ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تربیت + کودک

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸

 علیرضا تبریزی

چرا کودکان به حرف والدین بی اعتنایی می‌کنند؟ 

از عواملی که باعث می‌شود کودکان به حرف‌ها و خواسته‌های والدین بی اعتنا شوند چند مورد مهم است:

   والدینی که زیاد حرف می زنند! والدینی که مرتب به فرزندانشان  امر ونهی می کنند و بکن نکن‌‌های مکرر دارند. برای کاهش این وضعیت تمرین کنید و حرف های خود را در طول روز بشمارید. چند حرف غیرضروری میان شما با فرزندتان رد و بدل می‌شود؟ 

   مورد دیگر این است که اگر والدین حرفی زدند و کودک به حرف آنان بی‌اعتنایی کرد، پیامد طبیعی یا منطقی خاصی برای آن اعمال نمی‌کنند.‌ (منظور تنبیه نیست.)

   کودک‌می داند والدینش تکرار خواهند کرد، پس لازم نیست او به حرف آنها گوش کند. به یاد داشته باشید اگر حرف اول مفید نبود، حرف دوم مضر است!

 

به جای هوش، تلاش فرزندتان را تشویق کنید!

زمانی که پدر و مادر مرتب از واژه باهوش و نابغه برای فرزند خود استفاده می‌کنند، عملا دارند او را بی حس می‌کنند.  شاید در روزهای اول، شنیدن مکرر این کلمات از زبان پدر و مادر برای کودک جذابیت داشته باشد، اما به مرور به یک اتفاق تکراری و حوصله سر بر تبدیل خواهد شد و کودک انگیزه‌ای برای یادگیری بیشتر نخواهد داشت. چون به طور مرتب به او القا شده که از هر نظر عالی و کامل است و  دیگر نیازی به آموختن و یادگیری بیشتر ندارد.  به جای هوش ، تلاش فرزندتان را تشویق کنید .

فرزندان ما هر چه باشند  و در هر نقطه‌ای از كره زمین قرار داشته باشند، نیازمند تشویق هستند البته به تنبیه هم نیاز دارند. لذا تعلیم و تربیت همانند قطاری است كه روی دو ریل تشویق و تنبیه راه می‌رود، تا به مقصد نهایی برسد.‌

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93060

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی