل متفاوتی مثل سابقه خانوادگی و یا تغذیه نامناسب به‌وجود می‌آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می‌شود. در این باره ندا هاشمی نسب، کارشناس آموزش کارکنان مرکز بهداشت شماره یک اصفهان به چند توصیه می‌پردازد.

 

       کاهش سدیم: رژیم غذایی با سدیم بالا می‌تواند سنگ کلیه را تحریک کند. چون مقدار کلسیم را در ادرار افزایش می‌دهد. بنابراین یک رژیم غذایی کم سدیم برای بیماران مستعد سنگ توصیه می‌شود. توجه کنید که کل مصرف سدیم روزانه به 2300 میلی‌گرم محدود شود. اگر سدیم در گذشته به سنگ کلیه کمک کرده باشد، سعی کنید مصرف روزانه خود را به 1500 میلی‌گرم کاهش دهید. این برای فشار‌خون و قلب شما هم خوب خواهد بود.

 

       پروتئین حیوانی را محدود کنید: خوردن بیش از حد پروتئین حیوانی مانند گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و غذاهای دریایی، سطح اسید اوره را افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به سنگ کلیه شود. رژیم غذایی با پروتئین کم همچنین میزان سدیم سیترات را کاهش می‌دهد که ماده شیمیایی در ادرار است و به جلوگیری از تشکیل سنگ کمک می‌کند.اگر در معرض سنگ‌سازی قرار دارید، گوشت روزانه خود را محدود کنید.

 

       از غذاهای سنگ‌ساز پرهیز کنید: چغندرقند، شکلات، اسفناج، ریواس، چای و بسیاری از آجیل‌ها غنی از فسفات هستند که می‌توانند به سنگ کلیه کمک کنند. اگر از سنگ رنج می‌برید، پزشک شما ممکن است توصیه کند از این غذاها اجتناب کنید یا آنها را به مقادیر کمتری مصرف کنید.

 

       آب فراوان بنوشید: نوشیدن آب زیاد مواد مــوجــــود در  ادرار را که منجر به سنگ می‌شود، رقیق می‌کند. سعی کنید به اندازه کافی مایعات بنوشید. همچنین‌برخی نوشیدنی‌های اسیدی مانند لیموناد و آب پــــــــرتقال نیــــز کمک می‌کنند. سیترات نیز در این نوشیدنی‌ها به جلوگیری از تشکیل سنگ کمک می‌کنند.

 

       کلسیمی را پیدا کنید که به آن نیاز دارید: به‌دست آوردن مقدار کم از کلسیم در رژیم غذایی می‌تواند باعث افزایش سطوح اکسالات شود که باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شود. برای جلوگیری از این کار، اطمینان حاصل کنید که مقدار کلسیم لازم برای سنتان را دریافت می‌کنید.به‌طور ایده‌آل، به‌دست آوردن کلسیم از مواد غذایی مهم است، چون مصرف مکمل‌های کلسیم با سنگ کلیه مرتبط هستند. مردان‌50 ساله و مسن‌تر باید 1.000 میلی‌گرم کلسیم در روز داشته باشند، همراه با 800 تا 1.000 واحد بین‌المللی (IU)‌.

 

       سایر نکات: ورزش‌های سنگین برای بیماران کلیوی توصیه نمی‌شود مگر با اجازه پزشک متخصص. بیماران مبتلا به سنگ کلیه بهتر است غذاهای ملین بخورند، البته توجه داشته باشند ملین‌های قوی توصیه نمی‌شود و با خوردن انجیر و روغن زیتون در غذایشان کمی آن را ملین کنند.

 

هلو، زرد آلو و گلابی از جمله میوه‌های مضر برای این افراد است اما خیار، آلبالو، انجیر، انگور، خربزه از میوه‌هایی است که مصرف آن یک ساعت بعد از غذا برایشان توصیه می‌شود.گوشت شتر، گاو، گوساله، گوشت‌های مانده و ماهی شور برایشان مضر است اما مرغ، جوجه و گوشت پرندگان برای این دسته از افراد مناسب است .زیتون پرورده، کرفس، عسل، مویز، فلفل، نوشیدنی مانند عرق بهار‌نارنج مفید است. کله‌پاچه، حلیم، رشته، غذاهای مانده و فریزری، قارچ، غذاهای کنسروی، بادمجان و تخم‌مرغ آب‌پز برایشان مضر است و در مقابل غذاهایی که نمک کمی دارند،  زرده تخم‌مرغ نیمه برشته شده و غذاهایی که با گوشت پرندگان و روغن کنجد یا روغن بادام باشد، برای این افراد توصیه می‌شود‌./گروه سلامت

url : http://www.isfahanziba.ir/node/90265

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی