ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تالار شیشه ای

تاریخ درج : دوشنبه ۱۳ امرداد ۱۳۹۹
جزئیات جلسه فولادی‌ها در نهاد ریاست‌جمهوری

عضو هیئت‌مدیره انجمن فولاد با تشریح جزئیات جلسه تولیدکنندگان فولاد با مسئولان دولتی گفت: در این جلسه مقرر شد عرضه فولاد در بورس کالا ادامه یابد و درعین‌حال، تغییری درباره ضرایب قیمت‌گذاری زنجیره فولاد صورت نگیرد. سید رضا شهرستانی با تشریح جزئیات جلسه تولیدکنندگان فولاد با محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، که در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: در این جلسه در خصوص مدیریت بازار فولاد و چگونگی عرضه در بورس مباحثی مطرح شد و دولتی‌ها حمایت خود را از ادامه عرضه فولاد در بورس کالا اعلام کردند. او با بیان اینکه تاکنون قیمت زنجیره فولاد بر مبنای ضرایبی از معدل سه‌ماهه قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین شده است، تصریح کرد: خواسته تولیدکنندگان فولاد این بود که ضرایب تعیین قیمت زنجیره فولاد اعم از کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی تغییر نکند؛ زیرا با برخی تصمیم‌های معاونت معدنی، نتایج ۱۲ساله قیمت‌گذاری زنجیره فولاد زیر سؤال رفته بود؛ درعین‌حال با افزایش ضرایب، قیمت فولاد به‌شدت افزایش می‌یابد. شهرستانی ادامه داد: در این جلسه آقای نهاوندیان تأکید کرد که دولت به دنبال ایجاد اقتصاد سالم و به‌دوراز دخالت دولت است. درعین‌حال ایشان بر عرضه فولاد متناسب با نیاز کشور تأکید کرد. در مقابل، تولیدکنندگان نیز عنوان کردند که اگر دولت دخالتی در قیمت‌گذاری نداشته باشد و سقف قیمتی تعیین نشود، بازار به تعادل خواهد رسید. او افزود: همچنین عنوان کردیم که اگر هزینه حمل از درب کارخانه تا بازارهای صادراتی از قیمت فولاد کسر شود، قیمت داخلی مشخص می‌شود؛ پس نباید سقف قیمتی دستوری تعیین شود تا بین صادرات و بازار داخل تعادل برقرار شود. عضو هیئت‌مدیره انجمن فولاد با بیان اینکه تعیین سقف قیمتی برای فولاد باعث ایجاد رانت شده است، گفت: قرار شد ببینیم طی دو ماه آینده وضعیت بازار به چه صورت درمی‌آید و درباره برداشتن سقف قیمت در بورس نیز کار کارشناسی صورت گیرد. او با تأکید بر اینکه افزایش عرضه فولاد باعث رفع مشکل گرانی این محصول خواهد شد، افزود: افزایش عرضه زمانی صورت می‌گیرد که قیمت‌گذاری دستوری نداشته باشیم؛ زیرا تعیین قیمت دستوری باعث ایجاد تقاضای کاذب در بازار می‌شود.

 

 

سود هر سهم «فولاد» تغییری نداشت

 شرکت فولاد مبارکه اصفهان با سرمایه ۲۰۹ هزار میلیارد ریال، صورت‌های مالی ۱۲ماهه دوره مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ را به‌صورت حسابرسی شده منتشر کرد. شرکت فولاد مبارکه اصفهان در دوره ۱۲ماهه منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ (حسابرسی شده)، به ازای هر سهم خود ۷۰۸ ریال کنار گذاشت که نسبت به گزارش حسابرسی نشده، تغییری مشاهده نمی‌شود؛ همچنین سود هر سهم در این دوره (دوره مشابه در سال گذشته) که سود هر سهم ۵۸۵ اعلام شده بود، از افزایش ۲۱ درصدی در هر سهم حکایت دارد. در گزارش حسابرسی‌شده این شرکت بورسی نسبت به گزارش حسابرسی نشده آن در دوره یادشده، تغییری مشاهده نمی‌شود؛ همچنین در صورت‌های مالی تلفیقی ۱۲ماهه منتهی به دوره ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ شرکت فولاد مبارکه اصفهان، سود هر سهم با افزایش ۲۳ درصدی نسبت به دوره مشابه، مبلغ ۹۸۰ ریال و سود خالص ۲۰۴ هزار و ۷۱۷ میلیارد و ۴۵۸ میلیارد و ۱۹ میلیون ریال اعلام کرده است. یادآوری می‌شود «فولاد» در دوره ۱۲ماهه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ (حسابرسی شده) سود هر سهم را مبلغ ۵۸۵ ریال و سود خالص را ۱۲۳ هزار و ۳۰۵ میلیارد و ۱۷۲ میلیون ریال قید کرده است.

 

 

فرصت‌ها و چالش‌های شرکت‌های نیروگاهی در بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بخش عمده‌ای از درآمدهای عملیاتی نیروگاه‌های تولیدکننده برق در بورس و فرابورس از محل فروش برق به شرکت مدیریت شبکه برق ایران در قالب انرژی و آمادگی تولید حاصل می‌شود؛ اما اکنون به دلیل مشکلات مالی وزارت نیرو و تأخیر در پرداخت مطالبات، وضعیت نقدینگی این نیروگاه‌ها باوجود سودآوری در صورت‌های مالی شرایط مطلوبی را تجربه نمی‌کنند.به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، جعفر جولا در ارتباط با کمک به وضعیت نقدینگی نیروگاه‌های خصوصی افزود: تنظیم قراردادهای دوجانبه فروش برق با متقاضیان بخش صنعتی به‌همراه استفاده از پتانسیل‌های موجود در بازار سرمایه نظیر طراحی صندوق‌های پروژه با نرخ تأمین مالی قابل‌قبول می‌تواند به‌عنوان راهکارهای عملیاتی در جهت جذب سرمایه بخش خصوصی مدنظر قرارگرفته و موجب تسهیل ورود جریان نقدینگی به شرکت‌ها و درنهایت توسعه واحدهای جدید نیروگاهی شود. جعفر جولا اضافه کرد: رویه حاکم در تسویه‌نکردن به‌موقع بدهی از سوی دولت در سال‌های گذشته، در کنار معضل همیشگی صنعت برق، یعنی پایین‌تر بودن قیمت فروش برق نسبت به بهای تمام‌شده آن در کنار برخی از عوامل اثرگذار دیگر نظیر افزایش بهای تمام‌شده تولید ناشی از جهش نرخ ارز، نیروگاه‌داران بخش خصوصی را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است.او پیرامون وجود عرضه برق نیروگاه‌های خصوصی در بورس انرژی گفت: فلسفه تشکیل بورس انرژی وجود مکانی منسجم برای فراهم آوردن بستری مناسب به‌منظور  رویارویی عرضه‌کنندگان و متقاضیان و همچنین از میان بردن واسطه برای کشف قیمت منصفانه، پوشش ریسک، شفافیت معاملاتی، تسهیل در تبادلات انرژی و درنهایت نقدشوندگی معاملات بوده است. امکان دریافت کامل مبالغ برق فروخته‌شده در بازار برق توسط نیروگاه‌ها قبل از تأسیس بورس انرژی میسر نبود؛ اما با تشکیل بورس انرژی و با قراردادن مبنای تسویه نقدی تا حدودی این بستر برای تأمین نقدینگی نیروگاه‌ها فراهم شد.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/111245

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی