ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تعمیر گران تر از گوشی

تاریخ درج : یکشنبه ۲۱ امرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
چرا تعمیرات گوشی تلفن گران شده است؟

سعید‌ غفاری

 

 

افراد زیادی از هزینه‌ تعمیر موبایل‌های هوشمند شاکی هستند و براین باورند که گاهی هزینه‌ تعمیر یک موبایل از قیمت تمام شده همان مدل موبایل بیشتر است. بررسی‌های میدانی نیز نشان می‌دهد که این ادعا صحت دارد زیرا در بسیاری از موارد تعمیر‌کننده برای تعمیر یک قطعه‌ معیوب به اندازه‌‌  قیمت یک موبایل هوشمند هزینه دریافت می‌کند. مشتریان می‌پرسند که این هزینه‌ها برای چیست؟ آیا تعمیر‌کنندگان بیشتر از آنچه باید بابت تعمیر موبایل هزینه دریافت می‌کنند؟ پاسخ این سوال مثبت نیست زیرا کارشناسان در بازار موبایل می‌گویند به چهار دلیل کاملا منطقی هزینه تعمیر موبایل‌ بالاست و ارتباطی به تعمیرکنندگان ندارد.

 

 

دلیل اول گران بودن قیمت قطعات یک موبایل است که ارتباطی به تعمیر‌کنندگان ندارد، دلیل دوم عدم وجود بعضی از قطعات در بازار است و در ادامه نوع ساخت موبایل‌های هوشمند و مسئولیت پوشش خسارات احتمالی نیز باعث شده‌ تا هزینه  تعمیر موبایل زیاد باشد.

 

قیمت بالای قطعات
قطعات یک موبایل هوشمند معمولا قیمت‌ بالایی دارد و این قیمت به دلیل نوسانات دلار به شدت افزایش پیدا کرده‌است، مثلا ممکن است نمایشگر یک موبایل هوشمند 80 درصد همان مدل موبایل قیمت‌داشته‌باشد که با هزینه‌ تعویض دقیقا با قیمت موبایل برابری می‌کند. تعمیر‌کنندگان می‌گویند که آنها باید قطعات را از وارد‌کننده یا عمده‌فروش بخرند و قیمت بالای این قطعات تقصیر آنها نیست. عمده‌فروشان نیز مدعی هستند که قیمت قطعات موبایل در کشور چین بالاست. مانند اتومبیل‌های چینی که لوازم یدکی آنها قیمت غیر قابل باوری دارد، تولید‌کنندگان چینی قطعات موبایل‌های هوشمند را به قیمت بالایی می‌فروشند، زیرا کسی که از آن استفاده می‌کند در صورت بروز هر مشکلی مجبور است بهای آن را بپردازد.مثلا اگر موبایل هوشمند در بازار جهانی 200 دلار قیمت‌ داشته ‌‌باشد، قیمت تاچ‌ و ال‌سی‌دی آن بالاتر از 100 دلار تعیین می‌شود که با هزینه تعویض تمام هزینه برای کاربر با قیمت موبایل تفاوتی نمی‌کند.

 

 

عدم وجود قطعات
تعدادی از موبایل‌های هوشمند پرفروش اصفهان در بازار اصلا قطعه‌ای ندارند. وارد‌کنندگان نیز برای آنها قطعه‌ای وارد‌ نمی‌کنند در نتیجه تعمیر‌کنندگان مجبورند قطعات را از روی موبایل‌های نو باز کنند. مثلا آیفون‌ ایکس تا شش ماه پس از عرضه در بازار اصفهان هیچ‌ قطعه‌‌ یدکی نداشت و تعمیر‌کنندگان قطعات را از روی موبایل‌های نو باز می‌کردند. بعضی از تعمیر‌گاه‌ها در اصفهان روزانه چند آیفون ‌ایکس می‌خریدند و آن را تکه تکه می‌کردند تا بتوانند موبایل‌های ناقص را تعمیر‌ کنند. در نتیجه هزینه‌ تعمیر افزایش پیدا می‌کند.موبایل‌های جدیدی که وارد بازار می‌شود، چه پرچم‌دار و چه موبایل‌های میان‌رده و پایین‌رده ارزان‌ قیمت همگی در چند ماه ابتدایی هیچ قطعه‌ای در بازار ندارند و تعمیر‌کننده باید قطعات را از روی موبایل‌های نو باز کند.

 

 

تکنولوژی جدید
تعمیر‌کاران می‌گویند موبایل‌های هوشمند جدید پیچیدگی بالایی دارند و تعمیر آنها راحت نیست؛ تولید‌کنندگان برای اینکه محصولاتشان طراحی زیبایی داشته‌باشد قطعات را فشرده‌ و با ظرافت بالا در کنار هم قرار می‌دهند؛ به دنبال این موضوع کار تعمیر دشوارتر می‌شود. مثلا در اغلب مشکلاتی که متوجه‌ بخش پایینی موبایل است احتمالا فلت پاره خواهد شد که قیمتی بالاتر از دویست هزار تومان دارد. فلت‌ به‌گونه‌ای روی برد متصل شده‌است که امکان جداکردن آن پایین است و در بیشتر اوقات پاره خواهد شد.گاهی قطعات موبایل‌های جدید به گونه‌ای کنار هم متصل شده‌اند که اگر یک قطعه معیوب شود یا باید تعداد زیادی از قطعات همراه با هم تعویض گردند و یا به ناچار باید چند قطعه‌دیگر  را نیز از روی برد جدا کرد. البته مشاهده شده‌است که در مواردی به دلیل عدم تخصص تعمیر‌کار بعضی از قطعات بی‌دلیل معیوب شده‌اند ولی در حالت عادی نیز موبایل‌های جدید به گونه‌ای ساخته می‌شوند که تعویض قطعات آنها کار ساده‌ای نیست.

 

 

مسئولیت سنگین
قیمت موبایل هوشمند در هزینه‌ تعمیر آن موثراست، مثلا اگر سوکت شارژ یک موبایل سه میلیون‌ تومانی و یک میلیون‌تومانی یکسان باشد ولی تعمیر‌کار برای تعویض این سوکت برای موبایل سه میلیون‌تومانی هزینه بیشتری دریافت می‌کند زیرا مسئولیت سنگین‌تری دارد. هر‌چند افراد زیادی به این نوع قیمت‌گذاری انتقاد می‌کنند ولی اگر دلیل تعمیر‌کنندگان موبایل را بشنوید به این نتیجه می‌رسید که دریافت هزینه‌ بیشتر از موبایل‌های گران‌تر کاملا منطقی است، زیرا مسئولیت بیشتری برعهده‌ تعمیر‌کار می‌گذارد.وقتی موبایلی را به تعمیر‌کننده‌ای تحویل می‌دهید اگر به غیر از نقص مشخص شده‌ دچار مشکلی شود هزینه‌  آن برعهده  تعمیر‌کار است، پس باید به گونه‌ای از مشتری هزینه‌ بگیرد که پوشش مشکلات احتمالی را بدهد. به صورت خیلی ساده‌ اگر یک کت‌و شلوار چند میلیون‌تومانی را به اتوشویی ببرید نسبت به یک لباس ساده هزینه‌  بیشتری بابت شست‌وشو می‌گیرد زیرا باید در صورت بروز مشکلی پاسخ‌گوی شما باشد.مانند بیمه‌ بدنه‌ اتومبیل که برای همه‌ مدل‌ها یکسان نیست. شرکت‌های بیمه از اتومبیل‌های گران‌تر مبلغ بیشتری بابت بیمه‌دریافت می‌کنند زیرا باید هزینه‌ احتمالی بیشتری را تحت پوشش قرار دهند در نتیجه تعمیر‌کنندگان نیز هزینه‌ بیشتری برای موبایل‌های گران‌تر دریافت می‌کنند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/79264

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی