ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تبعات تعطیلی اماکن ورزشی

تاریخ درج : یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹
سعید رستمی، متخصص فیزیولوژی ورزش: باید جلوی ضرر بیشتر را گرفت

مهری مصور/دبیر سرویس ورزش

قرنطینه خانگی، ورزشکاران حرفه‌ای و غیر حرفه ای و مردم عادی را به طور هم‌زمان درگیر کرده و از این لحاظ همه شرایط یکسانی دارند. بر اساس دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا، تمام اماکن ورزشی و باشگاه‌ها تعطیل شده‌اند و حتی ورزشکاران ملی پوش هم اجازه تمرین ندارند، اما انتشار اخباری مبنی بر تمرین برخی ورزشکاران در چند شهر، اعتراض گروهی دیگر را به همراه داشته تا اصل تعطیلی زیر سوال برود. برای اطلاع از باید و نبایدهای ورزش در دوران قرنطینه، به سراغ دکتر سعید رستمی، متخصص فیزیولوژی ورزش رفتیم.

 

تعطیلی اماکن و باشگاه‌های ورزشی را تصمیم درستی قلمداد می‌کنید؟

بحث را از دو جنبه می‌توان بررسی کرد. از دید اول، قسمت عمده ورزش، مقوله ورزش همگانی و توسعه سلامت است و برای سلامت‌محور بودن باید بهداشتی عمل کنید، از این دید نگاه کنیم، اماکن ورزشی، پرخطر، پر رفت‌و‌آمد و با تجهیزات مشترک هستند و این اماکن ناخواسته بعد از شیوع کرونا تعطیل شدند. این تصمیم منطقی بود، همان طور که یورگن کلوپ گفته بود اگر قرار است با تعطیلی لیگ برتر جزیره، جان تنها یک انسان هم نجات پیدا می‌کند، ما حاضر هستیم از قهرمانی لیورپول بعد از 20 سال دست بکشیم. اساس ورزش برای ارتقای سلامتی است و اگر با حضور در فضای ورزش، حتی معدود افراد شمار به این ویروس مبتلا شوند، این فعالیت منطقی نیست.این تصمیم را من یا مدیر کل ورزش و جوانان و رئیس فلان هیئت نگرفته اند و تصمیمی‌کلی است که توسط ستاد مقابله با کرونا اتخاذ شده است. 

 

و جنبه دوم چه طور؟

مربی یا مدیر باشگاه و سرمایه گذار باشگاه‌های بدنسازی و رزمی ‌بخش دیگر ماجرا هستند. حدود 50 روز است که تعطیل هستند و درآمد آنها صفر است، فشار اقتصادی هم دامن‌گیر تمام اقشار جامعه است و فشار روانی حاصل از اخبار کرونا را هم به آن اضافه کنید. در این شرایط به خصوص افرادی که پشتوانه اقتصادی قوی ندارند، لحظه به لحظه خود را به شکست روانی نزدیک تر می‌بینند. در حال حاضر برخی از باشگاه‌داران و مربیان به دنبال طومار نوشتن به مدیرکل ورزش و جوانان و مقامات مربوطه برای صدور اجازه فعالیت مجدد هستند. در این وضعیت نیاز به روابط تعاملی است، ما در شاهین‌شهر این موضوع را شروع کرده ایم، با مالکان فضاهای ورزشی صحبت کرده‌ایم و تلاش کرده ایم با واسطه‌گری و کدخدامنشی، بخشش کرایه یا تسهیلات دیگر مدنظر قرار بگیرد.باید بزرگان ورزش استان در این ایام دست به دست هم دهند، یک سرمایه‌گذار در ورزش دو ماهه ضرر کرده و این ضرر را نمی‌توان جبران کرد اما می‌توانیم کمک کنیم ضرر بیشتر نشود.

 

اما تعطیلی اماکن ورزشی را منطقی می‌دانید؟

از لحاظ منطقی، تعطیلی اماکن ورزشی پر خطر ضروری است؛ اما اگر از نظر انسانی نگاه کنیم، افرادی در این ماجرا متضرر شده اند و بهتر است راهکاری برای رفع این مشکل اندیشیده شود.

 

برخی از ورزشکاران مدعی تمرین با مربی در سالن شده اند که این موضوع گلایه‌مندی‌هایی را به همراه داشته است.المپیک به تاخیر افتاده است، همچنان که رویدادهای ورزشی دیگری نیز در سراسر دنیا لغو شده اند و هیچ تورنمنت خاصی در چند ماه آینده برگزار نمی‌شود اما ورزشکار حرفه ای نیاز به تمرین منظم و سازمان یافته دارد. تمرین منظم یعنی اینکه حداقل هر روز باید تمرین داشته باشند یا اینکه نیاز به تجهیزات خاص دارند. معمولا برای این افراد نمی‌توان تمرین همگانی داشت، در رشته‌های تیمی‌ هم که تمرین ممنوع است. حتی دهکده المپیک هم تعطیل شده و ملی پوشان در منزل هستند و تلاش می‌کنند سطح آمادگی جسمانی را حفظ کنند، همچنان که ورزشکاران مطرح دنیا هم در قرنطینه خانگی هستند. در بحث مهارتی مانند رشته‌های فوتبال و فوتسال دچار افت می‌شوند که طبیعی است. می‌دانید که تنها یک مقاله علمی ‌برای اجرای فعالیت ورزشی در قرنطینه چاپ شده که آزمودنی‌های آن افرادی بودند که در شهر ووهان چین قرنطینه شده بودند. بر اساس تئوری پنجره باز که مربوط به بیماری‌های مسیر تنفسی است که کرونا یکی از آنهاست، در تمرین با شدت متوسط و پایین، سیستم ایمنی تقویت می‌شود که تمرین فاکتور سازنده ای است.در تمرین با شدت زیاد، نتیجه عکس است و سیستم ایمنی ضعیف می‌شود و اگر سیستم ایمنی ضعیف شود، میزان ابتلا به کرونا بیشتر می‌شود، پیشنهاد می‌شود افراد در فاز متوسط و کم تمرین کنند.حضور افراد در فضایی که باعث می‌شود با شدت تمرین کنند، کار اشتباهی است. 

 

در این وضعیت تکلیف ورزشکار حرفه‌ای چه می‌شود؟ برخی در گروه‌های تلگرامی، تمرین نکردن ورزشکاران استان را دلیل ضعف هیئت یا مدیریت ورزش استان می‌دانند؟

ورزشکاران برای اینکه آمادگی جسمانی را حفظ کند، باید در قرنطینه خانگی، تمرین کنند. صادقانه بگویم، قانون همگانی است. اگر خانم مصور در رانندگی کاری را انجام نمی‌دهد، به دلیل آنکه فلان جایگاه را دارد، دلیل برای انجام آن برای من نیست. به عنوان یک فرد عادی جامعه معتقدم وقتی می‌گویند فضاهای ورزشی تعطیل است، شامل حال همه می‌شود.در برخی استان‌ها میزان ابتلا به کرونا کمتر است و ورزشکاران آنها می‌توانند به صورت مخفیانه تمرین کنند، موضوع مهم اینجاست که وقتی المپیک نیست، در این وضعیت که کرونا به ثبات نرسیده، ممکن است مسابقات قهرمانی حتی امسال برگزار نشود یا به تاخیر بیفتد. این رقابت‌ها زمانی برگزار می‌شود که شرایط برای همه یکسان شود و ورزشکاران از بابت اینکه ورزشکار استان دیگری مخفیانه تمرین می‌کند، نگران نباشند. اگر قانون تعطیلی سالن‌های ورزشی، در نظر گرفته شده، برای همه باید یکسان باشد و ضعف مدیریتی است اگر در شهر یا استانی این قانون زیرپا گذاشته می‌شود.

 

به عنوان یک مربی لیگ برتری، فکر می‌کنید لیگ فوتسال چه سرنوشتی پیدا کند؟

دغدغه مهم دو تیم گیتی‌پسند و مس سونگون که به فینال رسیده‌اند، حـــضور در جام باشگاه‌های آسیاست. فوتسال ایران در آسیا و جهان، قدرت بلامنازعی است اما نتوانسته ایم از این قدرت و شایستگی استفاده کنیم، اگر قدرت لازم را داشتیم، می‌توانستیم این پیشنهاد را ارائه کنیم که از چهار کشور برتر قاره، دو تیم در جام باشگاه‌های آسیا شرکت کنند. در این حالت هر دو تیم گیتی پسند و مس سونگون در این رقابت‌ها حضور پیدا می‌کنند. 

 

سرمربی گیتی پسند پیشنهاد کرده فینال لیگ، در ابتدای فصل جدید برگزار شود. نظر شما چیست؟

این تیم‌ها حدود 50 روزی است که به تعطیلات رفته اند و تمرین از راه دور هم کارایی لازم را ندارد، دیدار فینال لیگ برتر، گل سرسبد بازی‌های لیگ برتر است اما با این وضعیت، نمی‌توان برآورد خوبی از سطح کیفی آن داشت.به نظرم بهتر است تیم‌ها تعامل کنند، این فصل لغو شود و دیدار فینال به زمان دیگری همانندشروع فصل جدید موکول شود.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/108002

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی