ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

خارج نشینان در قبض و بسط ارزی

تاریخ درج : یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
نتیجه نوسانات ارز برای ایرانیان خارج از کشور چیست؟

سعید غفاری

 

 

ایرانیان مقیم خارج از کشور دو دسته‌ هستند. دسته‌ اول افرادی هستند که درآمد آنها از داخل کشور تامین می‌شود؛ مانند دانشجویان که خانواده‌ آنها باید هر‌چند وقت یک‌بار برای تامین هزینه‌های آنها ریال را به ارز کشور محل اقامت دانشجو تبدیل کنند و به خارج از کشور بفرستند و دسته‌ دوم افرادی هستند که در کشور‌های خارجی کار می‌کنند و برای خانواده‌ خود در داخل کشور پول می‌فرستند. پس از نوسانات قیمت ارز، وضعیت زندگی هر‌ دو دسته‌ تغییر چشم‌گیری کرده‌‌‌ است، به گونه‌ای که تعداد زیادی از آنها از هر دو دسته درتلاش‌اند تا به کشور بازگردند.

 

 

آمار دقیقی از ایرانیان حاضر در سایر کشور‌ها وجود ندارد، ولی بعضی از منابع تعداد آنها را بیش از چند میلیون‌ نفر و بعضی از منابع بالاتر از پنج میلیون‌ نفر تخمین می‌زنند که در نقاط مختلف جهان زندگی می‌کنند.

 

 درآمد ریالی، هزینه‌ ارزی
ایرانیانی که در کشور‌های مختلف جهان برای تامین‌ هزینه‌های آنها از داخل کشور پول برایشان ارسال می‌شود، معمولا یا دانشجو هستند  یا جهت درمان بیماری به سفر خارجی رفته‌اند که هر‌ دو از دولت ارز می‌گیرند. براساس آخرین بخشنامه‌ها، دانشجویان خارج از کشور با طی کردن پروسه‌‌ اداری نسبتا طولانی موفق به دریافت ارز می‌شوند که شامل سالانه حداکثر 15 هزار دلار برای شهریه‌ دانشگاه، ماهانه‌ حداکثر 1000 دلار هزینه‌های دانشجو و ماهانه حداکثر 500 دلار برای تامین‌ هزینه‌های عضو خانواده‌ همراه دانشجو می‌شود. البته همانطور که گفته‌ شد دانشجو برای دریافت این ارز باید پروسه‌ای‌ نسبتا طولانی طی کند و البته دانشگاه محل تدریس، مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته‌باشد. در این صورت نیز دولت ارز را تنها کمی ارزان‌تر از بازار آزاد به خانواده‌ دانشجویان می‌فروشد.فروش ارز به خانواده‌ دانشجویان مانند ارز درمانی حتی براساس قیمت سامانه‌ نیما هم نیست و تفاوت چندان زیادی با بازار آزاد ندارد. ارز درمانی دولت برای هر بیمار حداکثر 10 هزار دلار است. طبق بخشنامه بانک مرکزی« دانشجویان ایرانی که خارج از کشور مشغول به تحصیل بوده و به دنبال دریافت ارز هستند، باید از 19 آبان ماه با مراجعه به سامانه اینترنتی سجاد به نشانی Portal.saorg.ir برای بارگذاری مدارک اقدام کنند.»گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد افزایش قیمت‌ ارز باعث‌شده تا افراد زیادی به ویژه دانشجویان از تحصیل در سایر کشور‌های جهان پشیمان شوند، این مشکل به ویژه برای کشور‌های اروپایی مانند نروژ بیشتر است.هر‌کرون نروژ تقریبا معادل 1500 تومان است ولی هزینه‌ زندگی در این کشور برای افرادی که درآمد آنها از ایران‌ ارسال می‌شود، سنگین است. یک دانشجوی‌ حاضر در کشور‌ نروژ در این‌باره گفت فقط برای سفارش یک پیتزا در کشور نروژ باید بیش از 300 هزار تومان ایران را به کرون تبدیل کرد.وضعیت دانشجویان حاضر در سایر‌کشور‌های جهان نیز به همین منوال است و خانواده‌ها باید به صورت میانگین ماهانه بین 5 تا 30 میلیون تومان برای آنها ارز بفرستند، در نتیجه هزینه‌ زندگی در کشور‌های اروپایی معمولا بالاتر از 15 میلیون‌ تومان به صورت ماهانه است. درحالی‌ که سال گذشته در آبان‌ هزینه‌ این دانشجویان برای خانواده‌های آنها حدود یک‌چهارم بود.

 

 

   درآمد ارزی، هزینه‌ ریالی
ایرانیان در کشورهای مختلفی از جمله، عراق، کــویــت، امارات، قـــطـر، گـرجــستــان، ازبـکـســتـان، ارمنستــان، تــرکــیــه و حــتــی کــشــور‌هــای اروپــایــی و کانادا کار می‌کنند تا برای خانواده‌ خود خرجی بفرستند.گفت‌و گو با تعدادی از افراد و صرافی‌هایی که کــار تـبـدیــل پول را برای آنـهـا انـجـام می‌دهـنـد، بیانگر این موضوع است که شرایط زندگی این خانواده‌‌ها کاملا عوض شده، به ویژه افرادی که یک عضو آنها در کشور کویت هستند. هر‌دینار کویت اکنون بیش از 40 هزار تومان قیمت‌ دارد، در نتیجه اگر فردی در کویت روزانه 10 دینار و ماهانه 300 دینار درآمد داشته باشد با محاسبه‌ هر دینار به 40 هزار تومان حدود 12 میلیون‌ تومان می‌شود.البته تعداد زیادی از ایرانیان حاضر در کویت ماهانه بیش از هزار دینار درآمد دارند که معادل 40 میلیون‌ تومان می‌شود؛ در میان آنها پیمانکارانی هم حضور دارند که ماهانه تا سه هزار دینار درآمد دارند. یکی از افراد معتمدی که وظیفه‌ انتقال پول از کارگران کویت به ایران را دارد در این باره گفت: کارگران در کویت حجم کار خود را افزایش داده‌اند و تقریبا تمام درآمد خود را به کـــشـــور می‌فــرســتــنــد تا خانواده‌هایشان ملک بخرند. در میان آنها حتی افرادی دیده می‌شوند که هر سه ماه یک خانه می‌خـــرنــد و اگر هــمـیــن وضـعـیت ادامه داشته‌باشد به زودی کویت را رها و به کشور باز می‌گردند زیرا آنقدر ملک دارند که هزینه‌ زندگی آنها را تامین کند.شاغلان در سایر کشور‌های جهان نیز هرچند ارزشان قابل مقایسه با دینار کویت نیست ولی درآمد بالایی دارند که شرایط زندگی خانواده‌ آنها را در داخل تغییر داده‌است. مثلا اگر این افراد در خارج از ایران ماهانه هزار یورو درآمد داشته‌باشند معادل 15 میلیون‌ تومان خواهد شد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84519

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی