ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تدابیر پاییزی

تاریخ درج : پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

با توجه به طبیعت پاییز که سرد و خشک است، در این فصل شاهد افزایش سودا هستیم. این فصـــل در خشکی بـــا تابســـتان و در سردی با زمستان اشتراک دارد. خشکی پاییز حمایت‌کننده خشکی و گرمای تابستان است وقتی این خشکی با سردی پاییز همراه شود، موجب سوختگی اخلاط و افزایش سودا می‌شود، افزایش سودا موجب تقلیل روح موجودات، به‌خصوص گیاهان و انسان‌ها می‌شود که ابتدای بروز سودا در این فصل  گرایش طبیعت و رنگ پوست انسان به سردی است که پس از این اتفاق به سمت سیاهی خواهد رفت.زهرا عبدالهی، کارشناس و عضو انجمن گیاهان دارویی در ادامه صحبت‌‌های خود به بیماری‌های فصل پاییز و تدابیر آن پرداخت که به آن اشاره می‌شود:   بیماری‌های فصل پاییز: گری یا جرب، انواع سرطان، درد مفاصل، انواع تب‌ها، بزرگ شدن طحال، دشواری دفع ادرار، درد سیاتیک، بیماری‌های ریه، انگل‌های روده و بیماری‌های روحی‌‌روانی و افسردگی. درضمن بد نیست بدانید قوی‌ترین دلیل افزایش بیماری‌ها در این فصل دو هوا بودن روزها و شدت سردی شب‌هاست‌.

 

 

   تدابیر فصل پاییز
   خودداری از مصرف غذاهای بسیار گرم: مزاج این فصل همان طورکه ذکر شد، خشک بوده و باید از خشکی زیاد پرهیز کرد، مانند گوشت‌های مانده، گوشت شکار و ادویه‌جات گرم.

   پرهیز از نوشیدن آب سرد: آب سرد موجب ضعف حلق و تارهای صوتی شده و با توجه به شیوع زیاد بیماری‌های تنفسی در این فصل بهتر است از نوشیدن آب سرد پرهیز کرد.

    ممانعــــت از قــرار دادن ســــر در معــرض مستقیم هوا: در این فصل سر خود را به‌ویژه در اوایل صبح بپوشانید، زیرا هوای سرد موجب بسته شدن منافذ پوستی می‌شود و بسته شدن این منافذ باعث می‌شود بخارات دفع نشود و تجمع آنها در سر باعث بروز برخی بیماری‌ها از جمله زکام و سرفه می‌شود.

    دوری از مکان سرد: اجتناب از خوابیدن در مکان سرد و حمام با آب سرد.

   تعادل در مصرف میوه‌ها: زیاده‌روی در مصرف میوه در این فصل مضر است. از میوه‌های مناسب این فصل می‌توان به سیب، به و گلابی اشاره کرد. 

 

   پرهیز از اعراض نفسانی: اعراض نفسانی به‌ویژه غم و اندوه در این فصل به ویژه برای افراد سوداوی بسیار مضر است.

  در این فصل میوه‌ها و غذاهایی با طبع گرم توصیه می‌شود افراد با مزاج سرد و خشک بهتر است از مصرف غذاهای کنسروی و منجمد و مانده و غذاهایی با طبع بسیار گرم پرهیز کنند.

  برای جلوگیری از خشکی پوست از روغن بادام شیرین، زیتون و بنفشه جهت چرب کردن پوست استفاده شود.

  در این فصل ورزش کردن به دلیل برقراری تعادل در بدن مناسب است و سردی مزاج را کاهش می‌دهد.

  در پاییز از اقداماتی نظیر: فصد، حجامت بی‌دلیل، خوابیــدن با شـــکم پر، خوابیـــدن در مجاورت هوای سرد، نوشیدن آب سرد و حمام یا نشستن در آب سرد، خشم و اندوه و اضطراب ‌(به دلیل افزایش سودا) پرهیز کنید.

  از پرخوابی و پرنوشی و پرخوری و خواب روز تا حد امکان اجتناب کنید.

  استفاده از عطرهای خوشبو و گرم مانند گلاب، نرگس و یاس باعث حفظ سلامت روح و جسم می‌شود.

  مصرف گرده گل ، ژل رویال و عسل به دلیل طبع گرم و سرشار از مواد مغذی در فصل پاییز توصیه می‌شود.‌(مصرف شربت عسل بسیار مفید است.) 

 

چای‌های مناسب فصل پاییز: چای گل گاوزبان همراه یک قاشق غذاخوری عسل، چای بنفشه همراه یک قاشق غذاخوری عسل، چای نعنا، پونه، آویشن و مرزنجوش به همراه یک قاشق غذاخوری عسل برای درمان زکام و سرماخوردگی، چای پنیرک و خطمی به همراه عسل برای درمان سرفه‌های خشک و بخور اوکالیپتوس جهت افزایش رطوبت مناسب است./گروه سلامت

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83084

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی