ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

خبر + کتاب

تاریخ درج : شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

«حقیقت و زیبایی» به چاپ سی و پنجم رسید
 نشر مرکز سی‌وپنجمین چاپ کتاب «حقیقت و زیبایی: درس‌های فلسفه هنر» نوشته بابک احمدی را با شمارگان هزار نسخه، ۵۹۲ صفحه و بهای ۵۵ هزار و ۸۰۰ تومان در دسترس مخاطبان قرار داد.به گزارش مهر،سی‌وچهارمین چاپ این کتاب در سال گذشته (۱۳۹۶) با شمارگان هزار نسخه و بهای ۴۵ هزار و ۹۰۰ تومان منتشر شده بود. چاپ ۳۳ این کتاب نیز در سال ۹۶ با شمارگان هزار نسخه و بهای ۴۲ هزار و ۹۰۰ تومان روانه کتابفروشی‌ها شد. احمدی در کتاب «حقیقت و زیبایی؛ درس‌های فلسفه هنر» در ۱۳ فصل و ۲۶ درس با روشی جدید مهم‌ترین مسائل زیبایی شناسی و فلسفه هنر را به مخاطبان آموزش می‌دهد. هرچند بر این کتاب نقدهایی وارد شده، اما این کتاب از نخستین منابع آموزشی آکادمیک در موضوع زیبایی‌شناسی و فلسفه هنر است.نویسنده در فصل نخست به بیان روش‌کاری و شرح مقولات و مفاهیم مورد بحث خود در این کتاب می‌پردازد. در فصل دوم با نام «دشواری‌های تعریف زیبایی» زیبایی و مفاهیم وابسته به آن در رساله‌های افلاطون، ارسطو و در ادامه فلوطین، ادموند برک و کانت، توضیح و شرح شده‌ است.
احمدی در فصل سوم با نام «هنر و روح دوران» به فلسفه هنر و فلسفه تاریخ هنر از دیدگاه هگل پرداخته‌است. فصل چهارم «از نگاه هنرمند» نام دارد و در آن مقام هنرمند از دیدگاه رمانتیک‌های آلــمـانـی، شلـیـنـگ، شوپـنـهـاور و نیـچـه، بـررسـی شده‌است. فصل پنجم با نام «زمینه اجتماعی اثر هنر» به تحلیل دیدگاه‌های اندیشمندانی چون مارکس، انگلس، گئورگ لوکاچ و آنتونیو گرامشی درباره زمینه‌های اجتماعی هنر اختصاص دارد.«هنر و مدرنیته» نیز عنوان فصل ششم کتاب است و در آن مدرنیسم از منظر تئودور آدورنو، نقد این اندیشمند از زیبایی شناسی و دیدگاه‌های زیبایی‌شناختی والتر بنیامین و برتولت برشت، بررسی و تحلیل شده ‌است.احمدی در فصل هفتم کتاب با نام «از بیانگری تا شکل» با توضیح مفهوم «بیانگری در هنر» به بیان نظریات «بندتو کروچه» و «رابین جرج کالینگوود» در این‌باره پرداخته و در ادامه به بیان «نماد و بیانگری» از دیدگاه ارنست کاسیرر و همچنین دیدگاه‌های زیبایی‌شناختی ویتگنشتاین پرداخته است. در فصل هشتم کتاب با نام «ساختار اثر هنری» دیدگاه‌های فرمالیست‌های روس و ساختارگرایان درباره هنر و نقد هنری و ادبی بررسی شده و در فصل نهم نیز با نام «ناخودآگاهی و هنر» دیدگاه‌های فروید و یونگ و همچنین زیبایی‌شناسی از منظر سوررئالیست‌ها تشریح شده‌ است.«تاویل و دریافت مخاطب» عنوان فصل دهم کتاب است که در آن ضمن بحث‌هایی درباره میزان اثرپذیری مخاطب، ریشه‌های «زیبایی شناسی دریافت» و دیدگاه‌های یاس و آیزر و همچنین تاویل از منظر گادامر و پل ریکور، برای مخاطب باز شده‌ است.فصل یازدهم کتاب به بحث و بررسی درباره شیوه‌های برخورد با اثر هنری و دیدگاه‌های مارشال مک‌لوهان و ژان بودریار در این حوزه اختصاص دارد. «معمای معنا» نیز عنوان فصل دوازدهم کتاب است و در آن نسبت حقیقت و هنر از منظر ژاک دریدا و مفهوم «متافیزیک حضور» این اندیشمند تحلیل شده‌است. در نهایت فصل آخر کتاب نیز با نام «راز اثر هنری» دیدگاه‌های مارتین هیدگر، فیلسوف شهیر آلمانی تحلیل و شرح شده‌ است. بحث هایدگر از گوهر شعر و نظرش درباره شعر هولدرلین، شاعر آلمانی نیز دیگر مبحث این فصل است.در این فصل نیز برای نخستین بار در منابع فارسی زیبایی شناسی از دیدگاه برترین فیلسوف قرن، یعنی مارتین هایدگر و نظریه‌های ادبی او در زمینه هستی‌شناسی شعر به مخاطبان ارائه شده بود. هرچند که پس از این کتاب نیز عمده آثار هایدگر به‌ویژه کتاب مهم او در زمینه زیبایی شناسی با نام «سرآغاز کار هنری» منتشر شد و کتاب‌ها و تک نگاری‌های متعددی نیز در موضوع منظومه فکری هایدگر در دسترس مخاطبان قرار گرفت، اما بازهم تحلیل احمدی اهمیت خود را از دست نداده است.نشر مرکز نخستین انتشار «حقیقت و زیبایی» را در سال ۱۳۷۴ با شمارگان دو هزار نسخه، ۵۹۲ صفحه و قیمت یک‌هزار و ۸۰۰ تومان منتشر کرده بود.

 

انتشار جدیدترین رمان آذرآیین
رمان جدید قباد آذرآیین با نام «فوران» توسط انتشارات هیلا منتشر و راهی بازار نشر شد. آذرآیین از جمله نویسندگان بومی ایران است که داستان‌هایش عموما درباره اقلیم و خاستگاهِ او یعنی منطقه مسجدسلیمان و همچنین موضوع استخراج نفت از این منطقه نفت‌خیز است. از این نویسنده پیش از این، کتاب‌های داستانی «چه سینما رفتنی داشتی یدو !»، «داستان من نوشته شد»، «من... مهتاب صبوری»، «زنده به عشق»، «عقرب ها را زنده بگیر» و «هجوم آفتاب» چاپ شده‌اند. «فوران» درباره فوران نفت در منطقه مسجدسلیمان و زندگی سه نسل از یک خانواده است. به این ترتیب بستر تاریخی این داستان از زمان کشف و استخراج اولین چاه نفت ایران در مسجدسلیمان تا روزگار کنونی را در بر می‌گیرد. بسیاری از مطالب و اتفاقات درون داستان «فوران» تجربه‌های زیسته و حوادثی هستند که آذرآیین از کودکی تا بزرگسالی خود در مسجدسلیمان دیده است. رمان «فوران» دو بخش اصلی دارد که فصل‌های مختلفی را به اسم اعضای خانواده مورد نظر در این داستان، در بر می‌گیرند. این رمان با ۲۸۸ صفحه، شمارگان ۷۷۰ نسخه و قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84505

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی