ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

حق حیات فقط برای انسان ها نیست

تاریخ درج : یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
سرمایه‌داری باعث کالایی شدن حیوانات شده است

شهریورماه ۱۳۹۰ انتشار تصاویری از کشتار بی رحمانه یک خرس قهوه ای ماده و دو توله اش، در حالی که شکم توله خرس ها زنده زنده پاره شده بود و در همان حال به آغوش مادر غرق در خون خود پناه می بردند، آنقدر دردناک و تکان دهنده بود که برای نخستین بار موجی از اعتراض و انزجار عمومی را به دنبال داشت و احساسات بسیاری از مردم کشور را جریحه دار کرد. پس از این اتفاق تلخ، ۲۰ شهریور به همت گروه های حامی محیط زیست و حیوانات روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات نام گذاری شد.

 

 نشست گیاه‌خواری، حقوق حیوانات، حفظ محیط زیست همزمان با 20 شهریور، روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات، در محل سالن کتابخانه مرکزی شهرداری برگزار شد. زرین آذر، متخصص امراض داخلی، متخصص درمان طبیعی و پزشکی پایدار و فوق تخصص دستگاه گوارش و کبد یکی از سخنرانان اصلی این نشست بود. او که فعال محیط زیست، مدافع حقوق حیوانات و طرفدار پزشکی طبیعی و جامع‌نگر است ،در مزرعه‌ کوچک خود که به‌صورت ارگانیک و بدون استفاده از سموم شیمیایی اداره می‌شود، زندگی می‌کند و به کشت و پرورش میوه‌ها و سبزی‌های مختلف برای مصرف شخصی و افراد محلی مشغول است. وی در حاشیه این نشست، با بیان اینکه زمین فقط به انسان ها تعلق ندارد و حیوان ها نیز از آن سهم دارند، گفت:  متاسفانه  حیوانات به کالا تبدیل شده اند و پشت پرده این ماجرا نیز اقتصاد عظیمی خوابیده است. همه ما می دانیم که با تبلیغات فراوان و دامنه دار در اذهان مردم گوشت با پروتئین مساوی شده است. وی با طرح این سوال که چرا پزشکان از این موضوع بی اطلاع هستند که فرد گیاه‌خوار بسیار سالم تر از فرد گوشت‌خوار است، تصریح کرد: کره زمین را بدون پرندگان و حیوانات تصور کنید! متاسفانه این مسیری است که انسان در آن حرکت می کند؛ مسیری که آینده روشنی در پیش نخواهد داشت. آذر با بیان اینکه همانطور که به حقوق بشر توجه می شود، باید به حقوق حیوانات نیز اهتمام ورزید، افزود: بالاترین خصلت برای بشر این است که دامنه عشق خود را به تمام جانداران و حیوانات بگسترد. بنابراین نباید فقط به حقوق  انسان فکر کنیم بلکه باید به حقوق همه جانداران احترام بگذاریم.

 

    حق انتخاب حیوانات
این فوق تخصص دستگاه گوارش و کبد در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هر حیوانی حق انتخاب دارد، افزود: این درحالی است که هنوز هم کمپانی های دارویی حقوق حیوانات را نقض می کنند. سرمایه داری همیشه  به دنبال کسب سود است و سرمایه اش را جایی می خواباند که بتواند کالا تولید کند؛ حال فرقی ندارد محصول این تولید،  انسان باشد یا حیوان.  برای اولین بار در طول تاریخ، پرورش حیوانات به صنعت تبدیل شده است. او در ادامه سخنانش گفت: در گذشته نگاه ابزاری به حیوانات وجود نداشت و افراد آنها را بخشی از زندگی خود می دانستند و به حقوق آنها احترام می گذاشتند. در حقیقت، فلسفه آنها این بوده که انسان متعلق به زمین است، نه زمین متعلق به انسان. هستی در اندیشه گذشتگان محترم بوده، چرا که این درک وجود داشته که این زمین است که به ما آب و غذا و اکسیژن و... می دهد؛ درحالی که همانطور که اشاره کردم، اکنون حیوانات به کالا تبدیل شده اند.

 

   با زمین چه کردیم؟
آذر ادامه  داد: باید به این موضوع فکر کنیم که اگر محیط زیست نباشد، دیگر انسانی هم نخواهد بود. باید توجه داشت که هستی بسیار قبل تر از اینکه انسان به آن پا بگذارد، به وجود آمده است. اکوسیستم طبیعی و تمام موجوداتی که در آن بوده اند، دست به دست هم داده اند تا بشر وارد صحنه شود. اما انسان با کره زمین چه کرد؟ این گیاه خوار در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در گذشته همین اعتقادات وجود داشته است، اما با  انقلاب صنعتی این درک به یک باره  و به صورت آگاهانه از بین رفت،  چرا که بشر به این نتیجه رسید که تولید انبوه سودآور است، پس همه چیز باید به کالا تبدیل شود و انسان چون خودش را موجود برتر می داند، هر کاری را که دوست دارد در این زمینه انجام می دهد. درحالی‌که انسان تنها موجودی است که برای زندگی خودش، دست به تخریب زمین می زند. آذر با بیان اینکه همه حیوانات به دنیا آمدند، رشد کردندو زندگی کردند، اما هیچ گاه باعث نابودی زمین نشدند، تصریح کرد:  انسان در مدت کوتاهی زمین را از بین برد. حال سوال این است: آیا همچنان انسان هوشمندترین موجود روی زمین است؟ این فعال محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: هیچ موجودی جز انسان برای تفریح قتل نکرده و  از روی تفنن پرندگان را شکار نمی‌کند. متاسفانه آنچه در شکار حیوانات رخ می دهد، دردناک و البته ترسناک است. به گفته او، یکی از اصلی‌ترین عوامل تخریب محیط زیست، پرورش حیوانات است، چرا که حدود 60 تا ۷۰ درصد آب‌های زمین برای دامداری‌ها یا غذای دام تولید می‌شود. میزان گازهای گلخانه‌ای تولید شده از دامداری‌ها بیشتر از گازهای تولید شده از خودروها است. علاوه بر این،  بسیاری از جنگل‌های بارانی را برای دامداری از بین برده‌اند.آذر در خاتمه، با بیان اینکه سالیانه هشت برابرِ آنتی‌بیوتیکی که برای انسان مصرف می‌شود، در دامداری‌ها مصرف و به غذای انسان وارد می‌شود، اظهار می کند: برای همین، میکروب‌های مقاوم بسیاری تولید شده است و از سوی دیگر بیماری‌های بسیاری به وجود آمده که از دامداری‌ها وارد زندگی انسان می‌شود./ گروه محیط زیست

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81424

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی