ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تو آنی نبودی که باید باشی . . .

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
یادداشت محمد مهاجری در واکنش به رفتار حاتمی کیا؛

محمد مهاجری ، روزنامه نگار اصولگرا در یادداشتی به انتقاد از رفتار حاتمی کیا در اختتامیه جشنواره فجر پرداخت . در این یادداشت آمده است:برای حرف های دیشب حاتمی کیایی که فیلم‌های دوست داشتنی اش ، او را دوست داشتنی تر کرده است:

 

آقای حاتمی کیا! می گویند تو ابراهیم سینمای ایرانی! ابراهیم را در آتش انداختند و نسوخت؛ ولی تو  با حرف های دیشبت ،آتش افروختی . کاش در میان همان آتشی که به زعم خودت،دشمنانت برافروخته‌اند رقص کنان وارد می شدی و لذت ابراهیم گونه بودن را حس می کردی.اینکه بخواهی در آتش،خودت را بسوزانی مختاری؛ اما باور ندارم که حق داشته باشی  ارزش هایی را که برای ماندنش،هزاران پروانه سوخته اند،به آتش بکشانی.اینکه افتخارکنی برای نظام و آرمان ها و دستاوردهایش فیلم می سازی،غرور برانگیز و افتخارآمیز است. این هدفت «ایوالله» دارد؛  اما با آن طرز حرف زدن؟نه برادر ابراهیم! تو دیشب آنی نبودی که باید باشی. از این پس اگر خواستی لباس دفاع از نظام و انقلاب و نهادمقدس سپاه و فخر ایران و اسلام حاج قاسم سلیمانی را بر تن کنی و حتی از موسسه سینمایی اوج دفاع کنی، لحنت را عوض کن.

 

 

دفاع از واژه های مقدس، شیوه مقدس می خواهد. فریاد نمی خواهد؛ لحن بغض آلود نمی طلبد؛ قیافه خشن لازم ندارد؛ چشمان پر از نفرت برایش کارسازی نمی کند.آقای حاتمی کیا! اگر امروز سپاه مدال افتخار دارد،اگر سردارقاسم سلیمانی را حتی دشمنان من و توستایش می کنند،اگر ده هاهزار به خون خفته انقلاب و جنگ نامشان ماندگار شده، به خاطر مظلومیتی است که آن را در اوج نجابت فریاد کرده اند. محبوب شدن و عزیز ماندن با فریاد و جیغ میسر نمی شود.ابراهیم عزیز! من همه فیلم هایت را دیده ام؛ نه یکبار که برخی را چندین بار و «آژانس شیشه ای» را ده ها بار و هر بار که دیده ام مثل ابر بهار گریسته ام. دیشب وقتی در جشنواره حرف هایت را شنیدم احساس کردم شاید کسی دیگر آن فیلم ها را ساخته و فقط نام تو به اسم کارگردان به آن سنجاق شده است.«دفاع بد» می دانی چیست؟ همان چیزی که دکتر شریعتی 50سال پیش گفت و نوشت وهمه مان خوانده‌ایم  که برای حمله به یک موضوع ،از آن بد دفاع کن. دیشب قهرمانانه«دفاع بد» کردی. هم از سپاه،هم از نظام و هم از موسسه سینمایی اوج. انگار اصرار داشتی همه شائبه ها و شایعه ها را به موسسه ای که تو آن را صاحب فضیلت می شناسی بچسبانی و خرابش کنی.آقای کارگردان! در مقابل دفاع بد  تعبیر «حمله خوب» را هم داریم و تو در این زمینه هم قهرمانانه رفتار کردی. می‌خواستی صداوسیما و «هفت» و «رشیدپور » را بزنی. اتفاقا نشانه گرفتنت درست بود.می خواستی مجری پرانتقاد و صداوسیمای پرانتقادتر را با خاک یکسان کنی. اما لحن بیان و کلامت چنان بود که همین ها را هم با «حمله خوب» تطهیر کردی. من اگر جای رئیس صداوسیما بودم حتما یک سیمرغ به تو می دادم تا همه عیوب سازمانم را بپوشانم.کارگردان خوب ما! می خواهم پیشنهادکنم برای چندلحظه چشمانت را ببندی و خودت را ببری در مراسم دیشب. وقتی سیمرغ را می گیری بروی پشت تریبون و با لحن«حاج کاظم» بگویی:این سیمرغ تقدیم به مدافعان حرم و شهدای این راه؛هدیه به سبزپوشان سپاه مقدس پاسداران و تقدیم به سردار عشق و وفا حاج قاسم سلیمانی.خب.حالا چشم‌هایت را بازکن تا تاثیر جملاتت را ببینی. نه در زمین فقط که آن بالا بالاها. حاتمی کیای عزیز! از دیشب تا حالا فضای مجازی پر شده است از «توفان»ی که دیشب برپا کردی. برایت هورا می کشند و تشویقت می کنند. شاید خودت هم کیف کرده ای؛ اما اگرفرصت کردی جمعه صبح بیا بهشت زهرا. توی قطعه های24،26،27 و...حرف‌های دیشبت را با همان حرارت برای رفقای قدیمی که آنجا آرمیده اند تکرار کن. حتی اگر یک نفر برایت دست زد  تا آخر عمر همینجوری که دیشب حرف زدی،حرف بزن.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/68578

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی