ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

خبر + خوان

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸

شکارچی زن  نداریممحیط بان زن نمی‌خواهیم

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: برنامه‌ای برای جذب محیط‌بان خانم نداریم. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سرهنگ محبت‌خانی با اشاره به شایعات به وجود آمده درباره جذب محیط‌بان زن و شرایط سخت شغل محیط‌بانی و اینکه این شغل شرایط بدی همچون دوری از خانه دارد، افزود: از طرفی، مگر ما شکارچی زن داشته‌ایم که محیط‌بان زن بخواهیم؟او با اشاره به پیشنهاد پوشش کارشناسان آموزش در مدارس دخترانه تصریح کرد: برخی از رسانه‌ها از صحبت‌های من برداشت نادرست داشته‌اند، اما لازم می‌دانم یک‌بار دیگر به طور شفاف بگویم ما فقط در طرح «یک ساعت با محیط‌بان» در مدارس دخترانه از کارشناسان خانم با لباس محیط‌بانی به طور نمادین استفاده می‌کنیم.فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به جذب ۳۰۰ محیط‌بان در سال جاری ادامه داد: در طول ۱۰ سال آینده، جذب نیروی محیط‌بان خواهیم داشت و تا زمانی که تعداد محیط‌بانان، دو برابر تعداد کنونی شود، این روند ادامه دارد.

 

 

برگزاری هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست

مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست، شنبه 24 فروردین در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران شروع به کار کرد. به گزارش برنا، این نمایشگاه در سالی که به نام حمایت از تولید ملی مزین گشته است با هدف معرفی اهمیت و جایگاه موضوع محیط زیست و توسعه پایدار در تداوم و رونق تولید با حضور مجموعه های تولیدی-صنعتی و خدماتی، مراکز عالی -آموزشی و تحقیقاتی، شرکت‌های دانش بنیان، استارتاپ ها، مجموعه های فرهنگی و گردشگری، سازمان های مردم نهاد و نمایندگان برخی کشورهای خارجی به مدت چهار روز برگزار شده است.

بیش از 600 شرکت و نهاد در قالب هفت سالن در این نمایشگاه حضور دارند. در عین حال هر سالن به موضوعی خاص اختصاص یافته و نهادها و شرکت‌های مرتبط با آن موضوع در سالن حضور خواهند یافت.

رد پای آب، حیات وحش و تنوع زیستی، جنگل، سرزمین پایدار، هوای پاک، انرژی پاک و رد پای کربن و زمین پاک، شهر پایدار و جوامع پایدار از جمله موضوعاتی است که هر یک در سالن‌های مجزا موضوعات مختلفی برای بازدیدکنندگان به نمایش خواهند گذاشت.اختتامیه نمایشگاه عصر امروز، سه شنبه 27 فروردین همراه با رونمایی از آهنگی با مضمون محیط زیستی با اجرای علیرضا افتخاری برگزار خواهد شد. تقدیر از فعالان محیط زیست، محیط بانان فعال، صنایع سبز و غرفه های برتر، از دیگر برنامه‌ها در مراسم اختتامیه است.هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از تاریخ ۲۴ فرودین ۱۳۹۸ به‌مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در فضایی به مساحتی بیش از 10 هزار متر در حال برگزاری است.

 

 

«شمع» به محیط زیست خسارت می‌زند 

 

نتایج مطالعات نشان می‌دهد برخی هدیه‌ها مانند شمع می‌تواند برای طبیعت و محیط زیست مضر باشد. به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) ، این‌روزها استفاده از شمع در بسیاری از مکان‌ها و مراسمی همچون تولدها بسیار رایج است، اما آیا می‌دانید ضایعات آنها می‌تواند تا هزار سال بعد در طبیعت باقی بماند و تجزیه نشود. محققان دریافتند که زباله‌های باقی‌مانده از شمع‌های تزئین شده مراسم‌های مختلف، تا هزار سال در طبیعت باقی می‌ماند.نتایج گزارش‌ها حاکی از آن است که لایه با پوشش نازک روی شمع‌های کوچک وارمری از بدترین زباله‌های مرتبط با شمع‌هاست که به محیط زیست آسیب می‌رساند. شاید تعجب‌برانگیز باشد که در مراسمی مانند مراسم سال نو، میلیون‌ها شمع استفاده می‌شـــود که الــبــتـــه یک مــعــضل زیست‌محیطی است.برای مثال در انگلستان بیش از یک چهارم خانواده‌ها شمع خریداری می‌کنند تا در مراسم‌های مختلف از آن استفاده کنند و از آنجا که شمع‌ها ارزان هستند، برای هدیه دادن به یکدیگر استفاده می‌شوند. 

متوسط زمان سوختن یک شمع شش ساعت است، اما این شمع و بقایای آن تا هزار سال در محل دفن زباله‌ها باقی می‌مانند.به گفته محققان، افراد باید بدانند انتخاب این محصول می‌تواند تاثیرات جبران‌ناپذیری بر محیط زیست داشته باشد.علاوه بر بازیافت این محصول، پارافین که عنصر کلیدی در ساخت  بسیاری از شمع‌هاست، یک محصول جانبی از مشتقات نفت است، پس افزایش تقاضا برای این محصول، منجر به استفاده از منابع انرژی غیرقابل تجدید می‌شود و سوختن آنها می‌تواند گازهای گلخانه‌ای تولید کند. از این‌رو محققان، گزینه موم یا سویا را برای تولید شمع توصیه می‌کنند تا تاثیرات منفی آن بر محیط‌ زیست کاهش یابد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93055

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی