ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

توریسم سلامت، فرصت مغفول اصفهان است

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
توریست سلامت 13 برابر توریست عادی خرج می کند

امیرپویا پیش خوان

 

سال‌هاست که از مفهوم توسعه سلامت، گردشگری سلامت و مضامینی ازاین دست سخن به میان می آید که دستاورد مطلوبی در تمام شاخص های توسعه سلامت نداشته ایم و جاهایی لنگان لنگان می رویم. برای تبیین بهتر این موضوع به سراغ « عباسعلی جوادی» رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی استان اصفهان و رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورا اسلامی شهر اصفهان رفتیم و بیشتر به شرایطمان و بررسی شاخص ها پرداختیم. در ادامه، این گفت و گو را می‌خوانیم.

 

توسعه سلامت چه شاخصه هایی دارد؟
ســــازمــــان بهداشــــت جهانی ســـلامت را در شاخه‌های سلامت جسمی ،  سلامت روحی ، سلامت اجتماعی و  سلامت معنوی  بیان می کند.وقتی بحث توسعه سلامت را انجام می دهیم  قاعدتا زمانی رشد انجام شده که در هر چهار شاخه اش پیشرفت کرده باشیم. یعنی اگر بخواهیم جامعه سالم و فرد سالم داشته باشیم باید در جامعه کار وجود داشته باشد، باید مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه حل شده باشد، باید از نظر روانی مشکلاتی به وجود نیاید و باید چیزهایی که باعث افزایش تنش های روانی می شود، کم شود. بنابراین اگر بگوییم بیماری کنترل شده است یا که بگوییم بیمارستان به اندازه کافی است یا اینکه بگوییم درمانگاه و دارو به اندازه کافی است ، اینها هم جزئی از سلامت هستند ولی تمام سلامت نیستند.

 

 

مــــا کشــــور توسعــــه یافتـــه ای از لحــاظ شاخص‌هـــای حوزه سلامت مــــــحــســـوب می‌شویم ؟
با شاخص هایی که گفتم قاعدتا نباید بگوییم که پیشرفته ایم ولی در مورد خود بهداشت و درمانمان جزو کشورهای پیشرو هستیم ولی اگر آن سلامت جهانی منظور است مسلما جزء کشور های پیشرو و پیشرفته نیستیم. واقعیت این است که از نظر علم پزشکی ما جزو کشورهای به نسبت خوب هستیم و از لحاظ رعایت بهداشت کشور به نسبت خوبی داریم، برای مثال ما معیارهایی برای  بهداشت داریم، یکی از معیارهایی که سازمان بهداشت جهانی برای سلامت
و بهداشت آدم ها در نظر گرفته است مرگ و میر بچه های زیر یک سال است. مرگ و میر بچه های زیر یک سال در کشور ما در ماه در حدود  کمتر از   10  نفر است. یعنی در حد بهترین کشورهای دنیا است و این نشان می دهد که بهداشت و درمان ما بعد از انقلاب رشد بسیار زیادی کرده ، ولی آن مفهومی که برای شما به عنوان سلامت گفتم نه. ما در آن شرایط مفهوم کلی مطلوب نیستیم.

 

 

نقاط ضعف ما در کجای این شاخصه ها است ؟
توسعه سلامت اجتماعی وقتی به وجود می آید که  همه معیارهای اجتماعی و اقتصادی و کار رفاه همه اینها برقرار باشد.
در حال حاضر  یکی از مشکلات بزرگ جوانان بیکاری است که این بیکاری باعث می شود ،  مفهوم سلامت و مفهوم کلی سلامت را نداشته باشیم.

 

 

شورای پنجم چه اقداماتی در خصوص توسعه سلامت اجتماعی انجام داده است و در حوزه سلامت اجتماعی چه برنامه هایی دارد؟
در مورد سلامت اجتماعی به هر حال  یک مفهوم خیلی وسیعی وجود دارد ، در حقیقت  مشکلاتی که در اجتماع وجود دارد رفتارهای اجتماعی به اضافه بحث کار و بحث کودکان بی سرپرست ، بحث کودکان کار، بحث زنان سرپرست خانوار، همه اینها بحث هایی است که در سلامت اجتماعی و همچنین برخوردهای آدم ها در سلامت اجتماعی تاثیر دارند. واقعیتش این است که اگر بخواهم در همه زمینه ها بگویم که در یک سال گذشته کار کرده ایم به طور یقین این اتفاق نیفتاده است. در خدمت های مختلف یک سری قدم های اولیه برداشته شده است. به خصوص آقای خسروی در زمینه ایجاد کار خیلی فعالیت کرده اند. اگر چه هنوز به نتیجه نرسیده ایم ولی ان‌شاءالله آینده روشنی داریم. وقتی بتوانیم توریست را بیاوریم و توریست در شهر بیایدوبماند تعداد زیادی کار ایجاد می شود. وقتی که سرمایه در شهر اضافه شود کار هم به دنبال آن اضافه می‌شود و زمینی شهرداری تهیه کرده است برای ساخت سرپناه برای زنان و کودکان بی سرپناه که آقای دکتر محمدی بانی آن بوده اند که ان‌شاءالله به نتیجه برسانیم و بتوانیم مقدار زیادی از اینها را تحت پوشش قرار بدهیم و برایشان آموزش حرفه ای ایجاد کنیم و با دسترنج خودشان زندگی را بگذرانند . یعنی ما
هر قدمی برداریم وقتی می خواهیم ترافیک را کنترل کنیم، وقتی که یک پل می‌سازیم وقتی مترو را افتتاح  می کنیم، همه اینها در توسعه سلامت اجتماعی و در کل سلامت انسان ها نقش دارند.

 

 

جایگاه توریسم سلامت کجای برنامه توسعه شهر اصفهان قرار دارد؟
با توجه به اینکه سطح پزشکی ما جز کشورهای پیشرو هست  از نظر علم پزشکی شرایط و پتانسیل خیلی خوبی داریم ولی اگر بتوانیم در حقیقت محیط را فراهم کنیم امکانات و تجهیزات و محیط لازم برای کشورهای همسایه یا کشورهای دورتر تا به ایران بیایند هر توریست سلامت 11 تا 13 برابر یک توریست عادی پول خرج می کند و می تواند به پیشرفت کشور کمک بسیار زیادی کند. برای مثال کشور ترکیه خیلی دارد تبلیغ می کند با اینکه ما از لحاظ سطح علمی از کشورهای همسایه مان بهتر هستیم،  اما به نظرم می رسد برای ایجاد محیط های مناسب در این زمینه خوب عمل نشده است، برای مثال یکی از مشکلاتی که در خود شهر اصفهان ما با آن روبه روییم کمبود تخت بیمارستانی است. در حال حاضر شاید چیزی حدود دو هزار تخت بیمارستانی کم داریم و تا پنج شش سال آینده  شش هزار تخت بیمارستانی کم داریم خوب قاعدتا وقتی تخت کم داریم و نمی توانیم به مردم خودمان خدمت بدهیم نمی توانیم به توریست سلامت هم خدمت بدهیم. اگر ان‌شاءالله همتی در این زمینه بشود در بخش خصوصی امکانات برایش فراهم شود، چون بخش خصوصی در این راه می تواند قدم بردارد بخش دولتی هم در این راه هزینه کند تخت های بیمارستان را به حد استاندارد و بالاتر از حداستاندارد برسانیم آن وقت می توانیم در این زمینه خیلی فعال باشیم.

 

 

پزشکان ما نسبت به یک پزشک که در کشور جهان اول زندگی می کند چقدر توسعه یافته محسوب می شوند؟
همه اینها برمی گردد به قوانین ما. مسلما وقتی یک جایی به اندازه کافی پزشک باشد و استاندارد مریض دیدن وجود داشته باشد و با استاندارد مریض دیدن پول استاندارد داده شود خوب معلوم است که رضایت در دو طرف جامعه وجود دارد برای مثال یک متخصص در کشورهای غربی قرار است که چهار تا شش مریض ببیند با درآمد مطلوب خوب رفتار بسیار بهتری دارند تا اینکه یک نفر قرار است که 30تا40 مریض ببیند. حالا بالاترش را نمی گویم. مسلم است که دیدن 30تا40 مریض امکان تشخیص به طور کامل صحیح و هم امکان رفتارهای صحیح را کمتر می کند. ولی اگر ما بگوییم می گویند ویزیت پزشکان نسبت به حقوق کارگران به نسبت زیاد است. اگر مقایسه کنیم بین ویزیت پزشکان در کشور ما و برای مثال کشورهای اروپایی که چند ده برابر یا گاهی چند صد برابر ماست که با دیدن چهار تا پنج مریض که به طور معمول بسیار خوب عمل می کند هم از نظر اخلاقی و هم از نظر جسمانی و هم از نظر وقتی که برای مریض می گذارند به اصطلاح مریض هم بهبودی بهتری پیدا می کند و تشخیص بهتری داده می شود. بنابراین اگر ما در بحث توسعه پزشکی صحبت می کنیم باید تمام امکانات توسعه فراهم باشد که تمام امکانات توسعه در کشور ما فراهم نیست.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81181

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی