ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تازه های + کتاب

تاریخ درج : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

بحران های جمهوریت هانا آرنت در ایران
 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشر گام نو کتاب «بحران‌های جمهوریت» نوشته هانا آرنت را با ترجمه امین عسکری‌زاده و فلورا عسکری‌زاده را به تازگی به بازار نشر فرستاده است.هانا آرنت، فیلسوف بزرگ قرن بیستم در این کتاب که در دهه 70 میلادی نوشته شده است به عملکرد آمریکا در جنگ ویتنام می‌پردازد. او کتاب خود را با جمله‌ای از وزیر دفاع آمریکا در سال 1968 آغاز می‌کند: «تصویر بزرگ‌ترین ابرقدرت جهان که در هفته هزاران غیر نظامی را می‌کشد و مجروح می‌کند، فقط برای اینکه ملتی ضعیــــف را در هم بکوبـــد و مجبور به تسلیمشان کند، تصویر زیبایی نیست. به‌ویژه وقتی همه اینها را برای موضوعی انجام می‌دهد که صحت آن هنوز محل مناقشه است.»در این کتاب 252 صفحه‌ای که چهار فصل و 18 ضمیمه دارد آرنت به موضوعاتی نظیر دروغگویی در سیاست (بر مبنای مرور اسناد پنتاگون)، نافرمانی مدنی، خشونت و انقلاب پرداخته است.در فصل اول کتاب که بر مرور اسناد پنتاگون متمرکز است آرنت رویکردهای پروگماتیستی در علوم انسانی را مورد نقد قرار می‌دهد.کتاب «بحران‌های جمهوریت» نوشته هانا آرنت را نشر گام نو در 550 نسخه و با قیمت 24500 تومان منتشر کرده اســــت.

 

 عاشقانه ای به نام «میخائیل و مارگریتا»
 کتاب «میخائیل و مارگریتا» نوشته جولی لکسترام هایمز با ترجمه سودابه قیصری منتشر شد.این کتاب از سوی انتشارات کتاب کوله‌پشتی در 462 صفحه به قیمت 40000 تومان منتشر شده است. «میخائیل و مارگریتا» درباره عشق و خیانت است.  قهرمان این کتاب بولگاکف عاشق مارگریتا می‌شود که به طرز خطرناکی رک‌گوست و همین اوضاع را بدتر می‌کند. او در حالی که با خطر دستگیری روبه‌رواست و شیفته و شیدای مارگریتاست، انگیزه‌ای می‌یابد تا شاهکار خود، مرشد و مارگریتا را بنویسد. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:« هوا به شکل وحشتناکی گرم بود. در اواسط روز، گارسن‌ها پرده‌های سنگین ابریشمی گل‌دار را جمع کرده و پنجره‌های بلند و سایبان‌دار دورتادور سالن چند ضلعی را باز کردند. چند در فرانسوی به ایان عریضی که پر از میز و صندلی بود، باز می‌شدند. مدیر رستوران در سالن غذاخوری می‌ایستاد، سپس به ایوان رنگ شده چوبی می‌رفت و برمی‌گشت و مدام به دما و تهویه هر کدام از فضاها رسیدگی می‌کرد. در نهایت، حوالی غروب، کارکنان را واداشت نیم دوجین از میزهای اضافی را از داخل و از میان درهای باز به ایوان که از قبل بسیار شلوغ نشده بود ببرند.

 

 باز هم اثری از شکسپیر
 می‌خواهید بدانید کدام داستان شکسپیر از قرن شانزدهم تا به امروز جایگاه شماره یک را به خود اختصاص داده است؟ باید کتاب «داستان‌های شکسپیر» اثر تری دیری را بخوانید. این کتاب یکی از عنوان‌های مجموعه «10 قصه 10 پرونده» است که به تازگی با ترجمه فرانک معنوی از سوی انتشارات پیدایش برای نوجوانان منتشر شده و با نگاهی متفاوت 10 نمایشنامه مشهور «رویای شب چله»، «شاه لیر»، «شب دوازدهم»، «توفان»، «تاجر ونیزی»، «رومئو و ژولیت»،‌ «ژولیوس سزار»، «رام کردن زن سرکش»، «مکبث» و ‌«هملت» از شکسپیر را بیان می‌کنــــد، نمایشنامه‌هایی که طی 150 سال اخیر بیشتر از بقیه نمایشنامه‌ها اجرا شده‌‌اند.این نمایشنامه‌ها با استفاده از زبان و نگارش امروزی، از تعریف یک داستان عاشقانه به وسیله عکس گرفته تا یک گزارش در روزنامه، بازنگاری شده‌اند. تری دیری در کتاب «داستان‌های شکسپیر» با نگاهی متفاوت به 10 نمایشنامه مشهور شکسپیر به مخاطبان این فرصت را می‌دهد که بگویند کدام داستان شکسپیر از قرن شانزدهم تا به امروز جایگاه شماره یک را به خود اختصاص داده است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84752

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی