ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

جنب و جوش بهاری در تالارهای شیشه ای

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸
سهامداران بانک های نظامی و ركوردشكنی شاخص، هفته شلوغی برای بورس رقم زدند

هفته پر نوسان بازار سرمایه با افت قابل توجه شاخص و ادامه حضور سهامداران بانک های نظامی به پایان رسید. سهامداران پنج بانكی كه قرار است در بانک سپه ادغام شوند تا 29 اردیبهشت ماه مهلت دارند برای فروش سهام خود اقدام كنند و همین مسئله ازدحام آنها در تالارهای بورس را به همراه داشته است. این ازدحام كه از اواخر هفته قبل شروع شده بود تا پایان هفته نیز ادامه داشت و در كنار نوسانات سنگین شاخص و عبور تاریخی آن از 200 هزار واحد، هفته شلوغی را برای بورس رقم زد.

 

این روزها بورس شلوغ تر از هر زمان دیگری است. سهامداران خرد بانک های نظامی برای فروش سهام خود هجوم آورده اند و این در حالی است كه الزامی برای فروش سهام نیست. به گفته مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس « فروش سهام بانک های وابسته به نیروهای مسلح از سوی سهامداران در مرحله اختیاری قرار دارد و هیچ گونه اجباری در فروش سهام این بانک‌ها از سوی سهامداران وجود ندارد.» 

با توجه به شائبه ایجاد شده در مورد فروش سهام بانک انصار به صورت اجباری «سعیدمحمد علیزاده»، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، در گفت وگو با ایرنا تاكید كرد: «هر سهامداری که تمایل داشته باشد می تواند طبق شرایط اعلام شده سهام خود را به فروش برساند. در حال حاضر امکان واگذاری سهام بانک های مذکور شامل انصار،  قوامین، حکمت ایرانیان، مهراقتصاد  و موسسه کوثر توسط سهامداران حقیقی با قیمت های مربوط به زمان توقف نماد این بانک ها یا قیمت اسمی سهام (هرکدام بالاتر باشد)  انجام می شود.»

قیمت فروش سهام این بانک ها برای سهامداران حقیقی به طور مقطوع 100 تومان ( معادل ارزش اسمی هر سهم) در نظر گرفته شده است و سهامداران اختیار دارند سهام خود را با قیمت فوق به فروش برسانند یا اینکه منتظر بمانند بعد از ارزش گذاری و اعلام قیمت که به صورت کارشناسی صورت می گیرد اقدام به فروش سهام خود کنند.این هفته بخشی از سهام این بانک‌ها به فروش رسید و با توجه به تعطیلی روز یكشنبه، سهامدارانی كه سهمشان در روز چهارشنبه فروخته شد، می توانند، بعدازظهر روز دوشنبه هفته آینده مبلغ فورش را دریافت كند. از سوی دیگر،  تاکنون زمان دقیق برای ارزش‌گذاری سهام این بانک ها اعلام نشده، اما با توجه به صحبت‌های مطرح شده،  این اقدام تا چند ماه آینده انجام می شود. علیزاده در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه در مجامع سال 96 اعلام شده که هر ادغامی باید در مجمع فوق العاده به شور گذاشته شود در حالی که درخصوص پنج بانک مطرح شده این اقدام صورت نگرفته است، گفت: در این مرحله از مجمع فوق العاده که طی چند ماه آینده برگزار می شود در زمینه ادغام بانک ها تصمیم گیری خواهد شد.

 

ركوردشكنی شاخص بورس

البته حضور سهامداران بانک های نظامی تنها رویداد مهم هفته جاری نبود. شاخص بورس برای اولین بار در طول بیش از نیم قرن فعالیت خود، توانست از مرز 200 هزار واحد بگذرد. اگرچه در انتهای هفته بار دیگر به زیر 200 هزار واحد بازگشت، اما به اعتقاد برخی كارشناسان، این ریزش، اصلاح كوتاه مدت است و روند صعودی شاخص به احتمال زیاد ادامه خواهد داشت. با این شرایط می توان روزهای پربازده تری را برای سهامداران بورس تهران در نظر گرفت. /گروه بورس

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93224

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی