ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

خاکــریزهای مجازی

تاریخ درج : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
معرفی تعدادی از فعالین عرصه ایثار و شهادت در اصفهان

آسیه دهباشی

تا به حال با خود فکر کرده‌ایم به‌راستی جایگاه ایثار و شهادت در فضای مجازی ما کجا قرار دارد؟ در کنار معرفی بازیگران و هنرمندان و ... در این فضاها چقدر به معرفی شهدا پرداخته‌ایم؟ آیا هشتک‌های ایثار و شهادت ما با هشتگ های دیگر برابر است؟ چرا در فضای مجازی قهرمانان کشورمان را به عنوان قهرمان نشان نمی‌دهیم؟ چرا ارزش ها و عقاید شهدا را پنهان می کنیم؟ اینها همه سوالاتی است که پاسخ می خواهد و علاوه بر پاسخ، همت مسئولانی که شاید در زمان جولان شبکه های اجتماعی برای تخریب دین، فرهنگ و ارزش های ما به شدت از آن غافلند! با این حال؛  اما هنوز هستند آدم‌هایی که دغدغه این عرصه را دارند و با فعالیت‌های فرهنگی خود در عرصه مجازی، خوراک‌های خوبی برای ذهن‌های تشنه فراهم می‌کنند. برخی در میان این غفلت ها خود دست به کار شده اند تا در این میدان، افکار زیبای مردان را به نمایش بگذارند و دل های مردم را با خود همراه کنند تا مردانگی را لمس کرده و روح حقیقت جوی ملت را سیراب کنند.

مدیر سایت شهید حاج احمدکاظمی سال‌هاست با نام مستعار «عاکف» در این عرصه به طور اختصاصی به معرفی این شهید می پردازد و آنچه او را در این مسیر قرار داده است، جملاتی از وصیت نامه آن شهید است «پس از شهادت حاج احمد کاظمی در سال 84 در اینترنت در حال جست‌وجوی مطالبی درباره ایشان بودم که جمله ای از وصیت نامه او با این مضمون که "خداوندا روزی شهادت می خواهم که از همه چیز خبری هست الا شهادت" بسیار بر من اثر گذاشت.»

 

shahidkazemi.ir
سایتی که برای شهید کاظمی متولد شد
آن جمله از وصیت نامه او را چنان منقلب می‌کند که دو روز بعد از شهادت حاج احمد، وبلاگی راه‌اندازی و خاطرات و مصاحبه های او را در آن بارگذاری می‌کند «چهار سال وبلاگ با همین روند پیش رفت تا اینکه 20 فروردین سال 88، سایت shahidkazemi.ir را راه اندازی کردم.»پس از سایت با روی کار آمدن شبکه های اجتماعی فعالیت خود را در تلگرام و اینستاگرام هم ادامه می دهد «صفحه اینستاگرام شهید کاظمی 25 هزار و 500 دنبال کننده دارد. به علاوه در سال 92 برای اولین بار توانستیم صدای شهید کاظمی را در شبکه های گویا و اپراتورهای همراه به عنوان پیشواز راه اندازی کنیم و به مرور آنها را تکمیل کردیم؛  به نحوی که در حال حاضر 18 صوت از شهید کاظمی به عنوان پیشواز تلفن همراه قابل استفاده است.»در سایت شهید کاظمی بیش از 1500 عکس به علاوه فیلم و کلیپ‌های این شهید بارگذاری شده است و در واقع مجموعه و آرشیو کاملی از شهید کاظمی فراهم شده است «سایت ما شاید تنها سایتی است که به صورت اختصاصی فقط روی یک شهید و مطالبی که به نوعی مرتبط با اوست کار می‌کند.»زندگی با خاطرات شهید کاظمی به او آموخته است که بزرگترین درجه ایمان، اخلاص است « بارزترین ویژگی شهید کاظمی این بود که مخلصانه کار می‌کرد و رضایت خداوند برایش اصل بود. سیدعلی بنی لوحی درباره شهید کاظمی جملات بسیار زیبایی دارد «شهید احمد کاظمی اگر هیچ فایده‌ای نداشته باشد، حداقل برای لحظات تنهایی خوب است و می‌تواند پلی برای رسیدن به آن روشنایی رویایی باشد که خیلی وقت‌ها جوانان ما در آتش شوق رسیدن به آن می‌سوزند. احمد پله ای برای رسیدن به خداست.»

نیاز به حمایت معنوی داریم، نه مادی
اکثر سایت ها و کانال ها در حوزه ایثار و شهادت با هزینه‌های شخصی اداره می‌شوند و ارگان یا سازمانی خاصی حمایت نمی‌کند؛ هرچند گرداننده این سایت ها و کانال ها انتظار زیادی ندارند؛ چراکه معتقدند گرداننده اصلی این شبکه ها خود شهدا هستند «حقیقتا ما اعتقاد داریم که خود آنها هدایت می‌کنند و بارها حس کردیم تا زمانی که شهدا نخواهند حتی یک پیام ساده هم بارگذاری نمی‌شود اما منظور ما از پشتیبانی صرفا پیشتیبانی مادی نیست، ما نیاز به حمایت های معنوی داریم، ما در حال حاضر تنها در چند استان شناخته شده‌ایم که اگر نهادها و سازمان ها در انتشار و تبلیغ سایت ها، کانال ها و آهنگ های پیشواز شهدا کمک کنند، گام بلندی در ترویج فرهنگ شهادت و ایثار برداشته می شود.»سایت شهید کاظمی در اولین جشنواره فعالان سایبری ایثار و شهادت سال 91 رتبه اول کشوری را دریافت کرد؛  اما آنچه آنها را به کار بیشتر ترغیب می‌کند اینها نیست بلکه بازخورد و رضایت مردم از فعالیت آنهاست «مردم با پیشوازهای شهید کاظمی ارتباط بسیار خوبی برقرار کردند و در ماه حدود 8 هزار تا 10 هزار نفر صدای شهید کاظمی را به عنوان پیشواز خود انتخاب می‌کنند و مرتبا به دنبال صوت های جدید هستند. پیشوازها از نظر ریالی برای ما سود بسیار اندکی دارد؛  اما هدف ما تنها و تنها این است که صدای شهید به گوش مردم برسد.» در سایت و کانال شهید کاظمی پیشوازهای شهید حججی هم به چشم می خورد، از علاقه خاص محسن حججی به شهید حاج احمد کاظمی زیاد شنیده ایم تا آنجایی که آهنگ پیشواز گوشی همراه او همان قطعه معروف شهید کاظمی بود که می گفت «ما اهل اینجا نیستیم، ما اهل جای دیگر هستیم، باید برای آنجا تلاش کنیم....» او به طور واقعی اعتقاد پیدا کرده بود که ما اهل اینجا نیستیم« ایشان علاقه خاصی به شهید کاظمی داشت. ما کارت‌هایی چاپ کرده بودیم که در آن علاوه بر معرفی سایت، کد پیشوازهای شهید کاظمی هم بر روی آن درج شده بود. هربار آقا محسن را درگلستان شهدا یا جای دیگر می دیدیم، تعدادی از این کارت ها را به ایشان می‌دادیم و او هربار تعداد بیشتری را درخواست می کرد و می گفت اینها کم است، بیشتر بدهید.»

راه اندازی پویش# منو_حاج_احمد
در مدت این چند سال برای انجام این فعالیت ها هیچ‌گاه خود را به فرد یا نهاد خاصی وابسته نکرده است؛ چراکه معتقد است هزینه‌های این راه خود فراهم می‌شود «یک زمانی اواخر سال 89 مبلغ 60 هزار تومان برای هاست نیاز داشتم، در ذهنم چنین گذشت که به فلان سردار بگویم شما که با شهید کاظمی بوده اید مرا در این مسیر کمک کنید، این فکر فقط در ذهن من گذشت و چیزی طول نکشید که بنا به دلایل فنی سایت از دسترس خارج شد و چون آرشیو مطالب هم موجود نبود، تمام اطلاعات از بین رفت و سال 90 دوباره از صفر شروع کردم. از آن به بعد با خودم پیمان بستم که دیگر حتی فکر اینکه برای شهید کاظمی به کسی رو بزنم را از خودم دور کنم و از آن روز یک‌بار به صورت دلی به شهید کاظمی گفتم حاجی برسونید تا در این راه هزینه کنیم و الحمدالله هیچ وقت هم درنماندیم.»وقتی دست هایی برای کمک به سمت آنها دراز نمی‌شود، آستین ها را بالا زده اند تا خود به تنهایی حق شهدا را آنطور که شایسته است در فضای مجازی ادا کنند« به تازگی گروهی در تلگرام به نام فعالان سایبری ایثار و شهادت استان اصفهان ایجاد کردیم و رصد می‌کنیم تا دوستانی که در این عرصه فعالیت می کنند را شناسایی و بتوانیم تبادل لینک و کانال ها را انجام دهیم. همچنین پویش هایی چون # منو_حاج_احمد را به راه انداختیم که در فضای مجازی از آن استقبال بی‌نظیری شد، همچنین هدف ما این است که سایت، کانال و صفحه اینستاگرام شهید کاظمی را روز به روز غنی و پربارتر کنیم.»

shohada-esf.ir
ژن خوب در شهر شهیدان خدا

«شهر شهیدان خدا» نام سایتی است که رسول یزدانی 25 ساله راه اندازی کرده و با عشق از مردانی می‌گوید که عاشقانه پر کشیدند. یزدانی به سبب ژن خوب که همان پدر جانباز است از این عرصه دور نبوده؛ چراکه لحظه لحظه با دیدن پدر و خاطراتش یقین حاصل کرده که آنها جز رضای خدا طالب چیز دیگری نبودند.گویا دهه هفتادی ها در عرصه سایبری ایثار و شهادت به حق کم نگذاشته اند و ثابت کرده اند همزمان با پیشرفت تکنولوژی و پیچیده شدن ارتباطات بازهم بایستی گاهی برای ارتباط با خدا، شهدا را واسطه قرار دارد« با دوستان به گلستان شهدا زیاد می رفتیم و به سبب جانبازی پدر با بسیاری از شهدا و جانبازان آشنایی داشتیم، یک روز با خود گفتم من که زیاد به گلستان شهدا می آیم، اطلاعات خوبی هم در اختیار دارم پس بهتر است آن را به گونه ای در اختیار دوستان قرار دهم.» در ابتدا او تصمیم به چاپ کتابی در این باره می گیرد؛ اما سخنان حضرت آقا تصمیم او را تغییر می‌دهد« با شنیدن آن جمله معروف که فرمودند"من اگر قرار بود مسئولیتی را قبول کنم مسئول فضای مجازی کشور می شدم" در ذهنم جرقه ای ایجاد شد که در فضای مجازی فعالیت کنم. پیگیر شدم و از شهید سید حسین روح‌الامین معروف به سید شهدای کردستان که همیشه بر سر مزار او می رفتیم خواستم تا مرا برای انجام این کار کمک کند و این چنین سایت شهر شهیدان خدا راراه اندازی کردم.»

اولویت، معرفی شهدای کمترشناخته شده است
بیشتر به دنبال معرفی شهدایی است که اسمی از آنها نبوده یا کمتر شناخته شده‌اند و تمام تلاش و انگیزه‌اش انس دل‌ها با این شهداست «وصیت نامه، دست نوشته و عکس‌های شهدا را روی سایت بارگذاری می‌کنم، همچنین برای هر شهید یک طرح گرافیکی کار می کنم. از این طرح ها بسیار استقبال می‌شود. حتی در شهرهای دیگر هم این طرح ها را روی بنرها، جلد مجله ها و دفترها دیده ام و بازخورد بسیار خوبی داشته است.»یزدانی رسالت سایت ها را در حال حاضر ایجاد مطالب و طرح های مناسب می داند که کانال ها و شبکه های اجتماعی دیگر بتوانند به عنوان خوراک های مناسب از آن بهره ببرند« بازخوردها و مطالب و طرح هایی که از سایت ما بر روی کانال ها و سایت های مختلف قرار می‌گیرد، برای من بزرگترین انگیزه بوده و هست.»استقبال بی‌نظیر مردم و نظرات آنها او را به وجد می‌آورد« معلمی از کرمان در زیر یکی از مطالب نوشته بود مشکلی داشتم که شهیدی به خواب من آمد و گفت من محمدرضا حبیب الهی هستم فلان کار را انجام بده تا مشکلت حل شود به محض اینکه از خواب بیدار شدم در اینترنت نام این شهید را جست‌وجو و اسم او را در سایت شما پیدا کردم و خلاصه در مورد این شهید سوالاتی پرسید. من هم شماره برادر شهید حبیب الهی را به او دادم تا بیشتر آشنا شود.»

ما هرچه داریم، از گوشت و پوست و استخوان، همه از خود این شهداست
از درآمد و هزینه های کار که از او می پرسم به قول معروف جوابی دندان شکن می دهد «ما هرچه داریم، از گوشت و پوست و استخوان همه از خود این شهداست، این حداقل کاری است که می توانیم برای آنها انجام دهیم» زندگی اش با شهدا عجین شده است و تاثیرات مثبت وجود آنها را در تک تک لحظات زندگی حس می‌کند «هر موقع مشکل یا خواسته‌ای داشته‌ام جای دیگر نرفته‌ام مستقیم به شهدا مراجعه کرده‌ام و خدا را شکر همه آنها حل شده و مرا بسیار شیفته خود کرده اند.»در این مسیر با دو شهید بیش از همه ارتباط برقرار می‌کند یکی شهید سید حسین روح الامین است که به مدد او کار را آغاز و هرکجا کارش گره می خورد بازهم به او متوسل می شود و دیگری شهید نصر اصفهانی است «در حین کار از این شهید شناخت پیدا کردیم شهید نصراصفهانی از شهدای ارتش است. ما علاوه بر کار سایت، عکس یک سری از شهدا را هم که فرسوده شده بود با کمک دوستان تعوض می کردیم. یک شب که عکس این شهید و چند شهید دیگر را عوض کردیم هوا به شدت سرد بود و من گرسنه بودم. به مزاح در دل خود به شهید نصر گفتم ما این همه جون می کنیم باید گرسنه بریم. همان موقع یک نفر سرشانه من زد و گفت ما هیئت بودیم، دو تا غذا به من دادند یکی از آنها مال شما. همچنین پس از تعویض عکس، پیش خود خیلی خوشحال بودیم که حتما دیگر کارمان خیلی اجر و پاداش دارد. همان شب شهید به خواب من آمد و گفت چرا عکس مرا عوض کردید؟ چرا دست به عکس من گذاشتید؟ از خواب که بیدار شدم، به دوستم گفتم بروید و عکس قبلی را بگذارید. و اتفاقات عجیب بی‌شماری که ما را دیوانه شهدا کرده است.»«وقتی مطالب شهدا را روی سایت کار می کنیم خانواده‌ها خیلی خوشحال می شوند؛  اما برخی از این خانواده ها در ابتدا که ما را نمی شناسند می گویند چرا دیر اقدام کردید تا الان کجا بودید؟ وبرخی می‌گویند این کارها را باید سازمان های مربوطه انجام دهند؛ چرا شما انجام می‌دهید؟ به شما پول می‌دهند؟» اما برای او و همه کسانی که در این مسیر فعالیت می‌کنند پول هیچ انگیزه‌ای ایجاد نمی‌کند بلکه آنچه آنها را در این مسیر ترغیب می‌کند تاثیری است که می توانند بر افراد بگذارند.

@modafe_isf
غربت مدافعان حرم و کانالی که به اسم آنها جان می‌گیرد

سال 94 وقتی غربت شهدای مدافع حرم را می بیند ، عزمش را جزم می کند تا برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها کاری انجام دهد.محمدحسن غضنفری در فضای مجازی اولین کانال مدافعان حرم را در اصفهان راه اندازی می‌کند « طبق گفته حضرت آقا یکی از نیازهای اساسی ما زنده نگه داشتن یاد شهداست، در این برهه از زمان بسیاری از شهدای مدافع حرم به صورت گمنام رفتند حتی بعضا به جز همسرانشان حتی خانواده آنها هم مطلع  نبودند. آنها به خاطر آرامش ما می رفتند؛ ولی هیچ کدام از ما اطلاع نداشتیم، همین انگیزه ها سبب شد که برای معرفی آنها از طریق فضای مجازی وارد عمل شوم و هدفم این بود که مردم بیشتر با سیرت شهدا آشنا شوند، حتی کسانی که در این فضاها سیر نمی‌کنند.» پس از راه اندازی کانال مدافعان حرم، برای ایجاد کانال های دیگر در این زمینه بابی باز و انتشار مطالب درباره مدافعان حرم در شبکه های مجازی سبب ایجاد سوالات بی شمار می‌شود و به نوعی ذهن ها را درگیر می کند «حتی آموزش هایی برای خانواده شهدا داشتیم تا بتوانند کانال مختص شهید خود را ایجاد و سبک زندگی او را در فضای مجازی به مرم معرفی کنند. استقبال بسیار خوبی هم شد، مردم پیام می دادند که ما می خواهیم با این شهدا بیشتر آشنا شویم و ابراز خوشحالی می کردند که فضایی فراهم شده که با این شهدا آشنا شوند. برخی هم مرتب پیام می‌دادند که اگر مدافعان حرم برای ما می روند ما نمی خواهیم بروند؛ چراکه نمی دانستند مدافع حرم چه کسانی هستند؟ برای چه هدفی می روند و چه می کنند؟ ما سعی می کردیم توضیحاتی برای آنها بدهیم و هدف و راه آنها را تشریح کنیم. برخی از آنها توجیه نمی شدند؛ ولی خیلی ها قانع می شدند و بعضی دیگر می خواستند بیشتر تحقیق کنند.»خود را به عنوان سرباز کوچکی در عرصه ایثار و شهادت موظف می داند که برای زنده نگه داشتن شهدا قدمی بردارد« در اصفهان ما شهدایی چون احمد قنبری و محمود شفیعی داشتیم که دو سال از شهادت آنها می گذشت؛  اما نامی از آنها برده نمی شد.»

دختری که خبر شهادت پدرش را از کانال مدافعان حرم متوجه می‌شود
خاطره ای که بیش از همه در ذهنش حک شده است شهادت یکی از شهدای فاطمیون و انتشار خبر شهادت او در کانال است« یک شب خبر شهادت یکی از شهدای فاطمیون را در کانال قرار دادم، صبح پیامی برای من آمد که آیا خبر شهادت این مدافع حرم واقعیت دارد که در کانال خود قرار داده اید و خود را دختر شهید معرفی کرد. وقتی بی اطلاعی خانواده را متوجه شدم یک لحظه شوکه شدم، به بچه های سپاه زنگ زدم و بار دیگر مطمئن شدم. پس از آنکه خانواده شهید هم مطلع شدند دختر شهید مجددا پیام فرستاد که لطفا به همه اعلام کنید که پدر من شهید شده و به او تبریک بگویید.»در تصورات خودش مسیری را برای آینده مشخص کرده بود. اینکه مدافع حرم شود و سعی کند اولین شهید دهه هفتادی باشد «موقعی که خبر شهادت محسن حججی را شنیدم به معنای واقعی تاسف خوردم که چرا من نتوانستم شهید شوم و چون او هم دهه هفتادی و حتی دو ماه از من کوچکتر بود.»او دانش آموخته هنرهای تجسمی است؛ اما وقتی مجبور می شود بین حوزه هنر و ایثار و شهادت یکی را انتخاب کند تصمیمی زیباتر می گیرد« تصمیم گرفتم در حوزه شهدا کار هنری انجام بدهم و اولین نمایشگاه عکس تشییع مدافعان حرم استان اصفهان را برگزار کردم که با استقبال خوب مردم روبه‌رو شد؛ چراکه به طور قطع همه ما زیر بار منت شهدا هستیم و هرکس به توان خودش باید کاری انجام دهد و مطمئنا بهره اش را هم می برد.»

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61877

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی