ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

جست‌وجوی بی پایان

تاریخ درج : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
ماجرای گم شدن سعید مرتضوی ، سوژه اصلی روزنامه ها در هفته گذشته بود

انگار ماجرای مرتضوی پایان ندارد. این را از پاسخ مبهم اژه ای می شد دریافت ، هنگامی که در پاسخ به سوال خبرنگاران از «گیرنیاوردن» مرتضوی سخن گفت. در مقابل اما رسانه ها و مطبوعات به شدت پیگیر اجرای حکم جلب سعید مرتضوی هستند ، حکمی که پس از گذشت هشت سال از فاجعه کهریزک قرار است مرهمی بر دل خانواده‌های قربانیان باشد.

 

«گریزان از زندان» تیتر روزنامه سازندگی درباره سعید مرتضوی بود. این روزنامه در چاپ روز دوشنبه خود،  طرحی از مرتضوی با الهام از شخصیت اصلی سریال فرار از زندان کار کرد که نقشه‌ فرار را به شکل خالکوبی بر روی بدن خود طراحی کرده بود. این روزنامه با یادداشت‌هایی از صادق زیباکلام و نعمت احمدی به استقبال پرونده او رفت.

     سعید! گم شدی؟
روزنامه آرمان امروز ، در دو شماره متوالی به سعید مرتضوی پرداخت. این روزنامه روز یکشنبه در گزارش خود با تیتر «سعید ! گم شدی؟» آورد:« مگر مرتضوی یک شخص عادی است که مشخص نشود کجاست؟ این سوال زمانی افکار عمومی را به چالش می‌کشد که اشراف اطلاعاتی در مورد اشخاص در درون مرزهای زمینی، دریایی و هوایی از نکات برجسته‌ای است که مطرح می‌شود. چنان‌که چند سال پیش ریگی، تروریستی که در مرزهای شرقی کشور درحال انجام اقدامات خراب کاری و سرکردگی جند‌ا... را بر عهده داشت، در آسمان ایران دستگیر شد. به طوری که هواپیمای او در هنگام عبور از ایران توسط جنگنده‌های ایرانی مجبور به فرود شد. حال سوال این است که مگر می‌شود شخصی مانند مرتضوی که چندین سال در سمت قضایی حضور داشته و به‌خاطر مسائل مختلفی از جمله مسئله کهریزک به چهره آشنا از سوی مردم تبدیل شده است و در طول سال‌های گذشته در مقام متهم در پرونده‌های مختلف از جمله تامین اجتماعی به دستگاه قضا مراجعه می‌کرد به یک باره، آن هم بعد از تایید حکمش غیب شود؟».
 آرمان امروز روز بعد با تیتر «سرنوشت اسرار مرتضوی فراری؟» به گزارشی درباره «بازتاب گسترده غیبت مجرم کهریزک» پرداخت.  در این گزارش می خوانیم: «قاضی مرتضوی سال‌ها در جایگاهی قرار داشته که می‌توان او را مخزن بخش مهمی از اسرار دانست و اگر لایه‌هایی در سیاست کشور از او حمایت کرده و در روزگاری که توجه افکار عمومی به تخلفات مجرم کهریزک جلب شده بود، او را در جایگاه‌های مهم دولتی قرار می‌دادند، می‌توان تصور کرد که غیبت توجیه ناشدنی او هم به همین قیاس مشکوک است.»

     تحت تعقیب
روزنامه اعتماد با تیتر «تحت تعقیب» به جزئیاتی تازه درباره مرتضوی پرداخت. این روزنامه از قول وکیل خانواده
روح الامینی نوشت: «از مرتضوی انتظاری غیر از این نداشتیم.» در سرمقاله اعتماد به قلم غلامرضا ظریفیان
می خوانیم: «چندی است که شیوه برخورد با تخلفات، فضای دوگانه‌ای را در جامعه ایجاد کرده است. تلقی افکار عمومی از نحوه برخورد با جریان احمدی‌نژاد و سعید مرتضوی این است که با جریان‌های سیاسی رفتار یکسانی نمی‌شود. برخی جریانات به دلایلی از حاشیه‌ای امن برخوردار هستند و می‌توانند به هر شیوه و روشی عمل کرده و جامعه را آزرده کنند.»

     مردم به دنبال محکوم
روزنامه قانون با این تیتر ، عکسی از آگهی تحت تعقیب مرتضوی که در تهران توسط مردم در معابر عمومی نصب شده بود منتشر کرد و نوشت:« مجرمی با عنوان کیفری معاونت در قتل در کوچه پس‌کوچه‌های شهرهای این‌کشور می‌چرخدو بنا به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه تا کنون بازداشت نشده است. از دادستان پیشین تهران، سعید مرتضوی سخن می‌گوییم. فردی که این روزها مردم تهران به شوخی و جدی در پی یافتن او هستند. اگر به این روزهای شهر تهران نگاهی بیندازیم، آگهی‌های مجرم فراری را می‌بینیم. بی‌تردید مردم با این اقدام خلاقانه در پی این نیستند که خود او را بیابند، بلکه می‌خواهند مطالبه بازداشت مرتضوی را با حالتی استهزاگونه به گوش مسئولان برسانند. شاید آگـهی‌های موجود در سطح شهر حکایت از نارضایتی مردم از وضعیت قضایی حاکم بر پرونده مرتضوی داشته باشد و شاید ملت ایران می‌خواهند بگویند که به‌دنبال عدالت علی(ع) هستیم که میان عقیل و مردم پابرهنه کوفه تفاوتی نمی‌گذاشت. چنین شاید و بایدهایی این‌بار نه از زبان مسئولان قضایی و غیرقضایی که از سوی جامعه مدنی بیرون می‌آید. واکنش گسترده مردمی به‌بازداشت‌نشدن سعید مرتضوی، یک‌اخطار بزرگ برای مسئولان است زیرا مردم فهمیده و دانسته‌اند که گاهی افراد به‌دلیل پست و سِمت سابقشان در مصونیتی نانوشته به‌سر می‌برند و این اخطار ملی اگر شنیده نشود، نمی‌توان انتظار جامعه‌ای دموکراتیک و البته اسلامی داشت.»

     مرتضوی در دسترس نیست
این تیتر روزنامه شرق درباره سعید مرتضوی بود. این روزنامه با محوریت واکنش محسنی اژه ای به سوال خبرنگاران درباره مرتضوی به «زخم کهنه کهریزک» پرداخت و نوشت:« «محسن روح‌الامینی»، «محمد کامرانی» و «امیر جوادی‌فر»، سه ‌بازداشتی‌ای بودند که بعد از بازداشت در روز ١٨ تیر ٨٨ و انتقال به بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک بر اثر شدت جراحات و عفونت فوت کردند، اما در نامه‌ای که مسئولان بازداشتگاه درباره علت فوت این سه ‌نفر خطاب به دادستان وقت تهران می‌نویسند، علت فوت، «مننژیت» اعلام می‌شود. بهداری زندان ٢١٠ «کهریزک» نیز علت اولیه فوت متهم «جوادی‌فر» را مشکل تنفسی و مننژیت و همچنین ایست قلبی اعلام کرده بود. در این نامه تاکید شده بود: «هیچ‌گونه ضرب‌وشتمی درخصوص متهمان در زندان صورت نگرفته است». نکته جالب در ماجرا این بود که نه پزشک وظیفه شاغل در بهداری و نه رئیس بهداری «فاتب»، هیچ‌کدام حاضر به تایید و امضای این گزارش نشده بودند و متهمان دادگاه انتظامی «کهریزک» مدعی شدند متن این گزارش خلاف‌ واقع از سوی دادستان تهران «سعید مرتضوی» به آنان داده شده و «مرتضوی» از آنان خواسته چنین گزارشی را بنا بر مصلحت به دادستان عمومی تهران ارائه کنند. سردار احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی هم بعدا در گفت‌وگویی فاش کرد که انتقال بازداشتی‌های حوادث ٨٨ به «کهریزک» با اصرار «سعید مرتضوی» بوده ‌است.

     واکنش عجیب جوان
روزنامــه هـــای اصولگـرا تـرجیح دادند با سکوت از ماجرای مرتضوی عبور کنند. در این میان روزنامه جوان در یادداشت قابل تاملی با نام «مرتضوی بهانه و کینه ورزی نشانه است!» آنچه را «پروپاگاندای دو روز گذشته» می نامید یک «انتقام ناشیانه»
دانست.
 محمدصادق فقفوری در یادداشت خود با «زنجیره‌ای» خواندن مطبوعاتی که به ماجرای مرتضوی پرداختند ، نوشت:«  مطابق قوانین جمهوری اسلامی هر محکومی پس از ارسال پرونده به اجرای احکام، اگر خودش را برای اجرای حکم معرفی نکند، جلب خواهد شد. حکم جلب مرتضوی هم صادر شده و احتمال قریب به یقین بالاخره برای طی دوران محکومیت به زندان معرفی خواهد شد. شایعه‌ فرار مرتضوی به خارج از کشور هم مسبوق به سابقه است. سال 94 همین زنجیره‌‌ای‌ها گفتند مرتضوی از کشور فرار کرده ولی کاشف به عمل آمد او با قید وثیقه به عراق رفته تا در مراسم اربعین شرکت کند و بعد از مراسم هم به کشور بازگشت. حالا هم از شخصیت مرتضوی بعید می‌نماید که در پی فرار از ایران و سایر اقدامات دون شأن باشد، او هم مثل سایر مسئولانی که خطاکاری‌شان در محکمه ثابت شده به زندان خواهد رفت. ‌قلم فرسایی نگارنده برای دفاع از یک مجرم دور از منطق، اخلاق و قانون است.
سعید مرتضوی هم اکنون نه دادستان تهران که یک مجرم است.بازیادآوری اقدامات دهه 70 و 80 مرتضــوی، دفاع از یک مـجــرم نیست، دفاع از اقدامات قــانونی یک مسئـول آن زمان و البته برای بیشتر عیـان کــردن نفــاق رسانـه‌ای زنجیره‌ای‌هـا لازم و ضـروری است.» / گروه اطلاع رسانی

url : http://www.isfahanziba.ir/node/72060

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی